Sağlık Memurları Derneği Resen Atamalarla İlgili Tbmm’de...

Sağlık Memurları Derneği Resen Atamalarla İlgili TBMM’de

Sağlık Memurları Derneği Resen Atamalarla İlgili Tbmm’de...
31 Aralık 2012 Pazartesi 09:10

Sağlık Memurları Derneği, kurulduğu ilk günden bu yana Sağlık Memurlarının her türlü probleminin çözümü için çalışmalar yapmaktadır. Sağlık Bakanlığınca 19 Aralık 2012 tarihinde ülkemizin genelinde İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ile 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan Sağlık Memuru, Ebe ve Hemşireler re’sen Kamu Hastane Birliklerine bağlı hastanelere tayin edilmiştir.

Bu tayin işlemleri yapılırken hiçbir personele bilgi verilmemiş, herhangi bir ilan yapılmamıştır. Hangi kriterlere göre yapıldığına dair net bir bilgi de elimizde mevcut değildir. Özelleştirilen kurumlarda bile personele tercih hakkı sunulurken meslektaşlarımıza haber verilme, tercihlerinin sorulması nezaketinde bile bulunulmamıştır. Mevcut görev yerlerinde uzun süredir görev yapan meslektaşlarımız Sağlık Bakanlığı Standart Kadro Yönetmeliği ve Personel Dağılım Cetveline göre personel ihtiyacı bulunmayan hastanelere tayin edilmiştir. Birkaç ay öncesinde bu hastanelere tayin olma isteğinde bulunan bazı meslektaşlarımızın bu kurumların Standart Kadro ve PDC’ye göre dolu olmalarından dolayı atamaları yapılmamıştır. Dahası mevcut görev yerlerinde büyük çoğunluğu kadro fazlası konumunda da değillerdir. Dolayısıyla yeni atandıkları hastanelere gitmek için görevlerinden ayrıldıkları zaman İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde sağlık hizmeti, idari ve denetim hizmetleri anlamında büyük sıkıntılar oluşacak, bazı 112 İstasyonları kapanma zorunda kalacaktır.

Bu duruma çözüm bulmak düşüncesiyle Yönetim Kurulu Üyelerimiz Mustafa BAYRAKCI, Göksel YORGANCI ve Feyyaz YILDIZ ile birlikte 26 Aralık 2012 tarihinde TBMM ve Sağlık Bakanlığında bir dizi görüşmeler yapmak üzere Ankara’ya gittik. TBMM’deki bütün Milletvekillerine birkaç önce meslektaşlarımızın maruz kaldığı durumla ilgili olarak hazırladığımız evrakı e-posta yoluyla göndermemize rağmen yine de yazılı olarak bildirme düşüncesiyle dosyalar hazırladık. Yaptığımız görüşmeler ve diğer bilgiler kısaca şu şekildedir.

İlk randevumuz Konya Milletvekili Atilla KART ile saat ondaydı. Sayın Vekil konuyla ilgileneceklerini, yapılması gereken her şeyi yapacaklarını, meclisin tatili sona erdikten sonra konuyu meclis gündemine getireceğini de ifade etti. İkinci Randevumuz Sağlık, Aile, Çalışma Ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Ankara Milletvekili Cevdet ERDÖL’le idi. Ne yazık ki Milletvekili Şerafettin ELÇİ’nin Cenaze Töreni sebebiyle görüşme imkânımız olamadı. Hazırladığımız belgeleri Danışmanına teslim ettik. Sonrasında MHP Grup Başkanvekili İzmir Milletvekili Oktay VURAL’la görüştük. Hazırladığımız dosyayı kendisine teslim ettik. Konuyu araştıracağını, gerekenleri yapacağını belirtti. Ak Parti Grup Başkanvekili Adıyaman Milletvekili Ahmet AYDIN’ın Ankara’da olmaması sebebiyle danışmanına hazırladığımız belgeleri teslim ettik. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’yle görüşmemiz Milletvekili Şerafettin ELÇİ’nin Cenaze Töreni sebebiyle olamadı. Hazırladığımız belgeleri Danışmanına teslim ettik. Sağlık Bakanlığı Eski Müsteşarlarından CHP İzmir Milletvekili Aytun ÇIRAY ile görüştük. Görüşme esnasında Sayın Vekilin meslektaşlarımızla ilgili söylediği “SAĞLIK MEMURLARI, trahom, sıtma meselelerini çözdü. SAĞLIK MEMURLARI SAĞLIK SİSTEMİNİN OMURGASIDIR.” sözleri bizleri ayrıca ziyadesiyle memnun etti. Haklı mücadelemizde bizleri destekleyeceğini, yapılabilecek her şeyi yapacağını belirtti. Daha sonra MHP Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI ile görüştük. Hazırladığımız belgeleri kendisine teslim ettik. Arkadaşlarımızın mağduriyeti hakkında bilgi verdik. Sayın Vekil özellikle bu konuyla ilgilenip, konuyu meclis gündemine de getireceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı eski Müsteşarı Ak Parti Adana Milletvekili Necdet ÜNÜVAR’ın Meclis dışında, Sağlık Komisyonu Üyesi Ak Parti İstanbul Milletvekili Sevim ŞAVAŞER, Ak Parti Konya Milletvekili İlhan YERLİKAYA, Ak Parti Konya Milletvekili Ayşe TÜRKMENOĞLU, Ak Parti Konya Milletvekili Cem ZORLU’nun Ankara dışında olmaları sebebiyle hazırladığımız belgeleri danışmanlarına teslim ettik. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ ATICI’nın Mersin’de olması sebebiyle hazırladığımız belgeleri danışmanına teslim ettik. Cep telefonuyla Sayın Vekil ile görüşmemiz sağlanarak sorunları aktardık. Konunun takipçisi olacağını, elinden ne gelirse yapacağını belirtti. AK Parti Konya Milletvekili Mustafa BALOĞLU’nun Ankara dışında olması sebebiyle hazırladığımız belgeleri danışmanına teslim ettikten sonra cep telefonuyla Sayın Vekili arayarak meslektaşlarımızın sorunlarını aktardık. Konu hakkında bilgisi olduğunu, çözümü için sonuna kadar çalışacağını ifade etti.

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili, Sağlık-Sen Eski Genel Başkanı Mahmut KAÇAR’la görüştük. Arkadaşlarımızın mağduriyeti hakkında tafsilatlı bilgi verdik. Kendisi de eski bir Sağlık Memuru olan Sayın Vekil mağduriyetin giderilmesi için gayret göstereceğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri Konya Milletvekili Mustafa KABAKÇI’yla makamında görüştük. Meslektaşlarımızın maruz kaldığı durumla ilgili bilgi aktararak, hazırladığımız dosyayı kendisine sunduk. Konuyla yakından ilgilenip, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat TOSUN ve Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agâh KAFKAS’a bizzat aktaracağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof.Dr. Ali COŞKUN’la Sağlık Bakanlığındaki makamında görüştük. Meslektaşlarımızın mağduriyetini ve problemin çözümüyle ilgili önerilerimizi sunduk. Yakın ilgi göstererek önerilerimizi not aldı. Konuyu Müsteşar Nihat TOSUN’a ve Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ’a aktaracağını söyledi.

Bütün görüşmelerimizde temel düşüncemiz; Hakka riayet edilmeden yapılan bu atamalara maruz kalan meslektaşlarımız içerisinde mevcut görev yerinde kalmak isteyenlerin atamalarının iptali, yeni atama yerlerine gitmek isteyenlerin ise tercihine bırakılmasının meslektaşlarımız açısından daha iyi olacağı şeklindedir. Bunlar dışındaki bir çözümün uygun olmayacağı kanaatindeyiz.

Yukarıda görüştüğümüzü belirttiğim Sayın Milletvekillerimize ve Genel Müdürümüze yakın ilgilerinden dolayı şahsım ve Sağlık Memurları Derneği adına şükranlarımı sunarım.

Bülent KESKİN
Sağlık Memurları Derneği
Genel Başkanı 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.