Sağlık Kurumlarında 2014 Yılı Nöbet Ücreti Miktarları..

SAĞLIK KURUMLARINDA 2014 YILI NÖBET ÜCRETİ MİKTARLARI

Sağlık Kurumlarında 2014 Yılı Nöbet Ücreti Miktarları..
16 Ocak 2014 Perşembe 09:58

Sağlık kurumlarında çalışan kamu personeline, tuttukları nöbet ve icap nöbeti karşılığında izin kullandırılmakta, izin kullandırılamayan durumlarda ise ücret ödenmektedir.

Bulunduğu kurumda görevi nedeniyle nöbet ya da icap nöbeti tutması istenen memur ve sözleşmeli personele, nöbet karşılığı izin kullandırılmakta, izin ile karşılanmayan nöbet süreleri için ise ücret ödenebilmektedir.

Tutulan nöbet ve icap nöbeti için saat esasına göre belirlenen ücretler, maaş aylık katsayıdaki artıştan etkilenmektedir.

Kamu çalışanlarının 2014 yılı mali ve sosyal haklarına ilişkin belirlemelerin kesinleşmesiyle birlikte, sağlık kurumlarında nöbet ve icap nöbeti tutan personele, nöbet karşılığı izin kullandırılmaması halinde ödenecek ücretler de netlik kazandı. Aylık katsayısında yıl içerisinde değişiklik yapılması beklenmediğinden, nöbet ve icap nöbeti ücreti de yılsonuna kadar değişmeyecek.

Nöbet ücreti ve yararlanma koşulları

Nöbet ücretinden; yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında normal, acil veya branş nöbeti tutan ve bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personel yararlanabilmektedir. 

Nöbet ücretinden yararlanabilmek için, nöbet süresinin kesintisiz 6 saatten az olmaması gerekir.

İzin kullandırılmak suretiyle karşılanmayan nöbet süresinin her saati için, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen gösterge rakamlarının aylık katsayısıyla çarpımı ile bulunacak tutarda nöbet ücreti ödenir. Bu ücretten sadece binde 759 oranında Damga Vergisi kesilir.

Tutulan nöbetler için bir ayda en çok 130 saat karşılığı ücret ödenir.

İcap nöbeti ücreti ve yararlanma koşulları

İcap nöbeti ücretinden; yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında,  

icap etmesi halinde nöbete çağrılmak üzere kurum dışında göreve gelmeye hazır beklemek suretiyle nöbet (icap nöbeti) tutan ve bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personel yararlanabilmektedir. 

İcap nöbeti ücretinden yararlanabilmek için, icap nöbeti süresinin kesintisiz 12 saatten az olmaması gerekir.

Tutulan icap nöbetinin her saati için, ilgili personel hakkında belirlenen nöbet saati ücretinin %40'ı tutarında icap nöbeti ücreti ödenir. Bu ücretten sadece binde 759 oranında Damga Vergisi kesilir.

Tutulan icap nöbetleri için bir ayda en çok 120 saat karşılığı ücret ödenir.

2014 yılı için geçerli olan nöbet ve icap nöbeti ücretleri memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.