Sağlık Kuruluşlarına Tabela Standardı

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Tabipleri Birliği Tabela Yönetmeliği'ne göre her türlü sağlık kuruluşu tabelasına standart getiriliyor.

Sağlık Kuruluşlarına Tabela Standardı
18 Şubat 2015 Çarşamba 09:02

 Muayenehaneler ve hastaneler dahil olmak üzere her türlü sağlık kurum ve kuruluşlarının tabelaları 14 Mayıs'a kadar yeni yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilecek.

Türk Tabipleri Birliği Tabela Yönetmeliği, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte, sağlık kurum ve kuruluşlarının tabelalarında belirtilebilecek ibarelerle tabelaların diğer standartlarının belirlenmesi ve Türkiye genelinde uygulama birliğinin sağlanmasının amaçlandığı belirtildi.

Buna göre, ilgili yönetmelik muayenehaneler ve hastaneler de dahil olmak üzere her türlü sağlık kurum ve kuruluşlarını kapsayacak.

Muayenehanelerde hekimler ad ve soyadlarını, akademik unvanlarını, Tıpta Uzmanlık Tüzüğüne göre alınmış uzmanlık ve yan dal uzmanlık alanlarını yazabilecekler. Birden fazla alandaki uzmanlığını ilan etmek isteyen hekimler, bunu aynı tabelada göstermek zorunda olacak.
Faaliyete geçmemiş alanlar tabelalarda yazılmayacak

Sağlık kurum ve kuruluşları, ayrı bir tabela ile burada hizmet verilen tıp dallarını, ayrıca ruhsatlandırılmış özel hizmet birimlerini ve çalışan hekimlerin adı, soyadı, uzmanlık dalları ile akademik unvanlarını gösteren tabelalar asabilecek.

Bu tabelalarda, tam olarak faaliyete geçmemiş veya ilgili uzmanı olmayan tıp dalı ve ünite isimlerine yer verilmeyecek.
Bina duvarıyla camdaki yazılar, tabela sayılacak

Sağlık kurum ve kuruluşları, faaliyet gösterdikleri binanın en fazla iki cephesiyle bina girişine 1 tabela asabilecek.

24 saat hizmet veren sağlık kurum ve kuruluşları, kurum veya kuruluşun acil durumlarda kolayca bulunabilmesi amacıyla hizmet binasının çatı katına gündüz ve gece uzaktan görülebilecek boyutta, içeriden ışıklandırılabilen ve yalnızca sağlık kuruluşunun adının yazılı olduğu bir tabela koyabilecek.
En fazla 2 renk kullanılabilecek

Bina cephelerine konulacak tabelalar en çok muayenehanelerde 4 metrekare, diğer ayakta teşhis ve tedavi yapılan her türlü sağlık kuruluşunda 8 metrekare ve hastanelerde 20 metrekare olacak.

Bina giriş kapılarına asılabilecek tabelalar 40x60 santimetreden, sağlık kuruluşunun ana yollardan uzak olması nedeniyle konulabilecek bilgi levhaları 100x80 santimetreden, acil tabelası ise 50x70 santimetreden büyük olamayacak.

Tabelalarda zeminin beyaz renkte olması halinde zemin hariç, zeminin beyaz dışında bir renkte olması halinde zemin dahil en fazla 2 renk kullanılabilecek.

Yazılması zorunlu "Özel" ibaresi, diğer yazı büyüklüğünün yarısından az olmamak kaydıyla sağlık kuruluşunun adından küçük yazılabilecek. Devamı için tıklayınız.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.