Sağlık İdaresi Mezunlarının İş Bulma Sıkıntıları Araştırılsın

Sağlık Kurumları Yönetimi bölümlerinden mezun olanlara KPSS sonrası tercihlerde yeterince kadro açılmadığı iddialarının araştırılması için komisyon kurulması istendi.

Sağlık İdaresi Mezunlarının İş Bulma Sıkıntıları Araştırılsın
23 Aralık 2014 Salı 13:07

 Sağlık Kurumları Yönetimi bölümlerinden mezun olanlara KPSS sonrası tercihlerde yeterince kadro açılmadığı iddialarının araştırılması için komisyon kurulması istendi.

Bu amaçla Hatay milletvekili Dr. Mehmet Ali EDİPOĞLU  ve arkadaşları tarafından imzalanan önerge TBMM Başkanlığına sunuldu. Önergede Sağlık İdaresi Bölümleri mezunlarının kadro sorunları şöyle özetlendi:

“Sağlık İdaresi/Yönetimi Eğitimi, Türkiye’de de yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahiptir. Sağlık Yönetimi alanı da, son derece geniş bir istihdam çeşitliliğine sahiptir. Bu Program mezunlarının, sağlıkla ilgili tüm kurumların idari ve yönetsel kadrolarında çalışabilir olduğu da bilinmektedir.

Türkiye’de sağlık kurumları yönetimi eğitimi, dünyadaki bilimsel gelişmelere paralel olarak, bilimsel bilgi birikiminin sağlandığı, akademisyenlerin yetiştiği, düzenli dergilerin ve kitapların yayınlandığı özellikli ve özgün bir alandır.

Bu bölümlerin ders programları incelendiğinde, sağlık kurumları yönetimi alanında dünya paralelinde bir eğitim aldıkları görülebilir. Sağlık İdarecileri 1984 yılına kadar ihtiyaç önceliği gereği olarak “Hastane Müdürü” ve “Hastane Müdür Yardımcısı” pozisyonlarında görevlendirilmişlerdir. Bir dönem sağlık istatistikçisi, sağlık planlamacısı, sağlık eğitimcisi kadrosu ile daha sonra “sağlık idarecisi yetiştirilmek üzere memur” olarak ataması yapılmıştır. Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’nun 1963 yılından bugüne kadar yaklaşık 5000’e yakın mezun verdiği, bunlardan yaklaşık 1000 kişinin halen Sağlık Bakanlığı’nda çalıştığı bilgisi bulunmaktadır.

Şu anda lisans eğitimi veren on sekiz üniversiteden, her yıl yaklaşık yüzlerce kişinin mezun olduğu da ifade edilmektedir. Fakat ülkemizin en iyi üniversitelerinden mezun olan ve Sağlık Kurumları Yönetimi alanında çok iyi bir eğitim alan Sağlık Bilimleri, Sağlık İdaresi Fakülteleri ve Yüksek okulları mezunlarının KPSS’de kadrolarının olmadığı gibi, Sağlık Bakanlığı’nda ve diğer kamu kuruluşlarında da yeterince istihdamı sağlanamamaktadır.

Bugün çağdaş ve modem sağlık idareciliği/ yöneticiliği temeline dayanan profesyonel Sağlık İdarecisi ihtiyacının kurumlarda karşılanamaması nedeniyle sağlık hizmetlerinin planlanması, örgütlenmesi, koordinasyonu, icrası ve denetlenmesinde sorunlar oluşmaktadır. Kaynaklar yeterince verimli, etkili, ekonomik, erişilebilir ve kaliteli olarak kullanılamamaktadır. Bunlar yönetimin görevleridir ve yönetim görevini profesyonel yöneticilerin yerine getirmesi halinde amaçlara ulaşılabilir, sağlık hizmetlerinin iyileşmesine katkıda bulunulabilir.

Bütün bu söz konusu olgular çerçevesinde yıllardır özellikle Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde Sağlık idarecisi mezunları dışında atamalar yapılması sonucunda, kötü yönetimlerin oluştuğu, bunun sonucunda kamunun zarar ettiği ve sağlık kurumlarının kötü yönetilmesi sonucunda vatandaşlarımızın da sıkıntılar yaşadığını biliyor ve yaşıyoruz. Bu nedenlerle hastanelerimizde profesyonel yöneticiler olan “sağlık yöneticilerine” yer verilmesinin sağlanması ve bu sorunlarının çözümü için alınacak tedbirleri araştırmak amacıyla, Anayasamızın 98 ve İçtüzüğün 104 ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ederim."

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.