Sağlık Hizmetlerinde Öncelik Sıralamasına Yeni Ayar...

Sağlık hizmetlerinde öncelik sıralamasına yeni ayar

Sağlık Hizmetlerinde Öncelik Sıralamasına Yeni Ayar...
27 Aralık 2012 Perşembe 12:08

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI 
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Hastane Hizmetleri Başkan Yardımcılığı

Sayı :B.10.1.TKH.0.27.00.00/449
Konu -.Sağlık Hizmetlerinde Öncelik Sırası

...... KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİNE

(Genel Sekreterlik)

İlgi: Mülga Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 20/10/2010 tarihli ve 42054 sayılı yazısı.

Sağlık hizmetlerine ulaşımdaki her türlü engelin kaldırılması, vatandaşlarımızın ülkenin her yerindeki sağlık hizmetinden hakkaniyet ölçüleri çerçevesinde en üst seviyede faydalanmasını esas alan hizmet anlayışı ile sağlık politikalarını planlayan ve uygulamasını takip eden Bakanlığımızın 2010-2014 Stratejik Planının da nihai amacı; halkımızın sağlık düzeyinin yükseltilmesi ve geliştirilmesi, sağlık hizmetlerinde insan odaklı yaklaşımı temel alarak bedensel, zihinsel, sosyal, ekonomik koşullan nedeniyle özel ihtiyacı olan kişilere öncelik verilmesi, bu grupların kendi ihtiyaçlarına uygun sağlık hizmetlerine kolay erişebilirliğinin sağlanmasıdır. Bu doğrultuda öncelikli hasta grubunun sağlık hizmetlerine daha rahat ulaşabilmeleri için çalışmalar yürütülmüş ve yürütülmeye devam etmektedir.


Mülga Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 20/10/2010 tarihinde yayımlanan 2010/73-80 sayılı Genelgesi ile Sağlık kurum ve kuruluşlarında özellikle poliklinik hizmetlerinde hasta mağduriyetlerinin önlenmesi, hasta haklan mevzuatı başta olmak üzere, mevzuatımızda toplumda öncelikli olarak korunması ve özel tedbir alınması öngörülen vatandaşlarımızın sağlık hizmetinden öncelikli olarak yararlandırılmaları konusunda düzenlemeler yapılmıştır.

5982 sayılı "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" hükümleriyle Anayasamızın 10 uncu maddesine eklenen fıkralarda yer alan; "Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz." hükmü ile "Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malûl ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz" hükmü özellikle dikkate alınarak, genel hizmetin aksamasına meydan vermeyecek şekilde poliklinik muayenelerinde öncelik sırası alacak gruplar belirlenmiştir.

Ancak süreç içerisinde Genelge kapsamında sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan uygulama ile ilgili hasta ve yakınları tarafından Kurumumuza çeşitli görüşler iletilmiştir. Sözü edilen başvurularda dile getirilen hususlar dikkate alınarak;

5982 sayılı Kanun da belirtildiği üzere öncelikli hasta grubunun sağlık tesislerimizde polikliniklerin yanı sıra röntgen, laboratuvar, SFT, EKG vb. birimlerden de öncelikli olarak faydalanmasının sağlanması, Genel Sekreterliğinizce Kurumumuza bağlı sağlık tesislerine ilgili duyurunun yapılmasını ve vatandaşlarımızın hizmet almasını kolaylaştırıcı her türlü tedbirlerin alınmasında önemle hassasiyet gösterilmesi hususunda ;

Gereğini ve bilgilerinizi rica ederim. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.