Sağlık Hakkı Kısıtlandı...

Sağlık hakkı kısıtlandı.

Sağlık Hakkı Kısıtlandı...
22 Eylül 2012 Cumartesi 08:46

Hekimler Birliğinden Gazete İlanı; Sağlık hakkı kısıtlandı.

Hizmet alımı sürecinde yaşanan son gelişmeler üzerine Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) tarafından 21 Eylül 2012 tarihinde gazetele ilan vererek sürecin kesintiye uğramasının nedenleri ve sorumluları kamuoyuna açıkladı.
 
 
Hizmet alımı sürecinde yaşanan son gelişmeler üzerine Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) tarafından 21 Eylül 2012 tarihinde gazetele ilan vererek sürecin kesintiye uğramasının nedenleri ve sorumlularını kamuoyuna açıkladı.
 
HALKIMIZIN SAĞLIK HAKKI, YİNE SÖZDE EKONOMİK GEREKÇELERLE REDDEDİLDİ... 
SORUMLULARI KAMUOYUNUN DİKKATİNE SUNUYORUZ 
 
Ekonomik Koordinasyon Kurulu, ağız diş sağlığı hizmetlerinin muayenehanelerden alınmasını reddetti. Bu kararla 74 milyon vatandaşımızın sağlığını koruma ve tedavi olma hakkına ulaşmasını engelledi. 
 
Geçmişte olduğu gibi bugün de ekonomik gerekçeler ileri sürülerek alınan bu kararla bir kez daha toplumun; 
En temel insan hakkı olan hekim seçme özgürlüğü elinden alındı.
 
Sağlık hakkı kısıtlandı.
 
Koruyucu ağız diş sağlığı hakkı göz ardı edildi.
 
 
Toplum, yoğun emek temelli çalışan dişhekimlerinin mevcut potansiyelinden ülke genelinde mahrum edilmektedir. Bu durum hastaları olduğu kadar dişhekimlerini de zor durumda bırakmaktadır. 
 
Serbest çalışan dişhekimleri kamuyla haksız rekabet içerisinde yok edilmekte, kamuda çalışanlar ise sadece sayısal verilerle değerlendirilen yanlış bir performans sistemiyle büyük iş yükü altında çalıştırılmaktadır. 
 
Bireyin genel sağlığını çok yakından ilgilendiren ağız diş sağlığı sorununun ülkedeki ciddi boyutlarını göz ardı eden Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun bu kararını, sosyal bir devlette zorunlu olan sağlık hakkıyla bağdaşmadığı için Türk Dişhekimleri Birliği olarak şiddetle kınıyoruz. 
 
Türk Dişhekimleri Birliği; hem hizmeti kullananların (halkın), hem hizmeti sunanların (dişhekimlerinin), hem de hizmeti finanse eden kamunun (SGK) yararlanacağı, koruyucu dişhekimliği hizmetlerini öne çıkaran, toplumun hizmete daha rahat ulaşmasını sağlayarak vatandaşın memnuniyetini arttıran, sürdürülebilir, denetlenebilir, kamuya yıllık maliyeti belli olan ve böylelikle sağlıklı nesiller yetiştirilmesini hedefleyen bir modeli önermektedir. 
 
Hastanın hekime ulaşmasını kolaylaştıran, hekim hasta işbirliğini arttıran, hastalığın oluşmasını önlemeye yönelik bu projenin toplumsal değerinin anlaşılamamış olması düşündürücüdür. 
 
Türk Dişhekimleri Birliği olarak uzun yıllardan beri hizmet alımına yönelik sürdürdüğümüz politikalarımıza kararlılıkla devam edeceğimizin altını çizerken, bugüne kadar hiçbir sonuç alınamamış olmasının nedenlerini ve sorumlularını da meslektaşlarımızın ve kamuoyunun dikkatlerine sunuyoruz. 
 
TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ
  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.