Sağlık Emekçileri Ayağa Kakltı..

Kocaeli'de taşeron işçiler bir ilke imza attı

Sağlık Emekçileri Ayağa Kakltı..
12 Haziran 2013 Çarşamba 22:01

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde DİSK’e bağlı Dev-Sağlık-İş üyesi 414 işçi, hastane yönetiminin iş sözleşmelerinde yeniden taşeron firma üzerinden iş sözleşmesi imzalatmak istemesi üzerine 2 gün iş bırakmıştı. İşçilerin direnişi kazanımla sonuçlandı.
Kocaeli Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi ile "güvence" sözleşmesi imzalayan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi emekçileri Türkiye'de bir ilke imza atarak taşeron sistemde asıl işverenle sözleşme imzalayan ilk taşeron işçiler oldu.
GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR
İş güvencesi sözleşmesi ile özlük haklarını koruma altına alan işçiler 2 gün sonrasında tekrar işlerinin başına döndü. 2 gündür hastane önünde sabahlayan emekçiler Dev Sağlık-İş Marmara Bölge Temsilcisi Hasan Yönden ve Döner Sermaye İta Amiri Prof. Dr. Şükrü Hatun'un açıklaması sonrası büyük coşku yaşadı. Birbirlerine sarılan ve göz yaşlarını tutamayan işçiler taleplerini kabul ettirdi ve asıl işveren ile sözleşme imzaladı.
DİRENİŞ KAZANIM GETİRDİ
1 Temmuzdan itibaren yeni bir taşeron firma ile işe devam edecek olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, işçileri yeni taşeron firmanın sözleşmesini imzalamaya zorluyordu. Bunu kabul etmeyerek 2 gün iş bırakan emekçiler bu sabah süresiz grev ilan etmişti. İşçilerin kararlı duruşu Üniversite'ye geri adım attırdı. Bundan sonra taşeron firma ile asıl işveren muhatap olacak ve şirket değişimleri sırasında yaşanacak hukuksuzluklara asıl işveren müdahil olacak. (Kocaeli/EVRENSEL)
ASIL İŞVEREN İLE İMZALANAN SÖZLEŞME:

Temizlik İşçileri İşe Başlama Güvence Sözleşmesi
1- Kocaeli Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi (Üst işveren) olarak şu anda hastanemizde çalışan temizlik işçilerinin şirket değişimleri sırasında özlük hakları ve güvenceleri bakımından yasal olarak kazanılmış tüm haklarını korumayı,
2- Bu sözleşme öncesinde ve sonrasında devam eden mahkemelerde kazanılmış hakların çalışanlarımıza tam olarak yansıtılmasının sağlanmasını,
3- Şirket değişimleri sırasında yeniş sözleşme yapılan şirketlerin işçiler aleyhine yapacağı her türlü hukuksuzluğa izin vermeyeceğimizi ve üst işveren olarak müdahil olacağımızı taahhüt ediyoruz.

Evrensel net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.