Sağlık Ekip İşidir, Hekim Ve Hekim Dışı Personel Ayrımı Yapılamaz...

Sağlık Ekip İşidir, Hekim ve Hekim Dışı Personel Ayrımı Yapılamaz

Sağlık Ekip İşidir, Hekim Ve Hekim Dışı Personel Ayrımı Yapılamaz...
03 Temmuz 2012 Salı 10:42

Sağlık çalışanları bir bütün olarak değerlendirilmeli, hekim ve hekim dışı sağlık personeli olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Çünkü sağlık bir ekip işidir.

Sağlık çalışanları bir bütün olarak değerlendirilmeli, hekim ve hekim dışı sağlık personeli olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Çünkü sağlık bir ekip işidir.

 
Hekim ve hekim dışı personel ayrımından acilen vazgeçilmelidir. Kurumlar ve çalışanlar arasındaki ayrım, sağlık personelleri arasında huzursuzluğa yol açmaktadır. Çalışma düzeni ve huzurunu bozmaktadır. Dileğimiz ve beklentimiz çözüm yolları aranırken veya hazırlanırken muhataplarla da görüş alışverişinde bulunulması ve en doğru sonuçların çıkmasına katkı sunulabilmesi için zemin hazırlanmasıdır. Zira sağlığın içindeki bu ayrım başlı başına huzursuzluk nedenidir.

 

“Hekim dışı sağlık personeli” ifadesi için sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir araştırma yaptım ve bu ifade altında hangi unvanların bu kapsama girebileceği ile ilgili önemli sonuçlara ulaştım.

 

DEVLET MEMURLARI KANUNU

    Kanun Numarası : 657

    Kanun Kabul Tarihi : 14/07/1965

    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 23/07/1965

    Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 12056

 

TESİS EDİLEN SINIFLAR:

Madde 36- (Değişik: 30.5.1974- KHK 12/1 md.; değiştirilerek kabul: 15.5.1975- 1897/1 md.) Bu Kanuna tabi kurumlarda çalıştırılan memurların sınıfları aşağıda gösterilmiştir.

 

III- SAĞLIK HİZMETLERİ VE YARDIMCI SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFI:

Bu sınıf, sağlık hizmetlerinde (Hayvan sağlığı dahil) mesleki eğitim görerek yetişmiş olan tabip, diş tabibi, eczacı, veteriner hekim gibi memurlar ile bu hizmet sahasında çalışan yüksek öğrenim görmüş fizikoterapist, tıp teknoloğu, ebe, hemşire, sağlık memuru, sosyal hizmetler mütehassısı, biyolog, psikolog, diyetçi, sağlık mühendisi, sağlık fizikçisi, sağlık idarecisi ile ebe ve hemşire, hemşire yardımcısı, (Fizik tedavi, laboratuvar, eczacı, diş anestezi, röntgen teknisyenleri ve yardımcıları, çevre sağlığı ve toplum sağlığı teknisyeni dahil) sağlık savaş memuru, hayvan sağlık memuru ve benzeri sağlık personelini kapsar.

(Ek paragraf: 10/7/2003 - 4924/11 md.) Bu sınıfa dahil personel tarafından yerine getirilmesi gereken hizmetler, lüzumu halinde bedeli döner sermaye gelirlerinden ödenmek kaydıyla, Bakanlıkça tespit edilecek esas ve usullere göre hizmet satın alınması yoluyla gördürülebilir. 

 

Görüldüğü üzere Devlet eli ile (Sağlık Bakanlığına bağlı veya Kamuda görevli) Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı (ya da Hekim Dışı Sağlık Per.) başlığı altında (Hayvan sağlığı dahil denerek)" mesleki eğitim görerek yetişmiş olan tabip, diş tabibi, eczacı, veteriner hekim gibi memurlar ile bu hizmet sahasında çalışan yüksek öğrenim görmüş fizikoterapist, tıp teknoloğu, ebe, hemşire, sağlık memuru, sosyal hizmetler mütehassısı, biyolog, psikolog, diyetçi, sağlık mühendisi, sağlık fizikçisi, sağlık idarecisi ile ebe ve hemşire, hemşire yardımcısı, (Fizik tedavi, laboratuvar, eczacı, diş anestezi, röntgen teknisyenleri ve yardımcıları, çevre sağlığı ve toplum sağlığı teknisyeni dahil) sağlık savaş memuru, hayvan sağlık memuru ve benzeri sağlık personelini kapsar"  denmektedir.

 

Kısacası 657’ye göre hekim ve hekim dışı sağlık personeli tanımı yok. Sağlığın bir ekip işi olduğu açıkça belirtilmektedir.

 

Ayrıca türlü sıkıntı içerisinde kutsal görevlerini yerine getirirken idarelerin keyfi uygulamalarından doğan eksikliklerin ve haksızlıkların acilen önüne geçilmesi gerekmektedir. Yani sağlıkta her sağlık personeli hak ettiği yerde olmalıdır. Sağlık Ekip İşidir, Hekim ve Hekim Dışı Personel Ayrımı Yapılamaz

SPP


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.