Sağlık Çalışanlarının Talepleri Bakana Ve Komisyona Aktarıldı.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, TBMM Sağlık ve Çalışma Komisyonun Tam Gün Yasa Tasarısı ile ilgili toplantısına katılarak sağlık çalışanlarının yasa tasarısından beklentilerini aktardı.

Sağlık Çalışanlarının Talepleri Bakana Ve Komisyona Aktarıldı.
22 Kasım 2013 Cuma 10:51

 Toplantıda Komisyon Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Komisyon üyesi Milletvekillerinin yanı sıra Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bakan Yardımcısı Ağah Kafkas, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Bakanlık bürokratları ve sivil toplum örgütleri katıldı.

Genel Başkanımız komisyonda yaptığı konuşmada Tam gün çalışmayı ilke olarak doğru bulduklarını fakat bugüne kadarki tam gün yasalarının hep sorunlu olduğunu kaydetti.

Kahveci, yasa tasarısının komisyona geri çekilmesinin önemli olduğunu belirterek çalışanların bazı taleplerinin de tasarıya eklenmesini beklediklerini belirtti.

Döner Sermayeler Emekliliğe Yansıtılmalı
Tüm sağlık çalışanlarının ortak sorunu olan döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasına yönelik bir düzenleme yapılması gerektiğini kaydeden Kahveci, emeklilikte sağlık çalışanlarının ciddi gelir kaybı yaşadığına dikkat çekti. Kahveci ayrıca emekli ikramiyesinde işçi ve memur arasındaki farka da dikkat çekerek bu tür adaletsizliklerin giderilmesi gerektiğini kaydetti.

Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Verilmeli
Sağlık çalışanlarının yoğun iş yükü, bulaşıcı hastalıklar, şiddet ve bitmek bilmeyen nöbetle oldukça yıprandığına dikkat çeken Kahveci, Sağlık Çalışanlarının yıpranma payını hak ettiklerini belirterek bu yönde düzenleme yapılmasını istedi.

Nöbet Ücretlerindeki Artış Yaygınlaştırılmalı
Yasa Tasarısına göre nöbet ücretleri yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için yüzde 50 oranında fazla ödeneceğini belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci bu düzenlemenin tüm sağlık çalışanlarını ve birimleri kapsayacak şekilde düzenlenmesini talep etti.

Hizmetlilere Memur Kadrosu Verilmesi
Sağlık Bakanlığı'nda en sıkıntılı çalışanlardan birinin de hizmetliler olduğun kaydeden Kahveci" Sağlık Bakanlığında 21 Bin hizmetli var. Bu arkadaşlar memurun görev tanımı içine giren işleri yapıyorlar. İstekleri sadece yaptıkları işin karşılığı olan kadroların yani memur kadrosunun kendilerine verilmesidir. 2012'de görevde yükselme sınavı yapıldı. 2000 VHKİ kadrosu için 6000 hizmetli sınava katıldı. 4351'i 70 olan puan barajını geçti. 2351 kişi barajı geçmesine rağmen atanamadı. Bu durum bu kadroyu ne kadar istediklerinin ve hak ettiklerini göstergesidir. Milli Eğitim Bakanlığı bunu daha önce gerçekleştirmiş ve hizmetlilere memur kadrosu vermişti. Sağlık Bakanlığının da böyle bir düzenleme yapmasını bekliyoruz." dedi.

Aile Hekimlerine Nöbet Olmamalı
Aile hekimlerinin yoğun bir iş yükü ile karşı karşıya olduklarını belirten Kahveci, hastanelerde nöbet tutturulması ile de iş yüklerinin katlanılmaz bir hale geleceğini kaydederek bu düzenlemeden vazgeçilmesini istedi.

4/C, Vekil-Ebe Hemşire Ve Kamu Görevlisi Olmayan Aile Sağlığı Çalışanlarına Kadro
Haziran 2011'de ve Temmuz 2013'te sözleşmelilere kadro verildiğini kaydeden Kahveci bu süreçlerde kapsam dışında bırakılan 4C'liler, vekil ebe hemşireler ve kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanlarına da kadro verilmesini istediklerini belirtti.

Araştırmacılara Düzenleme Yasa Tasarısında
Söz konusu tasarıda araştırmacılarla ilgili yapılan düzenlemenin olumlu olduğunu kaydeden Kahveci 663 Sayı Kanun hükmünde kararname ile oluşan mağduriyetin tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Şiddet Uygulayanın Cezası da Ertelenmesin
Yasa tasarısında şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasının önünün açılmasının sevindirici olduğunu belirten Kahveci " Tutuklu yargılamanın yanı sıra, cezalarının ertelenmemesine yönelik bir düzenlemenin de değerlendirilmesini istiyoruz. Ayrıca TBMM Sağlık Çalışanlarına Şiddeti Önleme Komisyonunun hazırladığı raporda yer alan önerilerin de hayata geçmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Genel Başkanımız Önder Kahveci söz konusu tüm taleplerin komisyonca değerlendirerek yasa tasarısına eklenmesini istediklerini belirtti. Genel Başkanımız ayrıca taleplerimizi içeren raporumuzu Komisyon Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar'a, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na ve komisyon üyesi milletvekillerine sundu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.