Sağlık Çalışanlarının Özel Hizmeti Artırılacak Mı?

Bakanlar Kurulunun Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin 2006/10344 sayılı Kararına göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile aynı Kanunun ek geçici 9. maddesi kapsamına giren kurumlardan aylık alanlara ödenecek Özel Hizmet Tazminatları Karara ekli II sayılı Cetvelde düzenlenmiştir. Özel Hizmet Tazminatı ödenen meslek grupları arasında ciddi tutarsızlık ve haksızlıklar bulunmaktadır.

Sağlık Çalışanlarının Özel Hizmeti Artırılacak Mı?
20 Mart 2014 Perşembe 06:53

 

Yukarıda tabloda görüldüğü üzere;

4 yıllık fakülte mezunu 1-4 dereceden aylık alan mühendis;

1- Asistan ve pratisyen doktorlardan ortalama 110 TL,

2- 5 yıl diş hekimliği fakültesi mezunu diş hekimlerinden ortalama 292 TL,

3- Eczacılardan 365 TL,

4- Sağlık alanında 4 yıllık fakülte mezunu 1-4 dereceden aylık alan sosyal çalışmacı, psikolog, diyetisyen, biyolog, fizyoterapist, tıbbi teknolog, sağlık memuru, ebe hemşire, sağlık memuru, vb. unvanlı personellerden ortalama 460 TL, daha fazla özel hizmet tazminatı almaktadırlar.

En az lisans mezunu 1-4 dereceden aylık alan istatistikçi, tütün eksperi, kimyager teknik öğretmenler;

1- 1-4 dereceden aylık alan diş hekimleri, eczacılar ve diğer lisans mezunu sağlık bilimleri lisansiyerlerinden daha fazla özel hizmet tazminatı almaktadırlar.

2- Sağlık alanında 4 yıllık fakülte mezunu 1-4 dereceden aylık alan sosyal çalışmacı, psikolog, diyetisyen, biyolog, fizyoterapist, tıbbi teknolog, sağlık memuru, ebe hemşire, sağlık memuru, vb. unvanlı personellerden ortalama 240 TL daha fazla özel hizmet tazminatı almaktadırlar.

2 yıllık yüksekokul mezunu teknik hizmetler sınıfında görev yapan 1-4 dereceden aylık alan teknikerler;

4 yıllık fakülte mezunu 1-4 dereceden aylık alan sosyal çalışmacı, psikolog, diyetisyen, biyolog, fizyoterapist, tıbbi teknolog, sağlık memuru, ebe hemşire, sağlık memuru, vb. unvanlı personellerden daha fazla özel hizmet tazminatı almaktadırlar.

-Memurlar kadrosunda görev yapanlar  görev yapan %49 özel hizmet oranıyla ortalama 357 TL özel hizmet tazminatı almaktadır. VHKİ kadrosunda görev yapanlar %55 özel hizmet oranıyla 401 TL ek ödeme almaktadırlar. Hizmetli personel %45 özel hizmet ile ortalama 328 TL özel hizmet tazminatı almaktadır. Memurlar ve hizmetlilerin durumu çok kötü durumdadır. Lisan Yüksek lisans bitirseler dahi Lise mezunu sağlık çalışanları kadar özel hizmet tazminatı alamamaktadır. Lise Mezunu sağlık hizmetleri sınıfı ve teknik hizmetleri sınıfı 525 TL civarlarında özel hizmet tazminatı almaktadırlar.

Görüldüğü üzere sağlık hizmetleri sınıfı personellerinin özel hizmet tazminatları, teknik hizmetler sınıfı personellerine göre daha düşüktür. Bunun yanında en az yüksek lisans mezunu sağlık çalışanlarına ayrı bir özel hizmet tazminatı oranı belirlenmesi hakkaniyet gereğidir. Özel hizmet tazminatlarının eğitim durumlarına göre kademelendirilerek artırılması gerektiğini düşünmekteyiz.

-Asistan ve pratisyen hekimlerin en az baş mühendis, baş mimarların seviyesine %168 oranıyla en az 1.225 TL özel hizmet tazminatı alması gerekmektedir.

Lisans öğrenim seviyesinde görev yapan tıbbi teknologlar Eczacılar, Avukatlar,  diyetisyen,  çocuk  gelişimcisi  psikolog, sosyal  çalışmacı, biyolog, veteriner hekim, kimyager, sosyolog, hemşire, sağlık memuru, ebe  ve benzeri meslek gruplarının özel hizmet tazminat oranlarının %130 oranına çıkarılması

Yüksek lisans/doktora öğrenim seviyesinde görev yapan olan tıbbi teknologlar Tabip, Eczacı, Avukatlar,  diyetisyen,  çocuk  gelişimcisi  psikolog, sosyal  çalışmacı, biyolog, veteriner hekim, kimyager, sosyolog, hemşire, sağlık memuru, ebe  ve benzeri meslek gruplarının özel hizmet tazminat oranlarının %160 oranına çıkarılması, sendikalar dernekler ve birliklerin bu haksızlığın giderilmesi için çalışma yapması gerektiği düşünülmektedir.

Personel Saglik Net olarak Sağlık çalışanları için çok önemli olan mağduriyetler konusunda sağlık çalışanlarının sesi olmaya devam edeceğiz. Sağlık çalışanlarının mağduriyetlerini hep hatırlatılacağız. Torba yasalara bu gibi önemli konular eklenmelidir. Sendikalar özellikle bu çok önemli konuda sağlık çalışanlarına müjde vermelidr.  Yukarıdaki özel hizmet tazminat oranları Ocak ayı öncesi verilere göre değerlendirilmiştir.

                                                                                               Özkan Aydemir/Personel Saglik Net

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.