Sağlık Çalışanlarının Biriken Sorunları Çözülsün...

Sağlık çalışanlarının biriken sorunları çözülsün.

Sağlık Çalışanlarının Biriken Sorunları Çözülsün...
31 Ocak 2013 Perşembe 11:03

Prof. Dr. Recep Akdağ 10 yıldır yürütmekte olduğu Bakanlık koltuğunu Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na teslim etti. Sağlık Bakanı’nın değişmesi en çok sağlık çalışanlarını meraklı bir bekleyişe saldı. Öncelikle bu değişikliğin ülkeye ve tabii ki sağlık çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz

Çiçeği burnunda Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nu bekleyen pek çok sorun var. Birikmiş dağ gibi sorunlar çözüm bekliyor. Sağlık çalışanları da bu sorunların çözümünü endişe ve merak içinde bekliyor.

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın Kabinede yapılan değişiklikle ilgili bir basın açıklaması yaptı Taşkın açıklamasında ;

Eski Bakan döneminde uygulamaya konulan sağlıkta dönüşümler nedeniyle sağlık çalışanların iş yükü artmıştır. Buna karşılık yeterli personel istihdamı yapılmadığından çalışma koşullarının ağırlığı devam etmektedir.

Ücretlerin gerilemesi, elverişsiz çalışma koşulları, şiddet gibi sorunlar sağlık çalışanlarını endişeye sevketmekte, iş motivasyonunu bozmakta, evlerinde de çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenmelerini engellemektedir.

Sağlık çalışanlarının emekli olduğunda eline geçen ikramiye komik denecek miktardadır. Anadolu Sağlık Sen olarak isteğimiz bu problemlerin bir önce giderilmesi,
Döner sermaye katkı paylarının emekliliğe yansıtılmasının sağlanması. Böylece emekli olan sağlık çalışanlarının eline bugün aldığı ikramiyeden daha fazlası geçecektir.
Bugün için şiddet eylemleri nedeniyle görevlerini yapamaz hale gelen sağlık çalışanları, önlem alınmaması ve şiddetin gün geçtikçe artması motivasyonu bozarak iş verimliliğini ciddi şekilde etkilemektedir.
Sağlık Bakanlığında yaklaşık otuz bin civarında sözleşmeli çalışan vardır. Sözleşmeli çalışanların da sorunları gün geçtikçe artmaktadır. Bunların kadroya geçirilerek sorunlarının çözülmesi en büyük isteğimizdir.

Genel İdare Hizmetler Sınıfında görev alacak yeterli personel istihdamı yapılamadığından hastanelerde Yardımcı Hizmetli kadrosunda bulunan personel memur olarak çalıştırılmaktadır. Birçok hastanede stratejik özelliği bulunan birimlerde bu arkadaşların çalıştığını biliyor ve görüyoruz. Esasen bunların hukuken imza yetkileri bulunmamaktadır. Dolayısıyla yaptıkları memurluk hizmeti yasal değildir.
Sayın Sağlık Bakanımızın özellikle bu konuyu gündeme alarak çözmesi ve hâlâ yürüttükleri görevlerinin nitelik ve özelliği bakımından yetişmiş eleman niteliğindeki bu arkadaşları değerlendirmeleri ve Yardımcı Hizmetli Kadrosunda istihdam edilen personele memurluk kadrosu verilmesi en büyük arzumuzdur. Zaten hastanelerde bu görevlilerin yaptıkları işleri taşeron işçiler eliyle yürütülmektedir.
Geçmişte çalışanların görüşü alınmadan ihtiyaca binaen re’sen atamalar yapılarak binlerce sağlık çalışanı mağdur edildi. Bu tür atamalarda engellenmelidir.

Sağlık Müdürlüklerinde Şube Müdürü olarak görev yapmakta iken bir günde kadroları iptal edilerek Araştırmacı olarak atanan yüzlerce Şube Müdürü mağdur edildi. Kanunen özlük haklarına dokunulması mümkün değilken, maaşlarında 1.000 lira kadar bir mağduriyet söz konusu oldu. Ayrıca döner sermaye katkı payları da düştü. Şube Müdürlerine reva görülen bu durum vicdanları sızlatmıştır. Hukuken ve vicdanen asla kabul edilemez bir uygulamadır. Bunların mağduriyetleri biran önce giderilmelidir.

Sağlık çalışanlarının durumu her gün daha da kötüye gitmektedir. Sağlık çalışanları idari baskılar ve vatandaş baskıları arasında sıkıştırılmış ve sorunlar çözüm bulamamıştır. Bugüne kadar hasta memnuniyetini ön plana alan Bakanlığımız, çalışanlarının sorunlarını göz ardı ederek, onları sindirmiş ve yıldırma politikası uygulamıştır.

Bu kadar sorun arasında sağlık çalışanlarından hizmetin en iyisini bekleyen Bakanlık ve vatandaş, sağlık çalışanının da bir insan olduğunu adeta unutmuştur. Sağlık çalışanları mutlu ve huzurlu bir gelecek istemektedir. Beklenti bu yöndedir. Dolayısıyla Sayın Bakan’dan beklentilerimiz bu problemlerin biran önce giderilmesi ve sağlık çalışanlarının insan gibi yaşayacağı bir ücrete kavuşturularak, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve yukarıda belirtilen diğer sorunların biran önce çözüme kavuşturulmasıdır.

Sendikal mücadelemizde Sayın Bakan’a her türlü desteği vermeye hazırız. Yeterki sağlık çalışanlarının biriken sorunları çözülsün.

Anadolu Sağlık Sen olarak, Sayın Bakan Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na görevinde başarılar diliyoruz 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.