Sağlık Çalışanlarına Saldıranlar Hep Serbest..

Görevleri başında Şiddete uğrayan Sağlık Çalışanlarına uygulanan Şiddet’te tepki göstermeyen, Nüfuzlu kişilere ve kendilerine şiddet uygulanınca şiddet uygulayanların basit cezalar ile serbest bırakılması hususun da yasal düzenlemeler yapılması hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Şube de basın açıklaması yaptı.

Sağlık Çalışanlarına Saldıranlar Hep Serbest..
25 Ağustos 2013 Pazar 10:46

Geçtiğimiz hafta sonu Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’a yumruklu bir saldırı olmuştu. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin serbest bırakılması üzerine Sayın Bozdağ  bir açıklama yapmış “ Kendisine saldıran kişinin serbest bırakılmasının "kötü" bir karar olduğunu, "Bu karar, bu yumruğu atan kişi gibi saldırganlara güç ve cesaret veren bir karar olmuştur. Umarım bu kararı veren hakimler, savcılar benim gibi bir yumruk yemezler. Yumruk yedikleri zaman ben takip edeceğim" demiştir.

Bu açıklamanın sonrasında  yoğun biçimde bu olay konuşulmaya başlanmıştır. HSYK’da bu tartışmalar üzerine bir açıklama yaparak Yasa değişikliklerinden sonra kişi 2 yıldan az ceza alacağı için serbest bırakıldığını ifade etmiştir. “5271 sayılı CMK'nın 'tutuklama'yı düzenleyen 100. maddesinin 4. fıkrasında değişiklik yapılarak 'Sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemeyeceği' düzenlenmiştir"  "Şüphelinin, eyleminin TCK'nın 86. maddesinin 2. fıkrası kapsamında değerlendirilebileceği ve bu suçun cezasının 4 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası olarak kanunda düzenlendiği açıktır" demiştir. 

Dolayısı ile bu ve buna benzer düzenlemeler Sayın Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın üyesi bulunduğu hükümet  tarafından yapılmaktadır.

Biz şiddetin her türlüsünü kınamakla birlikte burada merak ettiğimiz bir husus vardır. Kendisi de bir hukukçu olan Sayın Başbakan yardımcımız. Televizyonda her gün sağlık çalışanlarına şiddeti izlerken, gazetelerde  sağlık çalışanlarına dayak haberlerini  görürken  bu şiddeti uygulayanlara ne ceza veriliyor diye hiç merak etmedimi. 

Etmedi ise biz söyleyelim. O kişilerin hepsi serbest. Hamile doktoru tekmeleyenler, Ambulans görevlilerine saldıranlar,  Hemşireyi saçından sürükleyerek dövüp  yoğun bakımlık edenler, Daha geçenlerde Hakkari’de bir doktora 50 kişi birden saldıranlar hepsi dışarıdalar. 

Hiçbir şey yapmamış gibi hayatlarına devam ediyorlar. 

Hiçbiri tutuklu yargılanmıyor.

Görevi başındaki Sağlık Çalışanına şiddet uygulayan hiç kimseye ağır para cezası verilmiyor. 

Yargılama sonunda da aldıkları cezalar ertelenir ve hiçbir ceza almadan yaşarlar giderler. 

Ne yazık ki, Hükümetin yaptığı yasal değişiklikler sonucunda “ Şiddet” yapanın yanına kar kaldığı bir dönemi yaşıyoruz. 

Yapılan değişiklikler ortada; Şiddet uygulayanın elini kollunu sallayarak gezdiği bir tabloyu, Sayın Bozdağ’ın Başbakan Yardımcısı olarak üyesi olduğu hükümet çıkardı. 

Sağlık çalışanları görevleri başında şiddete, tacize maruz kaldıklarında şiddetten görevlerini yapamaz duruma geldikleri halde Sayın Bozdağ ve üyesi olduğu hükümet neden sağlıktaki şiddetin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması noktasında çalışmaları yaparak yasal düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmediler, 

Kendileri şiddete maruz kaldıktan sonra  çıkarmış oldukları yasaların şiddetin önlenmesinde yetersiz kaldığı ve şiddet uygulayan kişiye  mevcut yasalar çerçevesinde her hangi bir yaptırım uygulanamayacağını  adeta ödüllendirildiğini yaşarak görmüş, savcı ve hakimlerimizi töhmet altında bırakacak açıklama yapmıştır. 

Başbakan Yardımcısı Sayın Bozdağ ve Hükümet yetkilileri bu konuda kimseye sitem etmemeli ve başta sağlık çalışanlarına şiddet olmak üzere şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması için yasal düzenlemeyi bir an önce yapmalıdırlar. Şiddetin rutinleşmesine neden olan düzenlemeleri sonlandırmalı ve cezaları ağırlaştırmalıdırlar.  

Kamuoyuna saygıyla... 
Ömer ÇEKER 

Şube Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.