Sağlık Çalışanlarına İkamet Zorunluluğu Adaletsizliktir

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile sağlık çalışanlarına görevde bulunduğu yerleşim yerinde ikamet etme şartı getirilmesine tepki gösteren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci

 Sağlık Çalışanlarına İkamet Zorunluluğu Adaletsizliktir
02 Ağustos 2012 Perşembe 12:35

“ Sağlık Bakanlığı teşkilat yasasında yer alan sağlık çalışanlarına görev yerlerindeki ikamet zorunluluğu şimdi bir genelge ile işlevsel hale getiriliyor.  Daha önce Torba yasa ile tüm memurlar için uygulamadan kalkan bu yasağın sağlık çalışanları için tekrar getirilmesi adaletsizliktir, haksızlıktır. Bu düzenleme ile sağlık çalışanları için geriye gidiş yaşanmıştır.” dedi.

İşyerine imkanlar verdiği ölçüde yakın oturmanın zaten çalışanlar için tercih edilen bir durum olduğunu dile getiren  Kahveci “ Her çalışan daha rahat ulaşım için imkanlar ölçüsünde çalıştığı yere yakın bir yerde ikamet etmeyi düşünür.  Ancak zorunluluklar halinde iş yeri ile yaşadığı yer farklıdır. Ortada böyle bir gerçeklik varken Sağlık bakanlığı’nın böyle bir dayatma içerisine girmesi anlamsızdır” dedi.

Kahveci sağlık çalışanlarının ikamet edeceği yere bile karışılmasının anlamsız olduğunu kaydederek idarelerin çalışanların soyla yaşamına ilişkin karar vermemesi gerektiğini belirtti.

Genelgede görev yerinin dışında ikamet etmek için izin almanın mülki idare amirinin inisiyatifine bırakıldığını kaydederek  sözlerini şöyle sürdürdü:  Genelgede “eş durumu, sağlık mazereti sebebiyle ya da personelin ikameti için mesken bulunamadığı durumlarda sağlık hizmetinin aksamaması için gerekli tedbirleri almak kaydıyla, bu süreyi ilgili kişinin ihtiyacını dikkate alarak belirleyebilir.”  deniliyor. Zarureti bile mülki amirin keyfiyetine bırakan bu düzenlemeden vazgeçilmelidir.
GENELGE 2012/31

.......VALİLİĞİNE

Bilindiği üzere, sağlık hizmetlerinin aciliyeti, sürekliliği ve ertelenemez özelliği sebebiyle, kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personelinin, ihtiyaç duyulduğunda sağlık kuruluşuna en kısa sürede ulaşması gerek sağlık hizmetlerinin etkililiği gerekse hastaların ihtiyaç duydukları sağlık hizmetine zamanında ulaşabilmeleri bakımından büyük önem taşımaktadır.

11/10/2011 tarihli ve 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 55 inci maddesinde; "(1) Bakanlık, kamu ve özel bütün sağlık kuruluşlarında çalışmakta olan sağlık personeli için görevli olduğu kuruluşun bulunduğu yerleşim yeri sınırları içinde ikamet etme mecburiyeti getirebilir. Bu mecburiyetin usûl ve esasları Bakanlıkça belirlenir." hükmü yer almaktadır.

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında sağlık hizmetlerinin verimli ve aksamadan yerine getirilmesini temin amacıyla normal mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulabilen sağlık personelinin, ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması gerekmektedir. Bu itibarla ilgili personelin normal ulaşım şartlarında 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda bulunmasını sağlayacak şekilde yukarıdaki kanun hükmüne riayet edilmelidir.

Mülki İdare Amirleri eş durumu, sağlık mazereti sebebiyle ya da personelin ikameti için mesken bulunamadığı durumlarda sağlık hizmetinin aksamaması için gerekli tedbirleri almak kaydıyla, bu süreyi ilgili kişinin ihtiyacını dikkate alarak belirleyebilir.

Uygulamanın titizlikle takibi ile genelgeye aykırı hareket eden personel hakkında görev yaptığı kuruluşun mevzuatına göre idari ve disiplin işlemi yapılması hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

 Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.