Sağlık Çalışanlarına Bedelli Askerlik!

Kamu hizmetinin kolluk gücü polislerin askerlikten muaf olduğu günümüzde, kamu da can kurtarma görevinde olan biz sağlık çalışanlarının bedelli askerlikten yaş sınırı olmaksızın yararlanması...

Sağlık Çalışanlarına Bedelli Askerlik!
14 Kasım 2011 Pazartesi 09:51

Kulislerden aldığım bilgilere göre bedelli askerlik düzenlemesinde son aşamaya gelindi.
Profesyonel orduya geçiş planının ilk adımı olan bu düzenlemenin biran önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.
Bedelli askerliğin vatan sevgisi propagandalarına dönüştürülmesi son derece üzücü bir durumdur. Modern askerlik ve teknolojik savunma sistemlerinin kullanıldığı günümüzde zorunlu askerlik uygulamasının yeri yoktur. Hatta devletin dolayısıyla milletin omzuna yüklenmiş kamburdan başka bir şey olmadığı da açıktır.
Ekonomi bürokratlarının hesaplamalarına bakıldığında bu durum çok açık görülecektir. En basit örneğiyle; bir askerin devlete maliyeti, yeme-içme, ısınma-barınma, sağlık ve giyim maliyeti aylık 550-600 lirayı buluyor. Bir sağlık çalışanının ortalama hesapla aylık maaşından 700 lirayı geçen vergi ödediğini de düşünürsek, zorunlu askerlik uygulamasında devlete maliyeti aylık 1300 lirayı bulacaktır.
Askeri plan, strateji, savunmada profesyonelliğin yeri ve önemini vs gibi tüm bu kadar gerekli detayı göz ardı edecek olsak bile, sadece mali açıdan olaya bakıldığında bile görülüyor ki, zorunlu askerlik vatan sevgisi açısından değerlendirilemez. Zira vatan sevgisi sadece ‘silah altında zaman geçirilmesi’ değildir.
Bir sağlık çalışanı bedelli askerlikten yararlanırsa;
1-Askere gitmeyen her sağlıkçı için ortalama aylık 1300lira devletin kasasında kalacak.
2- Sağlık çalışanı belirli bir bedel ödeyerek ekonomiye katkı sağlayacak.
3-Üstelik çalışarak vergisini ödeyecek.
4-Bir kaza veya hastalık anında can kurtararak vatan hizmetini yerine getirecek.
 (Bizler sağlıkçı olduğumuz için bunu söylüyorum, diğer meslekler içinde bu örnekler çoğaltılabilir)
Bu verdiğimiz örneğin farkında olan siyasetçilerimiz bedelli askerlik düzenlemesini gündeme getirerek üzerlerine düşen görevi yapma gayretindedirler. Bizler sağlık çalışanları olarak, onlara teşekkür mailleri göndermeli ve onların profesyonel askerlik konusunda atacakları adımlara destek olduğumuzu göstermeliyiz.
Bedelli askerlik uygulaması parası olan yapacak, gariban şehit olacak mantığıyla da ilişkilendirilmemelidir. Zira parası olan insanların birçoğu, yurtdışında çalışıyor/ikamet ediyor veya yurtdışında çalışıyor/ikamet ediyor gibi göstererek yürürlükte olan dövizli askerlik hakkından yararlanmaktadırlar. Bedelli askerlik uygulaması okulu, ailesi veya işi nedeniyle askerliğini ertelemek zorunda kalan vatandaşları ilgilendiren bir konudur. Emin olun bu düzenleme hayata geçtiğinde yararlananların çoğunluğu gariban kesim olacaktır.
En çok merak edilen konulardan biri de, yaş sınırının hangi aralıkta olacağıdır ki bu son derece önemli bir konudur. Yararlanacak kişi sayısı ne kadar çok olursa, devletin kasasına girecek para miktarı o kadar fazla olacağı gibi askerlik hizmeti açısından da devletin harcaması önemli ölçüde azalacaktır.
Ankara’dan gelen haberlere göre, yaş aralığı maalesef hala 28-30 bandındadır. Oysa böyle bir düzenlemede yaş aralığının olabildiğince geniş tutulmalıdır.  Hatta yaş sınırının kaldırılması dahi konuşulmalıdır.
Kamu hizmetinin kolluk gücü polislerin askerlikten muaf olduğu günümüzde, kamu da can kurtarma görevinde olan biz sağlık çalışanlarının bedelli askerlikten yaş sınırı olmaksızın yararlanması için yöneticilerimizden destek vermelerini istemeliyiz.
Sendikalardan bu konuda basın açıklaması yapmasını istemeliyiz. Sağlık bakanlığındaki yöneticilerimizle görüşmeliyiz. Her il ve ilçede örgütlenmeli, yürüyüşler yapmalıyız. Tüm partilerin ilçe, il başkanları ile görüşüp bedelli de yaş sınırının kaldırılmasını istemeliyiz. Milletvekillerinin hepsine mail atmalıyız.
Sağlık çalışanlarının yaş sınırı olmaksızın bedelliden yararlanması için facebook, twitter gibi sosyal ağlarda paylaşımlar yapmalıyız. Şimdiden hayırlı olsun.
Prm Habip Gostak - İstanbul 112
112ACİLSERVİS.net Editörü 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.