Sağlık Çalışanları Yine Hayal Kırıklığı Yaşadı Mı

Basında çıkan haberlerde Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Kurum İdari Kurul Toplantısı tamamlandığı belirtilmektedir. Yetkili sendikanın talepleri incelendiğinde sağlık çalışanları büyük hayal kırıklığına uğradığı, Sağlık çalışanlarını tatmin edecek herhangi bir önemli talebin kurula götürülmediği düşünülmektedir.

Sağlık Çalışanları Yine  Hayal Kırıklığı Yaşadı Mı
17 Nisan 2014 Perşembe 15:10

 Basında çıkan haberlerde Öğretmen ve polislerin ek göstergesinin 3600 olması gündemde olduğunu, Bu da maaşa zam gelmesi anlamı taşıdığını, Memurların gerek emekli aylığının gerekse emekli ikramiyesinin hesabında önemli rol oynayan ek göstergenin artırılması gündeme geldiğini, Özellikle polis ve öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600'e çıkarılması konusunda çalışmalar başlatıldığı belirtilmektedir.


25 yıllık hizmeti olan 1'in 4'ünden 3000 ek gösterge üzerinden emekli olan bir öğretmen, bin 441 lira emekli maaşı ve 46 bin 204 lira ikramiye alıyor iken Öğretmenin ek göstergesinin 3600'e yükseltilmesi durumunda, emekli maaşı bin 804 liraya ve ikramiyesi ise 57 bin 883 liraya yükseltileceğini, Ek gösterge artışı ile emekli öğretmenin maaşı 363 lira, ikramiyesi 11 bin 679 lira yükseleceği, 25 yıllık hizmeti olan 1'in 4'ünden 2200 ek gösterge üzerinden emekli olan bir polisin emekli aylığı ise bin 495 lira ve emekli ikramiyesi 44 bin 727 iken, 3600 ek gösterge üzerinden emekli olması halinde ise bin 904 lira emekli aylığı ve 57 bin 833 lira emekli ikramiyesi alması mümkün olacağını, emekli polisin ek gösterge zammı ile maaşı 409 lira, ikramiyesi ise 13 bin 106 lira artacağı belirtilmektedir.

25 yıllık hizmeti olan 1'in 4'ünden 3000 ek gösterge üzerinden emekli olan bir sağlık çalışanının, ortalama tahmini bin 441 lira emekli maaşı ve 46 bin 204 lira ikramiye alıyor iken lisans mezunu sağlık çalışanlarının ek göstergesinin 3600'e yükseltilmesi durumunda, emekli maaşı tahmini olarak bin 804 liraya ve ikramiyesi ise 57 bin 883 liraya yükseltileceğini, Ek gösterge artışı ile emekli lisans mezunu sağlık çalışanlarının maaşı 363 lira, ikramiyesi 11 bin 679 lira yükseleceği düşünülmektedir.

Kurum İdari Kurul Toplantısı’nda yetkili sendika olan Sağlık-Sen, en az lisans seviyesindeki sağlık çalışanına 1.derecede 3600 ek göstergenin verilmesi neticesinde emekli sağlık çalışanlarına 363 TL gelir getirecek çok önemli gündemi sarsacak düzenlemeyi kurula teklif olarak sunması beklenirken bu çok önemli bir konuda herhangi bir çalışmalarının olmaması sağlık çalışanlarını üzmüştür. Polis ve öğretmene yönelik çalışmalar yapılırken sağlık çalışanlarını temsil eden yetkili sendikanın konuyu gündemine almaması ve Kurum İdari Kurul Toplantısına teklif olarak götürmemesi sağlık çalışanlarında hayal kırıklığı oluşturduğu düşünülmektedir.

Mesleği ile ilgili lisans mezunu (Mühendis, mimar, şehir plancısı ve bölge plancısı, biyolog vb.) meslek grupları 1.derecede 3600 ek gösterge alırken lisans ve yüksek lisans mezunu Sağlık Bakanlığında görev yapan sağlık çalışanları 1.derecede 3000 ve altında  ek gösterge almasının adilane olmadığını düşünüyoruz.

Bu konuda Sağlık Eğitimcileri Derneği ek göstergelerinin 1.derecede 3600’e yükseltilmesi için kampanya düzenlemiştir. Bu kampanyaya sendikalar ve mesleki derneklerin destek vermesi için çağrıda bulunulmuştur. Bu kampanyaya yetkili sendika ve diğer sendikalar gerekli desteği vermemişlerdir.

Personel Saglik Net ekibi olarak sendikalar ve mesleki birlikler, mesleki dernekler gibi sivil toplum örgütlerinin çalışmaları devamlı sitemizde masaya yatırılarak değerlendirilecektir. Bu konuda sağlık çalışanları sitemizde objektif olarak bilgilendirilecektir.

Kurum İdare Kuruluna götürülmesi gereken önemli talepler adım adım belirli aralıklarla sitemizde dile getirilecektir. Sağlık çalışanlarının tepkileri merak konusudur. Saygılarımızla

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.