Sağlık Çalışanları Taşeron Elemanı Yapılmak İsteniyor.

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan kamu hastanelerini yap-kirala-devret modeli ile yapılmasını düzenleyen yasa tasarısı ile ilgili Genel Başkanımız Önder Kahveci komisyon toplantısına katılarak görüşlerini ifade etti.

Sağlık Çalışanları Taşeron Elemanı Yapılmak İsteniyor.
30 Ocak 2013 Çarşamba 14:46

 Yeni Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Milletvekilleri ve Sağlık Bakanlığı bürokratlarının yer aldığı toplantıda Genel Başkanımız Yeni Bakan Müezzinoğlu'na görevinin hayırlı olmasını diledi. Yeni dönemde sağlık çalışanlarının beklentileri olduğunu kaydeden Kahveci "Çalışan memnuniyeti için Sayın Bakan'dan çalışmalar yapmasını bekliyoruz" dedi.

Söz konusu yasa tasarısına çalışanlar açısından baktıklarını kaydeden Kahveci hizmet bedeli tanımının tüm çalışanları taşeronlaşmaya götürecek bir düzenleme olduğunu kaydetti. Kahveci "Tasarının 1. Maddesinin 2-E bendinde " Hizmet Bedeli: Bedelin bir unsuru olup 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36ncı maddesinde belirtilen yardımcı hizmetler sınıfı ile sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personeli tarafından yerine getirilmesi gereken hizmetlerden yükleniciye gördürülecek hizmetlerin sunulması karşılığında idare tarafından yükleniciye ödenen ve dönemsel piyasa testi ile güncellenen bedeli, ifade eder." hükmü yer almaktadır. Bu ifade ile özel şirket tüm çalışanları dışardan taşeron olarak temin edebilir. Doktorundan, sağlık memuruna kadara tüm çalışanların taşeron firma elamanı olarak istihdam edilmesine olanak sağlayan bir düzenlemedir. Bu düzenleme tasarıdan mutlaka çıkarılmalıdır." dedi.

Söz konusu düzenlemenin kamu hizmetinin devlet memurları ile gördürülmesini düzenleyen Anayasa hükmüne de açıkça aykırı olduğunu belirten Kahveci bu düzenlemenin çalışanlar açısından kabul edilemez olduğunu belirtti.

Kamuda taşeron sayısının 500 bini geçtiğini ifade eden Kahveci " Düşük ücret, izin haklarından yoksun, tazminat haklarından yoksun bu taşeron sisteminin kamuda daha da yaygınlaştırılmasına, sağlıkta çalışanları taşerona dönüştürmeye neden olacak bu düzenlemenin karşısındayız." şeklinde konuştu. TBMM Plan Bütçe komisyonunda söz konusu yasa tasarısı ile ilgili görüşmeler Perşembe günü devam edecek.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.