Sağlık Çalışanları Taleplerini Zincirler Bakanlığa Astı

Sağlık Çalışanları Taleplerini Zincirler Bakanlığa Astı

Sağlık Çalışanları Taleplerini Zincirler Bakanlığa Astı
15 Mart 2012 Perşembe 09:02

 Türk Sağlık SEN Açıklaması;

14 Mart Tıp bayramında taleplerimizi zincirlerle Sağlık Bakanlığı'nın demirlerine astık. Eyleme Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sendikalarımızın Genel Başkanları ve Genel Başkan Yardımcıları ile Ankara Şubelerimiz Şube Başkanları yöneticileri ve Türk Sağlık-Sen üyesi sağlık çalışanları katıldı.
Eylemde Türk Sağlık-Sen üyeleri tarafından 'Döner sermaye adaleti dağıtılsın', 'Döner sermaye emekli keseneğine yansıtılsın, Mobbing sonlansın. Şiddete son verilsin, Hizmetliler memur yapılsın' dövizleri açıldı. , 'Türkiye sevdamız emek için kavgamız, Bakan duy sesimizi, Sorunlar çözülsün' sloganları atıldı.

Eylemde bir açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci sığ kutlama mesajlarına mahkûm edilen bu bayramda biz haklı taleplerimizi gür bir sesle duyurmak adına bugün alanlara çıktıklarını kaydetti. Sağlıkta şiddetten, farklı istihdama, döner sermaye sisteminden, teşkilat yapısını değiştirilerek çalışanların göz ardı edilmesine kadar birçok sorunun çözüm beklediğini belirtti.

Önder Kahveci açıklamasında sağlık çalışanlarının şiddetin önüne geçilmesini, yabancı doktor ve hemşirelerin çalıştırılması uygulamasından dönülmesini, hizmetlilere kadro verilmesini, lisans tamamlamanın genişletilmesini talep ettiklerini kaydetti.

Performansa dayalı döner sermaye sisteminin sağlık çalışanlarının en büyük sorunu olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Önder Kahveci "Doktorundan Hemşiresine, Ebesinden, Sağlık Teknisyenine, Memurundan Hizmetlisine kadar sağlık kurumlarında hizmet veren tüm çalışanlar bu sistemden yakınmaktadır. Artık performansa dayalı döner sermaye sistemine bir neşter vurmanın zamanı gelmiştir. Sistem artık sorunlar ve haksızlıklar sistemi adını almıştır. Aynı kadroya sahip aynı işi yapanlar arasında bile ayrımcılık yapan sistem adaletsizlikte sınır tanımamaktadır." dedi.

Döner sermayede sorunların arttığına dikkat çeken Kahveci "Kamuda hiçbir kurumda ek ödemelerden vergi kesilmezken, sağlık çalışanlarının döner sermayelerinden vergi kesintisi yapılmaktadır. Döner sermaye yönetmeliğini değiştirerek sağlık çalışanlarının aldığı pay azaltılmıştır. Bu mağduriyetin üstüne Kalite Yönetimi denetlemeleri ile bir cezalandırma sistemini de hayata geçirmiştir. Tüm bu sorunların çözülmesini istiyor, Döner sermayeleri emekliliğe yansıtın diyoruz" dedi.

Sağlık çalışanlarının mağduriyetlerine bir an öne çözüm bulunmasını beklediklerini kaydederek "Sağlık çalışanları çözüm istiyor. Sağlık Bakanlığı bir tıp bayramından söz edecekse bu düzenlemeleri hayata geçirmeli çalışanları sevindirmelidir. Aksi takdirde sağlıkçının bayram yapacak ve kutlayacak hali yoktur. Sorunların çözüldükten sonra gelecek yıl gerçek anlamda bir tıp bayramı kutlamayı arzu ediyoruz" dedi.

Basın açıklamasının ardından Genel Başkanımız Önder Kahveci ve sağlık çalışanları talepleri zincirle Bakanlık demirlerine astılar. Eylemde ayrıca çalışanların taleplerini içeren 5 bin dilekçede Bakanlığa teslim edildi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.