Sağlık Çalışanları Sırada Beklerse Hizmette Aksama Olur...

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün "Sağlık personelinin muayene sırasına girmesi konusunda Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumuna yazılı olarak başvuruda bulunarak 2010 yılında yayınlanan 2010/73 genelgede bulunan uygulamadan sağlık çalışanları adına düzeltilmesi talebinde bulunduklarını belirtti."

Sağlık Çalışanları Sırada Beklerse Hizmette Aksama Olur...
14 Şubat 2013 Perşembe 12:11

Erözgün, Sağlık Bakanlığına yaptığı yazılı başvuruda; muayene, tetkik, tahlil ve tedavilerini yaptırmak üzere sağlık kurum ve kuruluşlarımıza başvuran sağlık çalışanlarının görevlerinden kaynaklanan özel durumları dikkate alınarak sıra gözetilmeden, öncelikle ve bekletilmeksizin muayene ve tedavilerinin sağlanması için gerekli düzenlemeler yapılması sağlanmışken; Sağlık Bakanlığı tarafından 2010 yılında yayınlanan 2010/73 sayılı genelge ile Sağlık çalışanlarının sıraya girmesi uygulanmaya konmuş olduğunu belirterek, Hasta Hakları çerçevesinde yapılan bu düzenleme sağlık hizmetinin yürütülmesini engelleyici ve hastaların hak kayıplarına uğramasına yol açıcı nitelikte ve uygulamada birçok sağlık çalışanı saatlerce muayene sırasında bekleyerek çalıştığı birimde hizmetin aksamasına neden olacağını iddia etti.
 
Sağlık kuruluşunun hizmet verme imkânlarının yetersiz veya sınırlı olması sebebiyle sağlık hizmeti talebi zamanında karşılanamaması da ayrı bir şikâyet konusu olarak gündeme geldiğini belirten Erözgün, muayene ve tedavi olmak sağlık personelinin de bir insani hakkıdır. Eş ve çocuğu için yazdıracağı bir reçete için saatlerce sırada beklemesi halinde sağlık hizmeti nasıl zamanında karşılanabilecek bu anlaşılabilir bir düzenleme değildir dedi.

Bazı birimlerde tek başına hizmet üreten sağlık çalışanı olduğunu vurgulayan Erözgün, tek olarak çalışan sağlık personelinin muayene sırasına girdiğinde doğal olarak ürettiği hizmette duracaktır. Sağlık çalışanı hastalanmaz hastalansa da onun hasta hakkı yoktur gibi bir anlayışla yapılan bu düzenlemeden bir an önce vazgeçilmesini istedi.
 
Erözgün, genelgede Anayasanın eşitlik ilkesine vurgu yapılarak” Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz”. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar. Bu nedenle sağlık personeli de sıraya girmeli yorumu yaparak yapılan düzenlemeyle; sağlık çalışanlarının sıraya girmesi hizmet üretimini mutlaka aksatacaktır dedi.
 
Hizmet üretenlerin bu uygulama dışında tutulması doğaldır ve Mesleki bir etiktir. Birilerini sıraya sokacağım derken Meslek etiğini de ayaklar altına almanın doğru olmadığını belirten Erözgün, Tüm Sağlık-Sen olarak çalışanlar adına talebimiz hasta haklarına riayet etme derecesinde çalışan haklarına da riayet edilmesidir. Bu nedenle sağlık çalışanlarını psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyen ve hizmet üretimini aksatan bu uygulamanın yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.