Sağlık Çalışanları Silahlanıyor!...

Sağlık Bakanlığı'nın hastanelere gönderdiği yazı ile ortaya çıktı!

Sağlık Çalışanları Silahlanıyor!...
15 Şubat 2013 Cuma 14:47

Sağlık bakanlığı Sağlık çalışanlarının silah ruhsatı almaları için başvuru sayılarında artış olduğunu dikkate alarak bir genelge yazdı ve "Silah Ruhsatı Sağlık Raporu"nun tek paket halinde ücretlendirilmesini ve kayda alınmasını istedi.

Bakanlık tarafından İl Kamu Hastanelerine geçilen genelgede şunlara yer verildi;

"Bakanlığımıza bağlı sağlık tesislerinde, silah ruhsatı gibi özel amaçla kullanılacak durum belirtir raporlar düzenlenmektedir. Sağlık Uygulama Tebliği’nin "4.2. Finansmanı Sağlanan Sağlık Hizmetlerinin Sağlanma Yöntemleri ve Ödeme Kuralları" başlıklı maddesinin 14 üncü fıkrasında "... özel amaçla kullanılacak durum belirtir rapor bedelleri (özürlülük raporu, ehliyet raporu, vasi tayini raporu, portör muayeneleri ve işlemleri tarama amaçlı muayene ve işlemler vb.) ile bu durumların tespitine yönelik yapılan işlem bedelleri Kurumca ödenmez." hükmü yer almaktadır. 

Sağlık tesislerimizce silah ruhsatı sağlık raporu işlem bedellerinin SUT fiyatları baz alınarak fiyatlandırıldığı görülmüştür. Kurumumuzca yapılan incelemede, Bakanlığımıza bağlı sağlık tesislerinde isteğe bağlı olarak verilmekte olan silah ruhsatı sağlık kurulu raporlarının kurumlanmıza maliyetinin Sağlık Uygulama Tebliği fiyatları üzerinde olduğu ve standart bir uygulamanın bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, 29/01/2013 tarih ve 10/3544 sayılı Bakanlık Makamının oluru ile yivli silah ruhsatı sağlık kurulu raporu paket fiyatının 250.00 TL olarak fiyatlandınlması uygun görülmüştür.

Bu kapsamda, Bakanlığımıza bağlı sağlık tesislerinde uygulamada birliğin sağlanması amacıyla silah ruhsatı sağlık kurulu rapor bedellerinin paket fiyat olarak 250.00 TL üzerinden faturalandınlması, silah ruhsatı sağlık kurulu raporları düzenlenirken ilgi sayılı genelgede belirtilen kriterler dikkate alınması, Silah ruhsatı sağlık raporları bedelinin hastane otomasyon sisteminde tanımlanması, Gelirlerin "Silah Ruhsatı Rapor Gelirleri " (600.01.01.04.01) kaleminden muhasebeleştirilmesi,Konularının Birliğinize bağlı sağlık tesislerine duyurulması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim."
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.