Sağlık Çalısanları Neden Dayak Yer ?

SAĞLIK ÇALISANLARI NEDEN DAYAK YER ?

Sağlık Çalısanları Neden Dayak Yer ?
20 Ağustos 2014 Çarşamba 08:58

    Bazı meslekler özelliklidir her insanı bu mesleğin içine alamazsınız özellikle sağlık alanında hiç bir testten geçirilmeden sadece Üniversiteye giriş puanıyla alırsanız bir çok sıkıntıları da beraberinde getirisiniz. Pilotluk ve bir çok meslek alımlarında öyle bir didik didik fizyolojik ve psikolojik testlerden kontrollerden geçirilirler ki çünkü hata kabul etmez. Sağlıkta ki kontrolsüz personel istihdamı sanırım hiç bir meslekte yoktur. Maden işçisi alırken bile şöyle bir kas gücü ve zeka yoklaması yapılarak alınır yoksa işverene büyük hasarlar açabilir. Belediyelerin itfaiye eri alırken ki imtihanına  şahit olmuşsunuzdur. 

    Bu ülkede 1.50 boy ve 40 kg ağırlığında paramedik alındı. Şizofren dr ve sağlık çalışanı,  Psikolojik bozukluğu olan ilaç kullanan bir sürü çalışan, hiç bir el manipülasyonu olmayan cerrah, bu örnekleri uzatmak mümkün. 

    İş böyle olunca bir hasta yada yakını kiminle karşılaşacağını bilmez o sadece hastalığıyla alakalı duruma kitlenmiştir ve canı yanıyordur. Neticeyi alamadığında hedefe kitlenir sonuçlar malum. Sonra ver yapsınlar eylemler boykotlar. 

    Bir sağlık çalışanı olarak Türk halkının gerçekten sabırlı ve hoş görülü olduğuna inanıyorum sadece önemse ona değer verdiğini göster vallahi canını al bir şey demez Allahtan der ve geçer. Önemsemediğini ve değer verilmediğini anlarsa hırçınlaşır ve patlar.

    Geçen hafta  İtibariyle başımdan geçen bir olayı anlatayım. Tatil için Antalya Kemer Çamyuva'ya geldik her şey yolunda giderken malum kulağıma su kaçtı, bende sık olan durumdur kulak kirliliği buşon olur. Kemer özel Yaşam Hastanesi acil servisine gittim. Dr beye durumu anlattım oda baktı su buşon yok dedi  iltihap var dedi ben tabi tatmin olmadım çünkü kendimi kulağımı biliyordum. Neyse reçetemizi aldık tedaviye başladık iki gün geçti kulak tıkalı. Yarım insan olarak geziyorum duymuyorum. Pazartesi oldu Çamyuva aile sağlığı merkezine gideyim dedim çünkü ben mesleğim icabı aspirasyonu biliyordum en iyi aspirasyonu anestezistler bilir çünkü meslekleri icabı hasta uyandırırken ağız içi aspirasyonu trekea akciğer aspirasyonu bunlar sürekli yapılan işlemlerimizdendir. Aspiratör (elektirikli süpürgenin su çekeni J ) cihazı da bu mesleğimizin olmazsa olmaz  parçalarındandır. Daha önce çok yaptığım için kendi kulağıma su kaçtığında  suyu buşonu kendim alıyordum. Bana bir aspiratör aleti ve nelaton sonda  yeterliydi. İçeri girdim mesai öğlen arasına girmek üzereydi. Hasta muayene eden doktor biz beklerken çıktı. Koşup arkasından durumu anlatamadım da, Hemşire hanımın işini bitirmesini bekledim neyse bitirdi durumu anlatıp kendimi tanıttım kimlik kartımı gösterdim hemşire bana konsantre değildi sadece buraya ben geçici bakıyorum aspiratör cihazının nerede olduğunu da bilmiyorum dedi. Ben yerini gösterdim bakın burada dedim biz aynı sağlık camiasının içindeyiz aspiratör orada hem kontrol edeyim çalışıp çalışmadığına bakayım hem de kullanmama müsaade edin dedim .Yok dedi dr beyin haberi olması lazım dedi. Bana sürekli anlamsızca defans gösteriyordu. Bu beni sinirlendirdi sonunda dr beyle görüşelim dedik sekreteri aradı. Dr Bekir OZAN’a  kendimi tanıttım mesleki tecrübemi anlattım sadece aspiratörünüzü kullanabilirmiyim dedim. Dr. bey bu sefer benle kayıkci yarısına girdi ben doktorum muhabbetleri falan filan  Oysa biz anestezi tenikerleri pratisyen hekimlerinin ne kadar yeterli ve becerikli yada bu durumlarda kabiliyet ve yapabilirliliklerini çok iyi biliriz. Bu sefer orasının özel bir kuruluş olduğunu kullandırmayacagini ve kendisinin olduğunu söyledi. Bende burasi bir aile sağlığı merkezi olduğunu tatilci veya yaşayan kim olursa olsun bakılması gerektiğini vurguladım bu konuşma telefonda uzayıp gitti daha neler neler yahu bir sağlık çalışanı olarak düştüğümüz duruma bakın.

    Sadece bir aspiratörü  kullanabilirmiyim ricası bizi ne hale getirmişti. En son dr ve çalışanlara şunu söyledim.
 
    Simdi sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanları çok daha iyi anlıyorum ve gün gelir bir gün hastalandığınızda meslektaşlarınızdan  aynı ilgi ve muameleyi görürsünüz bedduasını haykırarak mekandan ayrıldım.


    Bu ve buna benzer durumlar gerek sağlık çalışanı gerekse hasta ve yakını tarafından her gün onlarca ve yüzlercesi  yaşanmaktadır. Bazılarının neticesi malum.


    Neden yaşansın neden empati yapmıyoruz neden hasta veya hasta yakınları yerine kendimizi koymuyoruz. Bu gerçekten çok mu zor.

atropin 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.