Sağlık Çalışanları Emeğinin Karşılığını Almalı..

Günak, sağlık çalışanlarının fedakarca çalıştığını ve bunun karşılığını alması gerektiğini söyledi..

Sağlık Çalışanları Emeğinin Karşılığını Almalı..
01 Ağustos 2015 Cumartesi 10:40

Sağlık-Sen Şanlıurfa Şubesi önümüzdeki günlerde toplu sözleşme öncesi taleplerini açıkladı. 500 bin sağlık çalışanı adına masaya oturacaklarını vurgulayan Sağlık-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı Faruk Günak, sağlık çalışanlarının fedakarca çalıştığını ve bunun karşılığını alması gerektiğini söyledi.

Memur-Sen'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Şanlıurfa Şubesi üyeleri 'toplu sözleşme' öncesi il binasında yaptıkları basın açıklamasında taleplerini dile getirdi.

Sendika üyelerinin de katıldığı basın açıklamasını Sağlık-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı Faruk Günak yaptı.

Sağlık-Sen olarak 500 bin sağlık ve toplu hizmet çalışanlarının hakları için toplu sözleşme masasında olacaklarını belirten Günak, Suruç olayını da kınadı. Günak, "Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının tabandan tavana işleyen istişare süreçleri ile hazırladığı, açıklayacağımız toplu sözleşme taleplerimizin, 74 milyon ülke insanının duyarlılığını ve desteğini hak ettiğini buradan açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum. Çünkü her gün ailesini ihmal edip, hastasına yoldaş, yaşlısına evlat, engellisine destek, kimsesize aile olan sağlık ve sosyal hizmet çalışanı, artık milletimizin vefasını hissetmek istiyor. Kamu hizmeti tanımını; taşıdığı riskler ve sorumluluklarıyla birlikte '24 saat esaslı hayata hizmet' şekline dönüştürerek devletin alicenaplığını, onurunu temsil eden şefkat kahramanları artık devletinin adaletini hissetmek istiyor. 500 bin sağlık ve sosyal hizmet çalışanını, sağ salim evine dönmesi duasıyla işine uğurlayan, devletine, milletine emanet eden aileleri, onların sağlıklı, huzurlu ve güven içinde çalıştıklarından emin olmak istiyor" dedi.

GÜNAK: ŞİDDETİN KURBANI OLDUK

Sağlık çalışanlarının zor şartlar altında çalıştıklarını dile getiren Günak, şiddettin kurbanı olduklarını söyledi. Günak, "Yaşatmak için savaş verdiğimiz bir alanda hayatımızı tehdit eden yüzlerce risk altında işimizi yapmaya çalışıyoruz. Fiziksel, kimyasal, biyolojik ve psiko-sosyal tabanlı riskler nedeniyle sağlık; en tehlikeli işler kategorisinde yer alıyor. Üstüne her geçen gün artan şiddet belasının da mağdurları olmaya devam ediyoruz. Terörün sağlık çalışanları ve kurumlarını vahşice hedef aldığı günler yaşıyoruz. Bütün bu olumsuzluklara rağmen sağlık hizmetlerini aksatmadan, hiçbir tehdide boyun eğmeden hem devletimizin, hem de mesleğimizin onuruna sahip çıkarak görevimizi yerine getiriyoruz. Bunun karşılığında da devletimizden sağlıklı, huzurlu ve hakkaniyetli çalışma koşulları temin etmesini istiyoruz" diye konuştu.

İŞTE SAĞLIK-SEN'İN TALEPLERİ

Toplu sözleşmeyle ilgili taleplerini sıralayan Günak sözlerini şöyle sürdürdü: "Sağlık çalışanlarının döner sermaye tavan katsayıları artırılmalıdır. Sağlık çalışanlarının döner sermaye katsayıları artırılmalıdır. İzinlerde döner sermaye kesintisi yapılmamalıdır. Dağıtılabilir döner sermaye hesabında hazine hissesi oranı %15'ten %1'e düşürülmeli ve döner sermaye tutarı komisyonun inisiyatifinden çıkarılmalıdır. Pratisyen tabip, diş tabibi ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde çalışan uzman hekimlerin döner sermaye katsayıları artırılmalıdır. Ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır. Devlet bir yandan kaçak istihdam ve kayıt dışı ücretle mücadele ederken diğer yandan kendi çalışanına ek ödeme adı altında ödediği ücreti sosyal güvenlik sistemine dahil etmeyerek çalışanların emekli olduklarında hak kaybı yaşamasına sebep olmaktadır. Tüm sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmelidir. Neredeyse tamamı sosyal güvenlik mevzuatına göre "tehlikeli çok riskli" hizmet grubunda çalışan sağlık çalışanlarının tamamına cumhurbaşkanının verdiği talimatta olduğu gibi 5 yıla 1 yıl yıpranma payı hayata geçirilmelidir.

SABİT EK ÖDEME ORANLARI 20 PUAN ARTIRILMALIDIR

375 Sayılı KHK'deki sabit ek ödeme oranları, hizmet kolumuzdaki tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için 20 puan artırılmalıdır. 20 puanlık artışın karşılığı ise 158 TL'dir. Sabit ek ödemeler gelir vergisinden muaf olmalıdır. Diğer kamu kurumlarında ek ödemeler gelir vergisine tabi olmazken, Sağlık Bakanlığı'nda döner sermaye bütçesinden verildiği gerekçesiyle gelir vergisi matrahına tabi tutulması sağlık çalışanlarında mağduriyete neden olmaktadır. 4/C, vekil ebe ve hemşirelerle kamu görevlisi olmayan aile sağlığı personeli kadroya geçirilmelidir. Üniversite hastanelerinde çalışanların döner sermaye katsayıları artırılmalıdır. Üniversite hastanelerinde çalışan sağlık personelinin hizmet alanı kadro unvan katsayıları ve tavan katsayıları artırılmalıdır. Hekim dışı sağlık çalışanlarına döner sermayeden verilecek asgari ek ödeme oranı artırılmalıdır.

SOSYAL HİZMET TAZMİNATI ÖDENMELİDİR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda görev yapan tüm kamu görevlilerine her ay en yüksek devlet memuru maaşının yüzde 10'u oranında sosyal hizmet tazminatı ödenmelidir. Merkez teşkilatı çalışanlarına döner sermaye verilmelidir. Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının merkez teşkilatında çalışanlara en yüksek devlet memuru maaşının yüzde 15'i oranında ilave özel hizmet tazminatı verilmelidir. Bu sayede hitap ettikleri kurum çalışanlarının altında ücret alma adaletsizliğinin önüne geçilecek. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanın sağlık giderleri, 6 ay süre ile SGK tarafından değil, bizzat şiddet uygulayan kişi tarafından ödenmelidir. 500 bin sağlık ve sosyal hizmet çalışanı adına paylaştığımız toplu sözleşme reçetemizin hayırlar getirmesini diliyor, başta medyamız olmak üzere bütün kamuoyunu bir kez daha sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın haklarına sahip çıkmaya davet ediyorum"

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.