"sağlık Çalışanları Ek Ödemelerini Alamıyor"..

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Ek Ödeme Yönetmeliği'nde yapılan son değişikliklerle meydana gelen mağduriyetlerin günden güne arttığını söyledi.

16 Nisan 2013 Salı 11:51

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, ameliyathane, yoğun bakım, doğumhane, yeni doğan, süt çocuğu, yanık, diyaliz, acil servis, poliklinik, kapalı psikiyatri servisleri, AMATEM, organ ve doku nakli ve kemik iliği nakil üniteleri gibi özellik arz eden riskli birimlerde çalışan sağlık personelinin döner sermaye ödemelerini riskli birim katsayısı üzerinden almalarının engellenmesinin mağduriyetleri giderek arttırdığını söyledi.

Erözgün, yeni düzenleme ile ek ödemelerinde kayda değer bir artış olmadığı gibi, bir de ek ödeme tutarının dönemin bitiminden sonraki 20 gün içinde hak sahiplerine ödenir hükmünden dolayı ayın 15’inde maaşla birlikte ödeme zorunluluğu olmamasının sağlık personelini iyice çıkmaza soktuğunu dile getirdi.

Yıllarca mücadele ederek ek ödemelerin maaşla birlikte yatırılmasını sağladıklarını, fakat yeni yönetmelikle bunun artık ayın 15’inde maaşla ödeme zorunluluğunun bulunmadığını belirterek artık sağlık çalışanlarını mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur, sağlık çalışanlarının da baktıkları ailesi ve ödemeleri olduğunu dile getiren Erözgün, hastanelerin de bu yönetmelikten güç alarak ödemeleri zamanında yapmamasından sağlık çalışanları adına Tüm Sağlık-Sen olarak büyük rahatsızlık duyduklarını ifade etti.

Erözgün, Sağlık bir ekip işidir. Hekim ve hekim dışı personel ayrımı yapılamaz. Hiç bir ayrım yapılmadan 4/c statüsünde çalışan personele de ek ödeme verilmelidir. Ek ödemeler maaş ile birlikte düzenli şekilde ödenmelidir. Hekim dışı personelin ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılması için sendikamız mücadelesine devem edecektir. Sağlık personelini mağdur eden ek ödeme yönetmeliğinin mağduriyetleri giderecek şekilde yeniden düzenlenmesi için Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulundu. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.