Sağlık Çalışanları Bugün Grevde ( İl İl Grevden Notlar)

Sağlık Çalışanları Bugün Grevde ( il il grevden notlar)

Sağlık Çalışanları Bugün Grevde ( İl İl Grevden Notlar)
19 Kasım 2015 Perşembe 10:02

 ürk Tabipleri Birliği ve sağlık alanındaki meslek örgütü, sendika ve derneklerin çağrısıyla düzenlenen 19-20 Nisan GöREV etkinliği, bugün sabah saatlerinden itibaren, tüm Türkiye’de coşku ve kararlılıkla başladı. GöREV etkinliği kapsamında aciller ve yatan hastalar dışında sağlık hizmeti sunulmuyor.

Çok uzun süredir sağlık alanının özelleştirilmesine karşı mücadele eden hekimler ve sağlık çalışanları,  kendileri için iş, gelir, can güvencesi ve mesleki bağımsızlık; vatandaşlar için de katkı/katılım payı ödemelerinin olmadığı, eşit, nitelikli, ücretsiz ve erişilebilir sağlık hakkı talep ediyorlar. Bu taleplerini 13 Mart 2011 tarihinde Ankara Sıhhiye Meydanı’nda 30 bini aşan bir katılımla düzenlenen mitingde de haykırmışlardı.

Hekimler ve sağlık çalışanları aynı taleplerle şimdi de GöREV etkinliği gerçekleştiriyorlar. Tehditlere karşın çok geniş bir katılımla gerçekleşen GöREV etkinliğine vatandaşlarda destek veriyor.

Basın açıklaması...

ANKARA:

Sabah saatlerinden itibaren görev yaptıkları hastanelerin önünde toplanan hekimler ve sağlık çalışanları, servis ve polikliniklerde dolaşarak bildiri dağıttılar. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (HÜTF) Hastanesi bahçesinde çadır kuruldu. “Dikkat Sağlığımız Tehlikede” yazılı büyük bir pankart açıldı, “Bu işyerinde GREV var” yazılı bir pankart da hastane binasına asıldı. Bir süre sonra güvenlik görevlileri pankartı indirmek için müdahale ettiler. “Siz pankartı indirseniz de biz grevdeyiz” diye sloganlar atıldı.

GöREV etkinliği, üniversite hastanelerinde yüzde 100’e varan katılımla gerçekleşirken, özellikle asistanların coşkusu görülmeye değerdi. Ankara’da Etlik, Dışkapı, Numune Hastaneleri’nde de GöREV’e geniş katılım sağlanırken, vatandaşların da sağlık kurumlarına gelmediği gözlendi.

İSTANBUL:

Sağlık çalışanlarının iki günlük iş bırakma eylemi çerçevesinde, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'in yanına çadır kuruldu.


Hastane girişine, üzerinde ''İş Güvencesi, Gelir Güvencesi, Can Güvenliği, Mesleki Bağımsızlık, Herkese Eşit Ücretsiz Sağlık İçin Bu Hastanede GöREV Var'' yazılı pankart asan sağlıkçılar, hastanenin Acil Servisi yanına da ''GöREV Çadırı'' kurarak, poliklinikler önünde çeşitli dövizler açtılar. İstanbul’da, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi, Haydarpaşa Numune EAH, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Marmara Tıp Fakültesi, Yedikule, Zeynep Kamil, Şişli Etfal, Haseki, Bakırköy Ruh Sinir, Süreyya Paşa, Kartal EAH, Taksim EAH, Yedikule EAH, Pendik Devlet Hastanesi, Haseki Vilayetler Semt Polikliniği, Çatalca Devlet Hastanesi ve Yalova Devlet Hastanesi’nde GöREV etkinliğine katılım yüzde 100 oranında gerçekleşti.

İZMİR:

Sabah saatlerinde İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi bahçesinde çadır kuruldu. Hekim ve sağlık çalışanlarının GöREV etkinliğine katılımı çok iyi. Hastalar hastanelere gelmeyerek destek verdiler. Göğüs Hastanesi, Tepecik Kadın Doğum ve Devlet Hastanesi, Atatürk Eğitim Ve Araştırma, Bozyaka, Yeşilyurt Devlet Hastaneleri, Dokuz Eylül ve Ege Üniversiteleri Tıp Fakültesi hastanelerinin bütün birimlerinde GöREV etkinliği sürüyor.

BURSA:

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çekirge Devlet ve Muradiye Devlet Hastaneleri’nde katılım oranı yüzde 100 olarak gerçekleşti.

Fotoğraflar için...

KOCAELİ:

Üniversite Hastanesi’nin bahçesinde grev çadırı kuruldu. Hekim ve sağlık çalışanlarının GöREV etkinliğine katılımı son derece yüksek. Hastaneye başvuran hasta sayısı az. Acil olmadığı halde gelen hastalar ikna edilerek geri gönderiliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.