Sağlık Çalışanları Artık Uyanmalıdır

Sendikalar; sağlık çalışanlarının çalışma yaşamına ilişkin sorunlarını çözme, ortak çıkarlarını ve haklarını korumak veya geliştirmek için mi? mücadele veriyor? yoksa kendilerine makam mevki elde etmek için mi mücadele veriyorlar?

Sağlık Çalışanları Artık  Uyanmalıdır
13 Mayıs 2014 Salı 11:36

 Sendikalar; Sağlık çalışanlarının, çalışma yaşamına ilişkin sorunlarını çözmek, ortak çıkarlarını ve haklarını korumak, geliştirmek için kurulan örgütlerdir.


Düşünecek olursanız sendikacı demek emekçi demektir? Gönül eri, haklının,mağdurun yanında olmak demektir. Sağlık çalışanları araştırmalıdır. Görev yaptıkları  illerde üyesi oldukları sendikaların şube yöneticilerinin ve sendika temsilcilerinin kamu hastaneler birliklerinde daire başkanı, uzman, hastane yöneticisi, başhekim, idari mali hizmet müdürü, hasta bakım hizmetleri müdürü, sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde şube müdürü ve uzman olarak görev almışlar mıdır?


Sendikalar sağlık çalışanlarının çalışma yaşamına ilişkin sorunlarını çözme, ortak çıkarlarını ve haklarını korumak veya geliştirmek için mi? mücadele veriyor? yoksa kendilerine makam mevki elde etmek için mi mücadele veriyorlar?


Sağlık çalışanları araştırmalıdır illerde üyesi oldukları sendikaların şube yöneticilerinin ve sendika temsilcilerinin kamu hastaneler birliklerinde daire başkanı, uzman, hastane yöneticisi, başhekim, idari mali hizmet müdürü, hasta bakım hizmetleri müdürü, sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde şube müdürü gibi görevlerde görev almışlar mıdır? Yoksa bulundukları kurumlarda yönetici ve uzmanlık gibi statüleri olmadan mücadele mi veriyorlar? Sağlık çalışanlar bu durumu mutlaka araştırmalıdırlar.


Hepimizin bildiği gibi kamu hastaneler birliklerinde daire başkanı, uzman, hastane yöneticisi, başhekim, idari mali hizmet müdürü, hasta bakım hizmetleri müdürü, sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde şube müdürü olarak görev alabilmek için sınav gibi objektif kriterler olmadan sözleşmeler ve görevlendirme onayları alınmıştır. Belirli sendika yöneticileri, temsilcileri; yönetici ve uzman statüsünde görev aldıkları yönünde duyumlar alınmaktadır. Sendika yöneticileri ve temsilcileri eğer yönetici ve uzman olarak görev almış ise hangi kritere göre sözleşme ve görevlendirmeleri yapılmıştır. Buradaki kriter sendika yöneticisi ya da temsilcisi olmalarından mı kaynaklanmaktadır? sendikal imkanları kullanarak yönetici ve uzman olarak görev yapan sendika yöneticisi ve temsilcileri kendilerine makam mevki elde etmek için mi mücadele veriyorlar? Yoksa sağlık çalışanlarının ortak hak ve menfaatleri doğrultusunda mı mücadele veriyorlar? Bunun ayrımını iyi yapmak gerekmektedir.


Sendika yöneticilerinin sağlık kurum ve kuruluşlarında yönetici ve uzman statüsünde görev alması sizce ne kadar etiktir? ne kadar tarafsız kalabilirler? Sendika yöneticilerinin sağlık kurum ve kuruluşlarında yönetici ve uzman statüsünde görev almışlar ise sağlık çalışanlarının haklarını aramada sizce kadar samimidirler?


Sağlık çalışanları bağlı oldukları sendikaların sendika yöneticisi ve temsilcilerinin ağırlıklı olarak sağlık kurum ve kuruluşlarında yönetici ve uzman statüsünde görev alıp almadığını araştırarak sendikal üyeliklerini gözden geçirmelidirler. Üyelikler konusunda son söz sizindir. Sağlık çalışanları kendi üyelikleri üzerlerinden güç merkezi oluşturan, sendika yönetici ve temsilcilerine artık dur demelidir. Zaman feryat etme zamanı değildir. Sağlık çalışanları olarak bir çok haksız uygulamalara dur demek için gerekli son söz  sizindir. Kendi gücünüzün farkına varma zamanı gelmedi mi? Saygılarımızla

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.