Sağlık Çalışanları Açlık Sınırında Ücret Alıyor

TÜM SAĞLIK SEN

Sağlık Çalışanları Açlık Sınırında Ücret Alıyor
15 Ocak 2012 Pazar 12:10

Hekim dışı sağlık çalışanları 2012 yılına açlık sınırında aldıkları maaşlarla girdiler.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN, 2011 yılında toplu sözleşme yapılamadığından sağlık çalışanlarının yeni yıla açlık sınırında aldıkları ücretlerle girdiklerini belirtti.

ERÖZGÜN, TBMM danışmanlarına ve meclis sekreterlerine %170 zam yapılırken ve emekli Milletvekillerine yapılan %60 lık zam Cumhurbaşkanı’ ndan dönerken sağlık çalışanları açlık sınırında ücrete mahkûm olarak yeni yıla girmiş bulunmaktadır. Buna rağmen siyasi iradeden maaş zammı istemiyoruz. İstediğimiz sadece döner sermaye ek ödemelerinin hekimler gibi emekliliğe yansıtılması ve döner sermayelerin maaşla ödenmesidir. Kanun Hükmünde Kararname ile Araştırmacı kadrosuna atanan daire başkanı ve şube müdürleri de 2012 yılına VHKİ kadrosunda çalışanlar seviyesinde bir maaşla yeni yıla girmiş bulunmaktadır. Her ne kadar KHK de maaş kaybı olmayacakları belirtilmekte ise de arada ki fark ek ödeme şeklinde kendilerine ödeneceğinden ve bu ödemeler emekliliğe yansıtılamayacağından gelecekleri karartılmış olarak hayatlarını devam ettirmekte olduklarını, İllerde ve Bakanlık teşkilatında yıllardır idareci olarak görev yapan yüzlerce sağlık çalışanının huzursuz edildiklerini belirtti.

Son günlerde medyada memura yapılacak zam haberleriyle siyasi irade tarafından yapılan zamların masum görünmesine yönelik asparagas haberlerin yer aldığına dikkat çeken ERÖZGÜN, “beşinci derecenin ikinci kademesinden maaş alan bir hemşire 1,177.36 TL, Üçüncü derecenin üçüncü kademesinden maaş alan bir sağlık memuru; aile yardımı ve çocuk yardımı dahil 1,391.48 TL, Beşinci derecenin dördüncü kademesinden maaş alan dört yıllık Üniversite mezunu bir hemşire; 1,234.76 TL ve dördüncü derecenin üçüncü kademesinden maaş alan bir Laboratuar teknisyeni; aile yardımı ve çocuk yardımı dahil 1,379.81 TL maaş almaktadır. Bütçe kanunu ile bu zamlara %3 + %3 şeklinde zam yapılacağı planlanmıştır. Medyada yer alan kamu çalışanlarının aldıkları maaşlarla ilgili yüksek rakamlı haberlerin gerçeklerle ilgisi bulunmamaktadır. Bordrolarımıza yansıyan ücretler ve elimize geçen ücretlere baktığımızda haberler karşısında şoklar yaşıyoruz. Bir üniversite hocasının aldığı maaş ve döner sermayenin sanki tüm sağlık çalışanı tarafından alınabileceği varsayımı ile yapılan haberler geçim sıkıntısı içindeki sağlık çalışanlarını psikolojik olarak rahatsız etmekte “olduğunu açıkladı.

ERÖZGÜN, ”sağlık çalışanları yoksulluk sınırının altında açlık sınırına yakın bir ücretle hayatını devam ettirmekte ve aile içi geçimsizliklerin en fazla görüldüğü ve boşanmaların sürekli olarak artış gösterdiği bir kamu kesimi olarak gözler önündedir. Birkaç senedir zam istemiyoruz döner sermaye ödemeleri maaşlarımızla birlikte maaşa yansıtılarak ödensin diye feryat ediyoruz. Artık sesimizin siyasi irade tarafından duyulmasını istiyoruz. Eğer hekimlerin döner sermaye ödemeleri maaşa ve emekliliğe yansıtılıyorsa sağlık hizmeti bir ekip hizmetidir, tüm çalışanların bu haktan aynı şekilde yararlanması gerekmektedir. Farklı bir şey istemiyoruz adalet istiyoruz, eşitlik istiyoruz “dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.