Sağlık Çalışanları Açlık Sınırında Çalışıyor...

Sağlık Çalışanları Açlık Sınırında Çalışıyor

Sağlık Çalışanları Açlık Sınırında Çalışıyor...
05 Kasım 2012 Pazartesi 10:58

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Sağlık çalışanlarının açlık sınırında çalıştığını iddia etti.

 

Toplu Sözleşme sonunda Hakem Kurulunun açıkladığı 4+4 zam oranı ile birlikte memurların maaşlarındaki artış sonucunda; sağlık çalışanlarının maaşlarını tespit eden Erözgün, Kurumlardan aldığımız maaş bordolarına göre sağlık çalışanları açlık sınırında yaşıyor dedi.

 

Toplu Sözleşmelerin sonunda Hakem Kurulunun belirlediği % 4+4 zam oranı ile sağlık çalışanlarının aldıkları maaşlar: Uzman Tabipler; 1825 lira alırken 1898 lira, Pratisyen Tabip: 1575 lira alırken 1638 lira, Lise mezunu Ebe, Hemşire, ATT: 1184 lira alırken 1231 lira, Ön lisans mezunu Ebe, Hemşire, ATT: 1307 lira alırken 1359 lira, Lisans mezunu Ebe, Hemşire, ATT: 1369 lira alırken 1423 lira almaya başladıklarını kurumlardan aldıkları bordolarla tespit ettiklerini açıklayan Erözgün, Hekimlerin yoksulluk sınırında, hekim dışı sağlık çalışanlarının ise açlık sınırında maaş aldıklarını belirtti.

 

2012 Yılı Maaş Zamları %3 te Kaldı

 

Haziran ayından itibaren vergi diliminin artması nedeniyle ikinci altı aya ait % 4 lük zammın % 5 olarak vergiye kesildiğini bununda zam yerine %1 lik maaştan kesinti olduğunu belirten Erözgün, üzülerek ifade ediyorum ki Toplu sözleşmelerden sonra sağlık çalışanlarının maaş zamları Hakem Kurulunun belirlediği % 4+4 yerine sağlık çalışanlarının maaşlarında ki artışın yıllık olarak % 3 te kalmış olduğunu belirtti.

 

Sağlık Çalışanlarının açlık sınırında yaşamaya mahkûm olduklarını iddia eden Erözgün, Üstüne üstlük son yapılan zamlarla memur maaşları sürekli eriyerek sağlık çalışanları perişan olmuştur.

 

Siyasi İradeye Sağlık Çalışanları Güven Duymuyor

 

Emekliliğe yansımayan ve adaletsiz olarak dağıtılan Döner Sermaye ek ödemelerinin de ayrı bir sorun olarak devam etmekte olduğunu vurgulayarak, sağlık çalışanlarının devlete ve siyasi iradeye güvenlerinin kalmadığını belirtti.

 

Sağlık Çalışanlarına Uygulanan Mobing ve Şiddet Bezdirdi

 

Bütün bu olumsuzluklar ve özlük hakları kayıplarının yanında sağlık çalışanlarına uygulanan mobing ve şiddet sağlık çalışanlarını canından bezdirdi.

 

Başbakan ve Cumhurbaşkanı Çığlığımızı Duysun

 

Kamu Hastane Birlikleri uygulamaya konulması ile birde görev yerlerinin değiştirilmesi şokunu yaşayan sağlık çalışanları vurgun yemiş insanların sersemliği içinde görev yapmaya çalışıyorlar. Artık bıçak kemiğe dayandı. Sayın Sağlık Bakanı ve Sayın Maliye Bakanı sesimizi duymak istemiyorlar, kulaklarını kapatıyorlar. Sayın Başbakanımızın ve Sayın Cumhurbaşkanımızın çığlığımızı duymalarını bekliyoruz dedi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.