Sağlık Çalışanları 1 Yılda 3bin Tl Zarar Etmektedir

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Ek Ödemeler ile ilgili Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yemekhane önünde stant açmak suretiyle imza kampanyasına devam etti.

Sağlık Çalışanları 1 Yılda 3bin Tl Zarar Etmektedir
01 Mayıs 2012 Salı 10:05

 Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Ek Ödemeler ile ilgili Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yemekhane önünde  stant açmak suretiyle imza kampanyasına devam etti.
Prof. Dr. Demir Kürşat Yıldız da İmza Kampanyasına Destek Verdi.

Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda personele dağıtılan Döner Sermayelerden Ek Ödemeye Tekamül eden kısmın vergi dışı bırakılarak Ek Ödemeden sonraki ekonomik değerden vergi alınması için Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan yardımcısı Sema Yaşar, Tıp Fakültesi Hastanesinde  İş Yeri Baş Temsilcisi Uğur Köksal, Temsilci Yalcın Gül, Burcu Görüş ile birlik de hastanede yemekhane önünde stant açmak suretiyle imza kampanyasına devam ettiler. İmza kampanyasına personel yoğun ilgi gösterdi. Prof. Dr. Demir Kürşat Yıldız'da imza kampanyasına destek verdi. Personel dilekçelere imza atmak için kuyruğa girdi. Toplanan imzalar Maliye Bakanlığına, TBMM Gurup bulunan siyasi parti Gurup Başkan Vekillerine gönderilecek.

Personele  Zorunlu Olarak Verilen Ek Ödemeden Vergi Alınmamaktadır.

İmza kampanyası sonrası açıklamada bulunan Şube Başkanı Ömer Çeker; Döner sermayesi olmayan kurumlarda personele verilen Ek ödemeden vergi alınmamaktadır. Sağlık Kuruluşlarında çalışan sağlık çalışanları yıllık izine çıktıklarında, uzun süreli hastalık raporu aldıklarında veya kurumun personele dağıtacak Döner Sermaye Ek Ödemesi (ekonomik değeri) olmadığında zorunlu olarak, asgari miktarda bir ekonomik değer personele  verilmektedir. Personele  zorunlu olarak verilen Ek Ödemeden vergi alınmamaktadır. Dedi.

Yapılan Uygulamanın Yanlış Olduğu Çıplak Gözle Görülmektedir.

Açıklamasını sürdüren Başkan Çeker; Dolayısı ile  Döner Sermayeli Kurumlarda personele dağıtılan Döner Sermayelerden Ek Ödemeye tekamül eden kısmı çıktık dan sonra geri kalan kısımdan vergi alınması gerekmektedir. Dedi . Çeker; 2 Kasım 2011 Tarih ve 28103   Sayılı  Resmî Gazete yayınlanan 666 Sayılı KHK incelendiğinde yapılan uygulamanın yanlış olduğu çıplak gözle görülmektedir. Sehven yanlış yapıldığına inandığımız bu uygulama ortadan kaldırıldığında  Uzman Dr. İle Pratiyen Dr.  2.000 ile 2.500,   Sağlık Hizmetleri  2. 969. 58,  İdari Hizmetler 2.143. 87  Yardımcı Hizmetler 1.018.62  Fazla vergi vermektedir. 666 Sayılı KHK uygun işlem tesis edildiğinde sağlık çalışanın fazladan   ödemiş olduğu vergi cebinde kalacaktır. Dedi.

Sağlık Çalışanın Cebine Fazladan Para Girdisi Olacaktır.

Şübe Başkanı Çeker; Yanlış uygulama ortadan kaldırıldığında sağlık çalışanın cebine fazladan para girdisi olacaktır. Mayıs, Haziran ayında değil de  Kasım ayında vergi dilimine girecektir. Bu vergi yükü ile sağlık çalışanı vergi yükü altında ezilmektedir. Açıklamalarını sürdüren Başkan Çeker;  Anayasamızın 10. Maddesinde yer alan eşitlik ve hakkaniyet ilkeleri göz önüne alınarak adaletsiz uygulamaya son verilmelidir. Dedi. Başkan Çeker; Kamu Çalışanları arasındaki çifte standart ortadan kaldırılmalı, Sağlık çalışanın ekonomik refah seviyesi yükseltilmelidir. Dedi. İlk adım olarak da Usulsüz uygulamanın ortadan kaldırılması için mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.