Sağlık Bir Ekip İşidir

T.B.M.M. de görüşülmekte olan Torba Kanunun Meclis Genel Kurulundaki görüşmeleri sırasında yeni bir madde eklenmesi önergesi Mecliste kabul edilerek, Tüm Sağlık-Sen’in talebine T.B.M.M. den destek gelmiş ve intörn hekimlere maaş ödenmesi yasalaşmak üzeredir.

Sağlık Bir Ekip İşidir
02 Temmuz 2012 Pazartesi 11:12

T.B.M.M. de görüşülmekte olan Torba Kanunun Meclis Genel Kurulundaki görüşmeleri sırasında yeni bir madde eklenmesi önergesi Mecliste kabul edilerek, Tüm Sağlık-Sen’in talebine T.B.M.M. den destek gelmiş ve intörn hekimlere maaş ödenmesi yasalaşmak üzeredir.

Tüm Sağlık-Sen 01.02.2012 tarihinde bir basın açıklaması yaparak intörn hekimlerin sorunlarını gündeme taşımış ve intörn hekimlerin sorunlarının çözülmesini talep etmişti.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN, İntörn hekimlerin sorunlarını gündeme taşıyarak emir eri olmadıklarını ve Hekim Adayı olduklarını belirterek sorunlarının bir an önce çözülmesini istemişti.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Erözgün, Stajer avukatlara tanınan yarı-maaş hakkının intörn hekimlere de verilmesini talep ederek; intörnlerin üniversitelerde haksızlıklara uğradığını, “Gerek hocaları tarafından gerek kendi meslektaşları tarafından gerekse üniversite personeli tarafından bir hekim adayı olarak görülmediğini, ayak işlerini yapan, herkesin her söylediğini ve kendi işlerini de yapacak olan ve buna zorunlu olduğu kabul edilen intörler işçi muamelesi görmekte” olduklarını belirtmişti.

Erözgün yaptığı açıklamada, T.B.M.M. de görüşülmekte olan Torba Kanunun Meclis Genel Kurulundaki görüşmeleri sırasında yeni bir madde eklenmesi önergesi Mecliste kabul edilerek, Tüm Sağlık-Sen’in talebine T.B.M.M. den destek gelmiş ve intörn hekimlere maaş ödenmesi yasalaşmak üzere olduğunu belirtti.

Kabul edilen madde hakkında bilgi veren Erözgün, “Kabul edilen maddeye göre, 5. yılını tamamlayıp 6. yılına geçen tıp fakültesi intörn öğrencilerine, öğretim üyelerinin koordinasyonu altında yaptıkları işler için asgari ücret verilecek. Ayrıca intörlük süresi emeklilikten de sayılacak. İntörn ücretleri tıp fakültelerinin bütçelerinden karşılanacak” olduğunu açıklayarak;

Sağlık çalışanlarını bir bütün olarak gören Tüm Sağlık-Sen, Ekip içerisinde öğrenci kimliği ile görev alan İntörn hekimlere diğer sendikalardan farklı yaklaşarak sorunlarına sahip çıkmış ve gündeme taşımıştı. Tüm Sağlık-Sen’in bu faaliyeti sonuç vermiş ve intörn hekimlerin bir sorunu çözüme kavuşmuştur dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.