Sağlık Bakanlığının Üniversite Kurmasına Tepki

CHP'li Atıcı:"Sağlık Bakanlığı üzerine vazife olmadan tıp fakültesi öğrencisi yetiştirecek" Tasarı, alt komisyona sevkedildi.

Sağlık Bakanlığının Üniversite Kurmasına Tepki
19 Haziran 2014 Perşembe 17:05


CHP'li Atıcı:"Sağlık Bakanlığı üzerine vazife olmadan tıp fakültesi öğrencisi yetiştirecek" Tasarı, alt komisyona sevkedildi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda görüşülen Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, alt komisyona sevkedildi. 


CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, düzenlemenin "kanser enstitüsü üzerinden gitmenin vatandaşın ilgisi çekeceği" görüşünden yola çıkılarak ele alındığını belirterek, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na, "Konuyu kanser üzerenden tartışmaya açmanız ilkesel olarak doğru değil" dedi.

Atıcı, kurulması öngörülen Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı için "özerklik" vurgusu yapıldığını, ancak yönetim kurulunun oluşma biçiminin özerklikle alakası olmadığını savurdu. "Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı kurulduğunda zaten can çekişen enstitüler ve zor durumdaki üniversitelere göre, bir imzayla 1 trilyon liraya kadar para verilerek araştırma yapabilecek" diyen Atıcı, bunu gören üniversitelerin  araştırma yapmaktan vazgeçeceğini ileri sürdü.

Atıcı, "Sağlık Bakanlığı üniversitelere savaş açtı demiyorum ama toplayacağınız akademik insanlar, üniversitede değil bu enstitüde görev yapacak. Bu yapı, uzun vadede enstitüleri yok edecek" dedi. 

Tasarının yasalaşmasıyla "Sağlık Bilimleri Üniversitesi"nin kurulacağına işaret eden Atıcı, "Bu üniversite, hastane kurumayacak ama tüm araştırma hastaneleri emrinde olacak. Korkunç bir rekabet ortamı yaratacak. Sağlık Bakanlığı üzerine vazife olmadan tıp fakültesi öğrencisi de yetiştirecek. Bu, Adalet Bakanı'nın hukuk fakültesi kurmasıyla aynı anlama geliyor" görüşünü savundu. 

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, farklı bir devlet üniversitesi kurulmasının planlandığını, ayrıca Danıştay'ın iptal ettiği bazı hükümlerin yasaya konulduğunu belirterek, tasarının Milli Eğitim Komisyonu'na da görüşülmesi gerektiğini söyledi. 

CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal da getirilen düzenlemenin önemine işaret ederek, sadece sağlıkta değil, yüksek öğrenimde de bir dönem noktası oluşturacağını savundu. Sağlık Bakanlığı'nın  görevlerini bir kenara bırakıp başka konularla uğraşacağı izlenimini edindiğini ifade eden Haberal, devletin sağlıkta ve bilimdeki yerini öğrenmek isteğini dile getirdi. Haberal, devletin görevi diğer kurumlarla, üniversitelerle rekabet etmek olmadığnı savundu. 

 

-Ulaştırma Bakanı Elvan'ın sağlık durumu

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, düzenlemenin Türkiye'nin sağlık dinamikleri açsından  çok önemli olduğunu, tüm boyutlarıyla kurulacak bir alt komisyonda görüşülebileceğini söyledi. Düzenlemenin temel felsefesinin belli olduğunu, iki günde makul ve  ortak noktaların bulunabileceğini söyledi. 

Tasarıyla ilgili eleştirileri de değerlendiren Müezzinoğlu, siyasetin risk almak olduğunu ifade ederek, "Türkiye, ciddi adımlar atacaksa risk de alacaktır.  TÜBİTAK'da varolan yetkiler, Sağlık TÜBİTAK'ı şeklinde buraya da geliyor. Olmayan bir  şey yeni bir yasal düzenlemeyle getiriyor değiliz. Bilimsel Ar-Ge'de varolan yetkilerin burada olmasında da mahsur olmaz" dedi. 

Müezzinoğlu, bir bilgiyi de Komisyon üyeleriyle paylaşmak istediğini belirterek,  Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan'ın AFAD toplantısında başdönmesi geçirdiğini ancak durumunun stabil olduğunu kaydetti. 

Konuşmaların ardından tasarı, alt komisyona sevkedildi. - TBMM
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.