Sağlık Bakanlığının 7 Bin Kişiyi Resen Atama İşlemi İle İlgili Mahkeme Gerekçeli Kararını Açıkladı..

Sağlık Bakanlığının 7 Bine Yakın Kişiyi Mağdur Ettiği Resen Atama Yargıdan Döndü

Sağlık Bakanlığının 7 Bin Kişiyi Resen Atama İşlemi İle İlgili Mahkeme Gerekçeli Kararını Açıkladı..
30 Aralık 2013 Pazartesi 09:06

Sağlık Bakanlığının 7 Bine Yakın Kişiyi Mağdur Ettiği Resen Atama Yargıdan Döndü

Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı,  Av. Burak Işık yaptığı basın açıklamasında;

Sağlık Bakanlığı Aralık 2012 tarihinde sürpriz bir kararla; Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde yıllarca büyük emekler vererek görev yapan 7 bine yakın eczacı, ebe, hemşire, sağlık memuru, tıbbi teknolog, tıbbi sekreterlik gibi görevlerde çalışan sağlık personellerinin onayları alınmadan, hiçe sayarak, bilgilendirmeye bile gerek duymadan  isteklerinin dışında  çalıştıkları yerden alınıp resen görev yerleri değiştirilmişti. Bu kaos içerisinde bulunan çalışma şartları olarak ta zor durumda olan sağlık çalışanları ne yapacaklarını şaşırmışlardı.  

Bu zorlu dönemde derneğimizin üyesi olmayan bir ebe arkadaşın derneğimizden hukuki yardım talep etmesi neticesinde, derneğimizin ilgili yöneticisinin de onayı ile büyük bir dernek olmanın gerekleri doğrultusunda ilgili ebe arkadaşın mağduriyetinin giderilmesi için verilen hukuki mücadele neticesinde; sağlık çalışanları için çok önem arz eden ve sık karşılaştıkları (Resen, zorla, istek dışı) atanmalarının hukuki olmadığı yönünde önemli bir karar çıkmıştır.  Bu karar bir nebzede olsa tüm sağlık çalışanlarını rahatlatacağını, bundan sonraki süreçte karşılaşacakları resen atamalarda önemli bir karar niteliği taşıyacaktır. İlgili Mahkeme kararı elimde olduğundan  müvekkilimi kamuoyunda zora düşüreceği düşünüldüğünden dernek yetkilileri tarafından basında yayınlanmasının uygun olmadığı düşünülmektedir.

Dava dilekçemizin özeti olarak;  ……… İl Sağlık Müdürlüğünde görev yapan müvekkilimin 663 sayılı KHK gereği ve 30/10/2012 tarih ve 8 sayılı Bakanlık Devir Komisyonu kararı uyarınca ….Devlet Hastanesi emrine atanmasına ilişkin atama işleminin  kurumlar arası atama işlemi mahiyeti olduğundan müvekkilimin rızasının alınmasının gerektiği halde rızasının alınmadan tesis edildiği, başka kurumlara yapılan geçici görevlendirmelerde dahi ilgilinin rızasının alındığı gerekçesiyle hukuk devleti ilkesine ve Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu iddialarımızla işlemin iptali için ilgili İdare Mahkemesine başvuruda bulunduk.

Bunun üzerine ilgili Mahkeme 29/08/2013 tarihinde ara karar vererek, vermiş olduğu ara kararında; Müsteşarlık Makamının 05/10/2012 tarihli ve 115 sayılı 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu yazısının onaylı örneğini, personellerin resen atama işlemleri öncesinde müvekkilimin halen görev yaptığı yer ile atamasının yapıldığı yerlerin ihtiyaç durumunu ortaya koyan planlamanın yapılıp yapılmadığını sorarak, il devir komisyonu ile Bakanlık devir komisyonu tarafından oluşturulan listelerinin bir örneğinin istenmesine müvekkilimin de aralarında bulunduğu diğer personellerde olmak üzere;

a)Resen ataması yapılan personellere tercih hakkı tanınıp tanınmadığını, bu konuda taleplerin alınıp alınmadığını,

b)Planlama yapılırken uzmanlık alanı, hizmet puanı, hizmet süresi, sicil ve kadro durumu, kariyer ve liyakat gibi objektif kriterlerin dikkate alınıp alınmadığı gibi sorular sorulduğunda; 

Mahkeme tarafından 29/08/2013 tarihinde ara karar üzerine davalı idare tarafından gönderilen belgeler üzerinde yapılan  incelemede;  Bakanlığa gönderilen il devir komisyonu teklif listesinde müvekkilimin isminin bulunmadığı, davalı idarenin Bakanlık bünyesinde Müsteşar yardımcısı başkanlığında devir komisyonu tarafından atama işlemlerinde sadece hizmet puanı kriterinin esas alındığı, bunun dışında il devir komisyonu teklifinin ve ataması yapılan kişilerin hizmetine olan ihtiyacın değerlendirilmediği, personele herhangi bir tercih hakkının sorulmadığı ,

Bu durumda Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan devir komisyonunca yeniden yapılandırma sürecinde emrinde görev yapan personelin atama işlemleri sırasında 663 sayılı KHK hükümleri ve bakanlık emirleri ile amaçlanan sağlık personelinin il bazında dengeli dağılımını sağlama ilkesine uygun olarak; ilgili personelin istekleri, yereldeki ihtiyaçlar ve hizmet puanları birlikte değerlendirilmek suretiyle işlem tesis edilmesi gerekirken, bu hususlara riayet edilmeksizin, il devir komisyonu’nun devir listesinde ismi yer almayan müvekkilimin salt hizmet puanı esas alınarak atanması yönünde tesis edilen dava konusu işlemde; kamu yararına, hizmet gereklerine ve hukuka uyarlık bulunmadğı yönünde karar verilmiştir.

Mahkeme kararı incelendiğinde Sağlık Bakanlığı tarafından resen ataması yapılan personellere tercih hakkı tanınması gerektiğini, bu atamalarda personelin isteğinin de olması gerektiği vurgulanmıştır.

Basında takip ettiğimiz kadarıyla resen atamalar neticesinde 3-7 bin arası personelin mağdur edildiği belirtilmektedir. Bu ciddi bir rakamdır.  Bakanlığın hala mağduriyeti devam eden personellerin mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde çalışmalar başlatması gerektiğini düşünmekteyiz.

Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak büyük bir dernek olma misyonu içerisinde her zaman mağdur olan sağlık çalışanlarının haklı davalarında yanında olacağız. Tüzüğümüze göre üyelik hakkı bulunmayan sağlık çalışanlarımızın fahri ve onursal üye olarak aramızda görmekten onur duyarız. Saygılarımla;

 

                                                                         Avukat Burak IŞIK

                                                           Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.