Sağlık Bakanlığının 3 Bine Yakın Kişiyi Mağdur Eden Resen Ataması Yargıdan Döndü..

Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı Burak Işık açıklamalarında; Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak bizler büyük bir aileyiz. Üyelerimizin dışında da her zaman, her konuda mağdur olan tüm sağlık çalışanlarının hep yanında olacağız. Derneğimizin kapısı fahri üye olmak isteyen tüm sağlık çalışanlarına da açıktır.

Sağlık Bakanlığının 3 Bine Yakın Kişiyi Mağdur Eden Resen Ataması Yargıdan Döndü..
24 Aralık 2013 Salı 16:57

663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bakanlığın ve bağlı kuruluşlarının taşra teşkilatı yeniden yapılandırılmış, bu kapsamda İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve Kamu Hastane Birlikleri oluşturulmuştu. Sağlık Bakanlığı; il müdürlükleri, birinci basamak sağlık kuruluşları ve hastanelerde kadro ve ihtiyaç fazlası olan personeli unvanlarına göre ihtiyaç olan hizmet birimine görevlendirmek için planlama yapmıştır.

 Bu planlama kapsamında Sağlık Bakanlığı Aralık 2012 tarihinde sürpriz bir kararla; Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde yıllarca büyük emekler vererek görev yapan yaklaşık  3 bine yakın (Hangi branşlarda resen atma yapıldığı tam bilinmemekle beraber alınan duyumlara göre) hekim, eczacı, ebe, hemşire, sağlık memuru, tıbbi teknolog, tıbbi sekreterlik gibi görevlerde çalışan sağlık personellerinin onayları alınmadan, hiçe sayarak, bilgilendirmeye bile gerek duymadan  isteklerinin dışında  çalıştıkları yerden alınıp resen görev yerleri değiştirilmişti.

Bu istek dışı görevlendirme sağlık çalışanları açısından hayal kırıklığı oluşturarak yıkım oluşturmuştur. Sağlık Çalışanları bu ansızın istek dışı atamalar sonucunda Bakanlığa karşı güvenleri sarsılmıştır. Kendilerini Sağlık Bakanlığının bir çalışanı olarak değil de  istenildiğinde yerinin değiştirildiği, kaldırılıp atılan değersiz bir eşya olarak görmüşlerdir. Bu durum sağlık çalışanlarını çok üzmüş ve tamiri çok güç olan büyük kırgınlıklar oluşturmuştur.

Sağlık Eğitimcileri Derneği ebe arkadaşın yardım talebinde bulunması neticesinde derneğimiz yönetim kurulunun onayı ile davaya müdahil olundu. Bu çok önemli davaya konu olan resen atama için Mahkemeye başvurduğumuzda bu hukuksuz uygulama İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir.  Dava sonucu henüz elimize ulaşmadı. Dava sonucu elimize ulaştığında tüm kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır.

Adalet bir kez daha haklının yanında olmuştur. Sağlık çalışanlarına yönelik istek dışı resen atama ilkel bir uygulamadır. Tüm Sağlık çalışanlarına her zaman kapımız açıktır. Üyelerimizin mağduriyeti durumunda her türlü hukuki destek herzaman sağlanmaktadır.

Sayın Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu sağlık çalışanlarına yönelik hep olumlu yaklaşım sergilemiştir. Kısa zamanda sağlık çalışanlarının sevgisini kazanmıştır. Kendisine teşekkür ediyoruz. Saygılarımızla

  Avukat Burak IŞIK
Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.