Sağlık Bakanlığından İlginç Savunma

müfettişler az kalsın gassal (ölü yıkayıcı) oluyorlardı

Sağlık Bakanlığından İlginç Savunma
26 Temmuz 2012 Perşembe 08:25

 personelsaglik@gmail.com okyucu köşesi

Sağlık Bakanlığı Müfettişleri 663 sayılı KHK sonrası sağlık denetçisi olarak atanmışlardı. Bunun üzerine Müfettişler tarafından Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesine 200’e yakın dava açıldı. Müfettişler KHK sonrası kazanılmış hakların kaybı nedeniyle Anayasa Mahkemesi talepli; atama işlemi için de iptal talepli dava açtılar. Başta Müşterek kararname ile atanma hakkı ve görevden uzaklaştırma  yetkisi olmak üzere  kanunlarda daima “müfettiş” kelimesine atıfta bulunulması nedeniyle  bir çok haklarının gittiğini savundular. Açılan davalara Sağlık Bakanlığının verdiği savunma ise gerek hukuk camiasını gerekse sağlık personelini şoka uğrattı.
 
Açılan idari davalara esas Bakanlığın Hukuk Müşavirliğinin mahkemeye sunduğu savunmasına baktığınızda bürokraside bunlarıda mı görecektik diyeceksiniz..Savunmada; özetle;
1-Müfettiş kelimesi ARAPÇA imiş, o nedenle yeni KHK ile Denetçi unvanı verilmiş(sanki Hukuk Müşavirliği kelimeleri arapça değilmiş gibi) (üstelik özel kanunlardaki yetkilerin ortadan kaldırıldığı görmezlikten gelerek)
2-Müfettişleri GASSAL (ölü yıkayıcı) veya bilgi işlem memuru yapmamışlar, Denetçi yapmışlar
3-Müfettişlik kariyer mesleği DEĞİLMİŞ...Hukuk Müşavirlikleri kariyer mesleği imiş..
4- Yeni KHK ile SAVCILARIN yetkisi denetçilere verilmiş (gerekçe olarak denetçilere tüm sağlıkla ilgili özel veya kamu tüzel kişilerinin özel dahi olsa bilgi ve belgeleri vermek zorunda olduklarına dair KHK hükmü gereği)..Halbuki eski 181 sayılı KHK, eski Teftiş Kurulu Tüzüğü ve Yönetmeliğinde de bu hüküm vardı..
5-Bir görevin veya unvanın şahsa bağlanması ancak SALTANAT VEYA ASALET müesseselerinde varmış bu yönüyle müfettişliğin bir kariyer mesleği olmadığı belirtilmiş (yani kaymakam-müfettiş-hakimlik kariyer mesleği değilmiş, şahsa bağlanamazmış, bir KHK ile ertesi günü bir hakim kendisini mahkemede yazı işleri müdürü olarak atanabilmesi anayasaya aykırı değilmiş)
6-Müfettişlerin mesleklerinin ellerinden alınmasına dava açarak gösterdikleri hukuksal talepler "ancak DOĞU KÜLTÜRÜNDE olan yalnız bir makamla kaim olabilme" anlayışının tezahürü imiş..
7-Müfettişlik sınavlarını kazanarak kamu hizmetine giren bu personelin mesleklerinin ellerinden alınmasının kanun önünde eşitlik ve kamu hizmetine girme hakkın engellenmesi şeklindeki bir talep, SOFİZMİN ŞAHİKASINA çıkan bir davranışmış..
8-Müfettişler SEÇKİNLER ZÜMRESİ imiş, ELİTİST bakış açısına sahip imiş, oysa devletin görevi sınıfsal farklılıkları ortadan kaldırmakmış,
9-Doğrudan Bakan'a bağlı olmak yerine alt idari makama bağlı olmak istememeleri Müfettişlerin alt idari makamlara HAKARET ettikleri anlamına geliyormuş (halbuki müsteşar ve yardımcıları dahil alt idari makamlar hakkında onlarca Müfettiş raporları yokmuş gibi)
Yukarıda kısaca sayılan gerekçelerle Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin Savunmasını yapan ilgili Hukuk Müşaviri; daha önce Müfettiş soruşturması geçirerek Disiplin Cezası almış Türk Ceza Kanunu kapsamında hakkında yine Müfettiş tarafından Ön İnceleme yapılmış bir personel olduğu söyleniyor..Şayet doğruysa acaba yukarıdaki savunma gerekçeleri, hukuksal bir değerlendirme olmak yerine SUBJEKTİF YAKINMALARININ tezhürü olarak algılanabilir mi?...
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.