Sağlık Bakanlığında Yeni Düzen Hakkında Soru Cevap

Sağlık Bakanlığı Açıklaması;

Sağlık Bakanlığında Yeni Düzen Hakkında Soru Cevap
13 Nisan 2012 Cuma 08:45

 Sağlık Bakanlığı Açıklaması;

Soru:

Personel paylaşımı yapılırken devir komisyonlarının uygulaması gereken standart ve Personel Dağılım Cetveli (PDC) sayıları belirlendi mi?

Cevap:

Kurumların yeni kadro standartları ve PDC’leri, 663 Sayılı KHK’nın ekli kadro cetvellerine göre yeniden belirlenecektir. Her kurumun kadro standartlarına yönelik çalışma yapılmakta olup, bu çalışma en kısa zamanda yayımlanacaktır.

Soru:

4/C’li olarak Sağlık Müdürlüğü ile sözleşme imzalayan, 6111 sayılı Kanun ile sürekli işçi olarak ilgili kuruma geçen, 4/B’li ve 4924’lü personelin planlamaları nasıl yapılacak?

Cevap:

4924 sayılı Kanun, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) ve (C) fıkraları uyarınca vizeli pozisyonlarda çalıştırılan sözleşmeli ve geçici personel ile sürekli ve geçici işçilerin çalıştıkları yer itibariyle devirleri, ilgili boş kadro ve pozisyonların dağılımı Bakanlıkça yapılmaktadır.

Soru:

Eğitim araştırma hastanelerinde çalışan şef ve başasistanların kadrolarının durumu ne olacak, eğitici görevleri devam edecek mi?

Cevap:

Eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışan şef ve şef yardımcılarının kadroları kaldırılarak eğitim görevlisi kadroları ihdas edilmiştir. Dolayısıyla 663 sayılı KHK’nın yayımı tarihi itibariyle klinik şefi ve klinik şef yardımcıları eğitim görevlisi kadrolarına atanmış sayıldı.Uzmanlık eğitimi verebilecek olanlar tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olan profesör, doçent, yardımcı doçent, eğitim görevlisi ve başasistanlardır. Yardımcı doçent ve başasistanların tıpta uzmanlık eğitimi verebilmeleri için bu kadrolarda bir yıl çalışmış olmaları gerekmektedir.

Soru:

Başhemşire kadrosunda olanlar nerede çalışacak?

Cevap:

Kamu Hastane Birlikleri kurulduğunda başhemşire kadrosunda bulunanların başhemşirelik görevleri sona erecek ve bulundukları yerde meslekleri ile ilgili hizmet sınıfındaki uygun kadrolara atanacaklardır. Ayrıca hastanelerde Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü olarak da görev alabileceklerdir.

Soru:

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı olacak mı?

Cevap:

Yeni teşkilat yapısı tamamlanınca ihtiyaca göre açılabilecektir.

Soru:

Diş hekimliği uzmanlık kadrolarına kimler başvurabilecek? Uzmanlık kadrolarına atamalar ne zaman olacak?

Cevap:

6 Nisan 2011 tarihi itibariyle diş hekimliği fakültelerinde doktora eğitimi yapmakta olanlardan bu yönde talepte bulunanlar Bakanlık kadrolarında maaşlı olarak eğitimlerine devam edebileceklerdir. Bakanlığın belirleyeceği yerlerdeki uzmanlık pozisyonlarına, unvan değişikliği mevzuatına göre atama yapılabilecektir.

Soru:

KHB’lerde personelin yer değişikliği mümkün olacak mı?

Cevap:

KHB’lerde personelin yer değişikliği genel sekreterin yetkisindedir.

Soru:

Personelin il içi kurumlar arası geçici görevlendirmeleri nasıl yapılacak?

Cevap:

Bağlı kuruluşların taşra teşkilatında çalışan personel, gerekli olması halinde bir yılı aşmamak üzere bağlı kuruluşlar arasında 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde İl Sağlık Müdürlüklerinin teklifi ve Valilik onayı ile geçici olarak görevlendirilir.

Soru:

Personelin iller arası tayinleri nasıl olacak?

Cevap:

Yeni Yönetmelik yayımlanana kadar eski mevzuat geçerli olacaktır.

Soru:

Bakanlığımızın yeni teşkilat yapısında personelin istihdam edilebileceği yeni pozisyonlar nelerdir?

Cevap:

Merkez teşkilatta sağlık uzmanı ve uzman yardımcısı

KHB’lerde sözleşmeli statüde uzmanlık pozisyonları

KHB’lerde sözleşmeli statüde yöneticilik pozisyonları (genel sekreter, başkan)

Hastanelerde sözleşmeli statüde hastane yöneticisi, başhekim, başhekim yardımcısı, müdür ve müdür yardımcısı

Halk Sağlığı Müdürü

Soru:

Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında görev yapan mevcut personel arasından sağlık uzmanı ve uzman yardımcılığı kadrolarına atama yapılacak mı?

Cevap:

663 sayılı KHK ile bu mümkün değildir. Ancak bir defaya mahsus olmak üzere sağlık uzmanı ve uzman yardımcılığı kadrosuna %25-30 oranında Bakanlık mevcut personeli arasından sınavla atama yapılabilmesi için yasal düzenleme çalışması yapılmaktadır.

Soru:

Sözleşmeli Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarının yeni yapılanma ile kadroları nereye devredilecek?

Cevap:

Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının aile hekimliğine geçmeden önce mevcut kadroları hangi kurumda ise kadroları orada kalacaktır. Söz konusu personel aile hekimliğinden ayrıldıklarında eski kadrolarına ve kurumlarına dönebileceklerdir. Örneğin, hastaneden Aile Hekimliğine geçen bir tabip veya hemşire, aile hekimliği sonrasında Kamu Hastane Birliği personeli olacaktır.

Soru:

Uzman hekimlerin kadroları yeni yapılanma ile aynı yerde mi kalacak?

Cevap:

Evet, uzman hekimlerin kadroları yeni yapılanma ile aynı yerde kalacaktır
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.