Sağlık Bakanlığında Küflenen Sosyolog Kadroları!..

SAĞLIK BAKANLIĞINDA KÜFLENEN SOSYOLOG KADROLARI!

Sağlık Bakanlığında Küflenen Sosyolog Kadroları!..
30 Nisan 2014 Çarşamba 21:17

2 Kasım 2011 tarihli ve 28103 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 1 sayılı listesinde yer alan:
 
A)    Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı: 81 Sosyolog
B)    Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu: 162 Sosyolog
C)    Türkiye Halk Sağlığı Kurumu: 81 Sosyolog
D)    Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Merkez: 6 Sosyolog
 
 Toplam 330 sosyolog kadrosunun,  aradan geçen 3 yıla  ( on binlerce işsiz sosyologa) rağmen halen sosyologlarla buluşturulmamasını anlamakta güçlük çekiyoruz.
 
Sağlık Bakanlığı Personel Daire Başkanlığının bu konu ile ilgili derneğimiz yetkililerine ilettiği gerekçeyi son derece talihsiz bir açıklama olarak addetmekteyiz. Zira bu açıklamada: “sosyologları tam olarak nerede ve hangi görevlerde değerlendireceğimizi bilmiyoruz.” demektedirler.
 
Bu açıklama, 1914 yılında İstanbul Üniversitesi’nde ders olarak okutulmaya başlanıp kürsüsü kurulan sosyolojinin Türkiye’deki yüz yıllık tarihinden ve işlevinden bihaber olmaktan başka bir anlam ifade etmemektedir. Ayrıca 21. yy. da sosyolojinin sağlık alanındaki temel işlevini halen dahi görememek ise tam manası ile abesle iştigaldir.
 
Sosyolog Milletvekili Sayın Cahit Bağcı’nın 2014 yılı Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşülürken bütçe komisyonunda dile getirdiği ve TBMM tutanaklarına da yansıyan “toplum sağlığı ve sosyoloji, sosyologların Sağlık Bakanlığındaki işlevi” ile ilgili görüşleri çok büyük önem arz etmesine rağmen maalesef Sağlık Bakanlığınca dikkate alınmamıştır.
 

 
Başta Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu olmak üzere, Sağlık Bakanlığı Müsteşarını, Personel Daire Başkanını, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanını, yılan hikâyesine dönen 330 sosyolog kadrosu konusunda sorumluluk almaya davet ediyor ve bu kadroların, Haziran ayındaki merkezi atamada açılmasını bekliyoruz. 
 
Yeniden Sosyoloji Derneği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.