Sağlık Bakanlığında Çalışacak Hekim Bulamayız...

Sağlık Bakanlığında çalışacak hekim bulamayız

Sağlık Bakanlığında Çalışacak Hekim Bulamayız...
26 Aralık 2012 Çarşamba 09:19

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, CNN TÜRK'te Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. Akdağ, Bakanlıkta çalışan hekimlerin hastanelerdeki döner sermayeden yararlanmasıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:
Bakanlık merkezinde görevlendirmede eskiden de vardı.. Yani biz bir hastane başhekimini bakanlık merkezinde görevlendirebiliriz... Ücretini o hastane başhekimliğinden alıyorsa ondan alır bunu da tabi karşılamak lazım.
Siz diyelim ki Sağlık Bakanlığında genel müdür ya da genel müdür yardımcısısınız. Bu arada bir başhekim kazancı sizden fazla... O zaman Sağlık bakanlığında çalışacak kimse bulamıyoruz. Biz daha çok hekimlerle çalışıyoruz. Bütün bunlar işi peşkeş çekmekle ya da ballı kazanç sağlamaktan kaynaklanmıyor, bunları yaptığımız içindir ki kaliteli yönetimler oluşturuyoruz.
Kürtaj da zaman açısından bir değişiklik olmadı.
 
Hekimlerin kürtaj yapmama hakkı var.
 
Genel sekreterler CEO değil devletin sözleşmeli kamu görevlisi.
Bu arkadaşlarımızın kazançları geçmişte yönetici olarak kazanıyorlarsa onu alıyorlar. Şimdinin tek farkı sözleşmeli olması. Performansı iyi olan genel sekreter daha iyi kazanıyor, koltuğa oturup kalmıyor.
Bakanlıkta çalışacak hekim bulamayız.
 
E-reçeteyle birlikte yazılı reçeteyi de bir süre daha göndereceğiz.
 
Tam Günle ilgili eşinin ameliyatıyla ilgili verdiği soruya yanıt:
O durumda hoca kendi hastasını getirerek kendi ismiyle işlem yapamaz ama orada ekibin bir parçası olarak, kendine verilen iş çerçevesinde ameliyata da girebilir. Şu anki hukuki durum bu. Hoca o ekibin parçası olarak vizitse vizite girebilir, hasta muayenesiyse muayeneye girer, ameliyatsa ameliyata girer. Her vatandaşa açıktır. Bunlar üniversitelerde yeterince yürümüyorsa başka tedbirler alacağız. Kanunlarla ilgili yeni düzenlemeler yapacağız.
Zaten Anayasa Mahkemesi bu hususta usulden bir bozma kararı verdi. Adalet Bakanlığının Kanun Hükmünde Kararnamesine bunu koymuştuk o zaman iş aciliyet arz ediyor diye. Anayasa Mahkemesi, bunun düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Gerçi gerekçesini yayınlamadığı için henüz karar yürürlüğe girmiş olmadı ama umarım gerekçesini yayınlar.
Biz yeni bir maddeyle bu işi yeniden düzenleyeceğiz. İlkemiz nedir, hangi ilke esas olacak bu işi yaparken? Hiçbir zaman vatandaş bir üniversite hastanesinden hizmet alırken, muayenehaneye her ay 300-500 lira, ameliyat için de 5 bin-10 bin lira vermesine yol açmayacak düzenlemeler olmalıdır. Bu hususta üniversitelerimiz ve YÖK ile de birçok toplantı yaptık.
Vatandaşa bu çileleri çektirmemek kaydıyla üniversite tarafından tıp fakültelerinin, Vatandaşa bu çileleri çektirmemek kaydıyla üniversite tarafından tıp fakültelerinin, YÖK'ün bize hangi önerisi varsa onlara sonuna kadar açığız. Ama bu çileyi çektirmemek kaydıyla.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.