Sağlık Bakanlığı'nda Atama Skandalı Yaşanacak

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Sağlık Bakanlığı'nda Teşkilat Yapısını değiştirecek olan Kanun Hükmünde Kararname ile devletin kadrolarının keyfi olarak dağıtılmak istendiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı'nda Atama Skandalı Yaşanacak
14 Ekim 2011 Cuma 18:22

Genel Başkan Önder Kahveci "Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasasını değiştirecek olan Kanun Hükmünde Kararname Taslağına göre Sağlık Bakanlığında vekaleten görevde bulunanlar kararname yayınlandığı gün yürüttükleri görevlerine asaleten atanacaklar. Ehliyet, Liyakat hepsi yok sayılıyor. Kamu çalışanları kamuda yükselmek için yıllarca sınavlara girip, eğitimlere katılırken, birileri bir günde kadro sahibi olacaklar" dedi.

Söz konusu düzenlemenin binlerce çalışanı mağdur edeceğini ifade eden Kahveci "Taslağın Geçici 6 Maddesi "Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihte, münhal bir kadroya yetkili makamlarca usûlüne uygun şekilde vekaleten atananlar, vekaleten yürüttükleri kadrolara hâlen bulundukları kadro dereceleriyle hiçbir işleme gerek kalmaksızın asâleten atanmış sayılırlar" şeklindedir. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte görevde yükselme sınavı ile atama yapılması gereken kadrolar bir günde doldurulmuş olacaktır. Görevde yükselme sınavı ile bu kadrolara asaleten atanmayı bekleyen binlerce kamu çalışanı mağdur edilecekler, haksızlığa uğrayacaklardır. Böyle bir düzenleme ile Sağlık Bakanlığı kamuda adam kayırmacılığının zirvesine ulaşmış olacaktır. " şeklinde konuştu.

Bu şekilde bir atama yapılmasının haksızlık ve hukuksuzluk olduğunu ifade eden Kahveci " Sınav için binlerce kişi beklerken birilerine bir günde kadro vermek hukuksuzluktur. Bunun yasa ile yapılması ise kamu yönetiminde yaşanan vehameti açıkça göstermektedir. Görevde yükselme sınavı atlanarak kadroların dağıtılması hukuksuzluktur." dedi.

Kamudaki atamalarda kariyer, liyakat ve ehliyet gibi ilkeler yerine keyfiyet, adam kayırmacılık gibi marifetlerin kararnamelerle düzenlenmeye başlanmasının skandal olacağını ifade etti. Kahveci " Eğer taslak bu haliyle yasalaşırsa, Sağlık Bakanlığında bir gecede bütün kadrolar doldurulacak, Atama skandalı yaşanacak " dedi.

Kahveci çalışanların mağdur edilmemesi ve hak edenlerin görevlere atanması için söz konusu düzenlemenin Kanun hükmünde kararname taslağından çıkarılmasını istediklerini kaydetti. Tüm vekalet yürütülen ve sınava tabi olan kadrolar için Görevde yükselme sınavı yapılmasını istediklerini belirtti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.