Sağlık Bakanlığında Atama Rezaleti

ÖZEL HABER...

Sağlık Bakanlığında Atama Rezaleti
14 Nisan 2013 Pazar 17:20

 Sağlık Bakanlığı resmi web sitesinde şu an 1,5 yıl önceki Personel Dağılım Cetvelleri son güncellenen PDC olarak görünmektedir. 
Teşiklat yasası değişti, bakan değişti, kurum başkanları atandı, yeni kurumlar ortaya çıktı ancak PDC halen yenilenmedi.
Standart kadro ve PDC lerin acilen düzenlenmesi ve yayınlanması gerekirken şuan il sağlık müdürlüklerinin, müdürlüklere bağlı 112 acil sağlık hizmetlerinin, halk sağlığı müdürlüklerinin, halk sağlığına bağlı verem savaş, laboratuvarlar,sağlık evleri, Aile sağlığı merkezleri vb kurumların gerek personel atama ve takip sistemi ÇKYS de nede bakanlık internet sitesinde Kurulmuş resmi bir tablosu bulunmamakta; atamalar, tayinler,görevlendirmeler gayri resmi yapılmaktadır. 

Yapılan işlemlerin hukuki alt yapısı yoktur. Bir hemşirenin hangi kriterlere göre bir sağlık evinemi yada bir dispanseremi görevlendirileceği açıkca belli olmayıp, iller arası uygulama birliği olmaksızın atamalar yapılmaktadır.

112 istasyonlarında 8 ATT,5 Paramedik PDC si varken, şuan 9 aktif ATT si olan 112 istasyonuna 1 att daha naklen atanıp 8 pdc ve 8 standart denilip 10 att atanabiliyor. Yada 20 ATT pdc,si olan bir KKM'ye kurumlar arası devir yapılırken 8 att daha eklenip, 28 att pdc,si elde ediliyor.

x şehrinde sağlık memuru ve hemşireler il sağlık müdürlüğünde PDC fazlası denilerek kamu hastaneleri emrine resen atanırken a şehrinde aynı durum olmasına rağmen atama yapılmıyor.

A şehrinde vekil ebenin çalıştığı halk sağlığına bağlı bir sağlık evine kurum içi atama ile başka personel atanıyor, vekil ebe işten çıkartılıyor, B şehrinde vekil ebe atama bahane gösterilerek merkeze alınıyor, kadrolu köyde çalışıyor. Yada kadrolu merkezde vekil köyde devam ediyor.

400 bin sağlık çalışanı deneme yanılma, torpil,adam kayırma,rasgele,allaha emanet, bilerek yada bilmeyerek, garip bir personel rejimi ile karşı karşıya..

Sağlık Bakanlığının TC. tartışması, anne sütü vs gibi saçma işleri bırakıp personel rejimini düzeltmeli. 657 kadrolu, 4924 sözleşmeli, 4/b sözleşmeli,4/c sözleşmeli, vekil,işçi gibi 7-8 çeşit kadronun varolduğu sağlığa biran önce ciddi bir düzenleme yapılmalı. İnsanların hak ettiği ücrete kavuşmaları sağlanmalı.

Türkiye'de Şubat 2013'de ASM'de 11 bin 500 tl maaş alan bir aile hekimi uzmanıda var.. Aynı ay, aynı ilin devlet hastanesinde şubat ayı boyunca acil serviste çalışıp maaş+döner sermaye 3,7 bin tl maaş alan acil tıp hekimde var. 112'de 1.150 tl ek ödeme alan 4 yıllık sağlık memuruda var, yine 112'de ama tip uyuşmazlığı sebei ile sadece sabit 680 tl ek ödeme alan 4 yıllık sağlık memuruda var. 

Sağlık Bakanlığına ait hiçbir kurumda sistem hala yerine oturmamıştır. Yapılan uygulamalar kimi yerde saçma ve abartlı kimi yerde haksız ve düşük.  Kurumsal kimliği olmayan sağlık bakanlığı; siyasetin ve torpilin en fazla kendini gösterdiği adam kayırmanın en alasının yapıldığı, işin ve işçinin öneminden çok, kişinin ve kişilerin önemsendiği, düzeltelim derken hergün biraz daha sağını solunu yitiren aciz bir kurum haline gelmiştir. Denetimsizlik, iş güzarlık ve yalakalık hat safada olup, yöneticiler elleri kolları bağlı kukla oluvermişlerdir. Bir şirket işçisi il sağlık müdürünün odasına girip personel şube müdürü hakkında '' nerden buldunuz bu hıyarı'' diye biliyor. O il müdürüde  o işçiye '' ben istemedim siyaset istedi'' diye biliyor. Tabi o şirket işçiside iktidar partisinin ya delegesi yada belde başkanıdır... Nereyi tutarsanız elinizde kalıyor


personelsaglikhaber.netYorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.