Sağlık Bakanlığında 'yolsuzluğa karşı' Hizmetiçi Eğitimler Yapılıyor ..

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini cevapladı..

Sağlık Bakanlığında 'yolsuzluğa karşı' Hizmetiçi Eğitimler Yapılıyor ..
16 Temmuz 2015 Perşembe 12:10

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini cevapladı. Beş yıl boyunca Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü yapan İ.Ş. ile birçok bürokratın adının geçtiği promosyon yolsuzluğu ve ihalelerde usulsüzlük soruşturmasıyla ilgili sorulara cevap veren Müezzinoğlu, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ile Genel Müdürlüğe bağlı bazı denetleme merkezlerinde bir kısım iddialarla ilgili olarak 2009 yılında 2, 2010 yılında 2, 2011 yılında 3, 2012 yılında l denetçi görevlendirilerek gerekli inceleme/soruşturma yapıldığını söyledi.

Soru önergesinde konu edilen ve 2012 yılında başlatılan ve 2014 yılında ikmal edilen inceleme/soruşturma sonucu düzenlenen raporlarda; gerek adı geçen Genel Müdürlük, gerekse Genel Müdürlük alımlarının yapıldığı bazı kamu hastaneleri (Dr.Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahil) yetkilileri hakkında 7/53161 sıra sayılı soru önergesinde verilen cevaplarda belirtildiği üzere konuyla ilgili olarak bakanlığın denetçileri tarafından düzenlenmiş bulunan 22/07/2014 tarihli Disiplin Soruşturma Raporu ile Tazmin Raporu tarafımdan onaylandığını dile getiren Müezzinoğlu, "Raporlardaki idari, disiplin ve kamu zararının tazmini yönündeki önerilerin ifası için Bakanlığımın ilgili birimlerine talimat verilmiş olup, idari süreçler devam etmektedir. Ayrıca, aynı tarihli Tevdi Raporu gereği 4483 Sayılı Kanun kapsamında yapılan ön inceleme sonucu düzenlenen 13/11/2014 tarihli Ön İnceleme Raporu doğrultusunda ilgililer hakkında tarafımdan soruşturma izni verildiğine dair kararım da yetkili Cumhuriyet Başsavcılığına ve ilgililere gönderilmiştir. Yargıya intikal eden konuların içeriği hakkında bilgi verilmemesi gerektiği değerlendirilmiştir. Ayrıca; Bakanlığım ile bağlı kurum ve kuruluşlarda Sayıştay, Maliye Bakanlığı ve Bakanlığım Denetim Hizmetleri Birimleri tarafından periyodik olarak mali denetimler yapılmaktadır. İhalelerde usulsüzlük ve yolsuzluğun önlenmesi için hizmetiçi eğitimler yapılmakta, yolsuzluğa karıştığı belirlenen personel, fiilin derecesine göre tecziye edilmekte, mali sorumluluk gerektiren görevlerden uzaklaştırmakta, bu görevlere dürüst ve mevzuata hakim, konusunda yetkin kişiler atanmaktadır." dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.