Sağlık Bakanlığı Üyte Eğitimi Verecek..

Sağlık Bakanlığı Üremeye Yardımcı Tedavi (ÜYTE) Uygulamaları Eğitimi Başvuruları Hakkında Duyuru

Sağlık Bakanlığı Üyte Eğitimi Verecek..
26 Mart 2014 Çarşamba 20:20

TC. Sağlık Bakdnlığı
SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık 
Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı: 23590821 Konu: ÜYTE Eğitimi

Bilindiği üzere Bakanlığımızca Üremeye Yardımcı Tedavi (ÜYTE) Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği'nin 14 üncü maddesi uyarınca, ÜYTE Merkezlerinde çalışacak ÜYTE Ünite Sorumlusu ile ÜYTE Laboratuvar sorumlusunun, uygulamalı bir eğitim programını tamamlamış ve bu çalışmalarına dair uygulama ve müfredat programını da ihtiva eden belgeye haiz olması gerektiğinden, mezkür Yönetmeliğin "Eğitim" başlıklı 17 nci maddesi hükmü doğrultusunda çıkarılan "Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri Konusunda Eğitim Verecek Merkezlerin Nitelikleri, Tespiti, Çalışma Usul ve Esasları ile Eğitim Programı ve Sertifika Verilmesine Dair Tebliğ" çerçevesinde, "Eğitim Merkezi" olarak yetkilendirilen ÜYTE Merkezlerinde periyodik olarak Klinik (IVF), Embriyoloji Laboratuvar Sorumlusu ve ICSI eğitimleri ile tazeleme eğitimleri verilmekte idi.

Bakanlığımızca hazırlanan "Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği" 04.02.2014 tarih ve 28903 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Mezkür Yönetmeliğin geçici 1 inci maddesinin 2 nci fıkrasında "Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenen eğitim programları ile ilgili olarak bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde Bakanlığa başvuruda bulunulması kaydıyla, eğitim verilen alanın sertifikalı eğitim alanı olup olmayacağı hususunda bu yönetmelik kapsamında Bakanlıkça değerlendirme yapılır. Bakanlıkça sertifikalı eğitim alanı olarak belirlenmesi halinde verilen eğitim programlarından ilgili sertifikalı eğitim alanı standartlarına uygun olanların sertifikaları 10 uncu maddenin dördüncü fıkrasında belirtilen esaslara göre tescil edilir." hükmü yer almaktadır.

Bakanlığımız mevzuatı kapsamında devam eden ÜYTE Yöntemleri ile ilgili eğitimlerin sertifikalarının tescil edilebilmesi için eğitim programının teorik ve pratik ders saatleri ile eğitim konularının yeniden gözden geçirilerek mezkür Yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Eğitim programlarının Yönetmeliğe uygun hale getirilmesi aşamasında eğitim programının daha önce verilen eğitim programı ile birebir örtüşememesi durumunda düzenlenen sertifikaların kabul edilememesi durumu ile karşılaşılmaması ve eğitime katılanların mağdur olmaması için bu konuda yapılacak düzenlemeler tamamlanıncaya kadar Bakanlığımızca yeni eğitim başvurusu alınmamasına karar verilmiştir.

Bilgilerinizi ve konu ile ilgili düzenlemeler tamamlanıncaya kadar eğitim başvurusunun kabul edilmemesi hususunda gereğini rica ederim.

Prof.Dr.İrfan ŞENCAN Bakan a.
Genel Müdür V.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.