Sağlık Bakanlığı Uygulamaları Hasta-hekim İlişkisini Zedeleyecek..

SAĞLIK BAKANLIĞI UYGULAMALARI HASTA-HEKİM İLİŞKİSİNİ ZEDELEYECEK..

 Sağlık Bakanlığı Uygulamaları Hasta-hekim İlişkisini Zedeleyecek..
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:40

DİŞ HEKİMLERİ DE ASGARİ HİZMET BEDELİNİ BELİRLEYEBİLMELİ

 CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, TBMM Genel Kurulu’ndaki Torba Kanun görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada dişhekimlerinin asgari hizmet bedelini belirleme yetkisine sahip olması gerektiğini söyledi.

“Bugün turist rehberliği ücretinden mimarlık ücretine, avukatlık ücretinden veterinerlik ücretine kadar pek çok alanda hizmetin asgari bedelinin belirlemesi ilgili meslek kuruluşları tarafından yapılmaktadır” diyen Öğüt buna karşın, ücret üzerinden rekabetin yaratacağı ağır ve geri dönüşü olmayan sonuçların göz ardı edilerek ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin ücretinin serbest bırakılmasının, meslek kuruluşuna ise sadece rehber niteliğinde bir tarife belirleme yetkisinin verilmesinin yanlış olduğunu ifade etti.

 SAĞLIK BAKANLIĞI UYGULAMALARI HASTA-HEKİM İLİŞKİSİNİ ZEDELEYECEK

Gündemine hükümetin sağlık politikalarını da alan Öğüt, Sağlık Bakanlığı’nın hasta verilerini toplama uygulamasını eleştirdi. Sistem içinde en büyük tehlikenin hasta-hekim arasındaki değerlerin zayıflaması ve bozulması olduğunu vurgulayan Öğüt, hastalara ait tıbbı kayıtların SGK ve Sağlık Bakanlığı veri tabanlarında toplanmasının ardından torba yasayla muayenehanelerden de detaylı ve istisnasız veri gönderilmesinin amaçlandığını ifade etti. Bunun için kurumların ve hekimlerin ödeme yapmasının dayatıldığını belirten CHP’li Öğüt,  “Her türlü verginin hastanın onamı ve durum hassasiyeti dikkate alınmadan, resmî ve özel sağlık hizmeti ayrımı yapılmadan toplanması, hekimin buna memur edilmesi, bir de üzerine ücret ödemesi istenmesi kabul edilemez” diye konuştu.

Öğüt, yasanın hastaların sisteme veya hekime güvenmemelerine, sağlık hizmetlerine başvurmamalarına, hasta ve hekimin resmiyeti olmayan, kayıt dışı yollarla çözüm aramalarına neden olacağını da sözlerine ekledi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.