Sağlık Bakanlığı Üniversite Kuramaz

Sağlık Bakanlığı üniversite kuramaz

Sağlık Bakanlığı Üniversite Kuramaz
09 Temmuz 2014 Çarşamba 19:43

 Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen ve gittikçe büyüyen torba yasa tasarısı konusunda CHP’li komisyon üyeleri, TBMM Başkanlığı’na başvurdu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’ten, komisyonun uyarılmasını isteyen üyeler, Anayasa’ya aykırı düzenlemelerin tasarıya eklenmesini önlemek üzere harekete geçilmesini talep etti.
Ankara Tabip Odası Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda son şekli verilmiş olan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile merkezi İstanbul olan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın (TÜSEB) ve Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin kuruluşu, görevleri ve işleyişi hakkında yeni tasarıya tepki gösterdi.
Ankara Ticaret Odası’nın yeni düzenleme ile ilgili açıklaması şöyle :
” Tasarıda Türkiye nüfusunun hızla çoğalmasına ve yaşlanmasına bağlı olarak kronik hastalık yükündeki artışın ve kanser vakalarının yaygınlığının orta ve uzun vadede sağlığın kamusal finansmanını riske edeceği ileri sürülmekte, TÜSEB’in kuruluşu başlıca bu riske işaret edilerek gerekçelendirilmektedir.
CEPTEN YAPILAN SAĞLIK HARCAMALARI KATLANARAK ARTMIŞTIR
Oysa sağlıktaki yıkımın asıl sorumlusu AKP hükümetinin on iki yıldır uygulamakta olduğu Sağlıkta Dönüşüm Programıdır. Tasarıda sıklıkla atıf yapılan Sağlıkta Dönüşüm Programı, toplumsal sağlık göstergelerinde göreli bir iyileşme dahi sağlayamamışken uygulanan politikalar sonucunda sağlık hizmetleri piyasalaşmış, cepten yapılan sağlık harcamaları da katlanarak artmıştır.
TÜSEB yasada özel bütçeli, özel hukuk hükümlerine tabi, şirketleşebilen bir kuruluş olarak tanımlanmıştır. Yeni teknolojilere ulaşma ve innovasyon gerçek bir kamusal bir gereksinim iken, kuruluşun tanımlı yapısıyla bu gereksinimin karşılanmasına değil bilimsel üretimin çıktılarının ticari değere dönüştürülmesine hizmet edeceği anlaşılmaktadır.
TÜSEB ANTİ-DEMOKRATİK BİR İŞLEYİŞE SAHİPTİR
Oysa bu çalışmaların merkezi üniversiteler olmalıdır; tasarının yasalaşması durumunda bilimsel üretim AKP’nin denetimi ve tekeline girecek, üniversiteler giderek etkisizleşecektir. TÜSEB sözde özerk; özde ise siyasi otoriteye göbekten bağlıdır. TÜSEB Yönetim Kurulu’nun Başkanı Sağlık Bakanı’dır. Yönetim kurulu üyelerinin tamamı idarenin tasarrufu ile atanan kişilerdir. TÜSEB anti-demokratik bir işleyişe sahiptir. Bakanın teklifi üzerine Başbakan tarafından atanan TÜSEB Başkanı çok geniş yetkilerle donatılmıştır. TÜSEB mali olarak kayırılan, haksız rekabet için önü açılan bir kuruluştur. Tasarı ile sağlık endüstrisine neredeyse sınırsız kamusal kaynak kullanımı ve kadro devşirme olanağı
tanınmaktadır. TÜSEB Sağlık Bakanlığı’na kendi hastanelerini akredite etme yetkisi tanımaktadır.
SAĞLIK BAKANLIĞI ÜNİVERSİTE KURAMAZ
TÜSEB gerici, çağdışı ve bilim dışı yöntemlerin tıptaki kullanımını yasal hale getirmektedir. Torba yasa kapsamındaki Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden oluşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi ise AKP’nin evrensel üniversite kavramına uzaklığının kanıtıdır. Tasarıda, sözde kamu üniversitesi olan ancak bir mütevelli heyeti tarafından yönetileceği anlaşılan bu üniversitenin gerçek ve özel hukuk tüzel kişilikleri ile işbirliği ve ortak projeler geliştirebileceği, ülke genelindeki eğitim ve araştırma hastanelerinden birlikte kullanım protokolü doğrultusunda yararlanabileceği düzenlenmiştir. Oysa zaten Sağlık Bakanlığı üniversite kuramaz; girişim Anayasa’ya aykırıdır. Ankara Tabip Odası olarak yukarıda değinmeye çalıştığımız söz konusu tasarıya ilişkin görüşlerimizi kamuoyunun ve akademinin de desteğiyle duyurmak arzusundayız. 9 Temmuz Çarşamba günü saat 12.30′da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji binası bahçesinde gerçekleştireceğimiz basın açıklamasına katılımınız bize güç verecektir. “
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.