Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Uzmanı İstihdamı Sağlamalıdır..

Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Uzmanı İstihdamı Sağlamalıdır.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Uzmanı İstihdamı Sağlamalıdır..
05 Aralık 2013 Perşembe 23:07

Sağlık bilgisine sahip olmak sağlık eğitimi vermeye yeterli değildir. “Sağlık Eğitimi” sistemli, programlı, ilkeli ve kendine has etiği olan ölçümsel bir süreç işidir. Bunu gerçekleştirecek kişiler de gerekli bilgi ve beceriye sahip özellikle formasyon eğitimi almış “Sağlık Eğitim Profesyonelleri’dir.
         Ülkenin Sağlık Politikasında Sağlık düzeyinin yükseltilmesi, sağlığın korunması ve geliştirilmesi amaçlanıyorsa ilk olarak “etkili sağlık eğitimi” öncelik olmalıdır.
         Sağlık Eğitimcisi topluma ve sağlık çalışanlarına sağlığı korumaya ve geliştirmeye yönelik gerekli sağlık bilgileri vermek ve onları eğitmekle yükümlü formasyonu olan en yetkili ve gerçekçi profesyonellerdir.
         Özetle sağlık eğitimcisi, eğitimci gözüyle sorunlara yaklaştığı için sorunların temelden çözümü ile ilgilenir ve uygulamalarını bu doğrultuda gerçekleştirir. Bu uygulamalar sonucunda belki de en önemli ilke olan ölçme-değerlendirme işini gerçekleştirir, eksikleri bulup giderme yolunda somut adımlarla eğitimin maksimum seviyede gerçekleşmesini sağlar. Şu konu önemle bilinmelidir ki; hastalıkları tedavi etmektense korumak her yönden daha geçerli ve doğru bir yoldur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koruyucu sağlık hizmetleri benimsenmiş ve ön plana çıkmıştır. Burada eğitim konusu tekrar gündeme gelmiş ve sağlık eğitimcilerinin önemi anlaşılmıştır.
         Ülkemizin şuan ve gelecekte en büyük sağlık sorunu sağlık eğitimcisi yetiştiren eğitim kurumunun bulunmamasıdır. Daha önceleri bu amaçla sağlık eğitimcisi yetiştirilen sağlık eğitim enstitüleri ve sağlık eğitim fakülteleri kapatılmıştır. Sağlık eğitim enstitüsü ve sağlık eğitim fakültelerinden yetiştirilen formasyon almış sağlık eğitimcileri maalesef yok sayıldığını düşünüyoruz. Yetiştiriliş amacı olan eğitim alanlarının dışında angarya görev alanlarının dışındaki işlerde çalıştırılarak emek israfı yaşandığı düşünülmektedir. Bu da yetmezmiş gibi ek ödemelerini birinci basamakta 0,75 kat sayısından 0,40 kat sayısına düşürülerek cezalandırma yoluna gidildiği düşünülmektedir. Sağlık Bakanlığının sağlık eğitimcilerine gerekli önemi vermiyor.
         Sağlık Bakanlığı sağlık politikasında sağlık düzeyinin yükseltilmesi, sağlığın korunması ve geliştirilmesini amaçlıyor ise; ilk olarak “etkili sağlık eğitimi” atağına girmelidir. Öncelik formasyonu ve deneyimi olan tıbbi teknologları, formasyonu olan hemşire, sağlık memuru, ebe ve diğer sağlık çalışanlarını halk sağlığı müdürlüğü ve kamu hastaneleri birliklerinde sağlık eğitim uzmanı kadrosunda istihdam etmelidir. Sağlık Eğitimi uzmanlık gerektiren bir meslektir. Geleceğe yönelik sağlık eğitimcisi yetiştirilmelidir. Özellikle üniversitelerle iş birliği içerisinde sahada deneyimi olan lisans mezunu sağlık çalışanlarına yükseklisans düzeyinde formasyonla beraber gerekli eğitimlerin verilmesini sağlanarak sağlık eğitimi uzmanı olarak istihdamı sağlanmalıdır.
                                                                  Sağlık Eğitimcileri Derneği

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.