Sağlık Bakanlığı Sadece Hekim Bakanlığı Mıdır?...

Sağlık Bakanlığı Sadece Hekim Bakanlığı mıdır?

Sağlık Bakanlığı Sadece Hekim Bakanlığı Mıdır?...
19 Temmuz 2012 Perşembe 10:32

Sağlık Bakanlığı Sadece Hekim Bakanlığı mıdır?

Sağlık Sektörü ile alakalı özellikle hekim orjinli sivil toplum örgütlerinin basın açıklamalarında sık sık bu ikirciklemeye rastlarız. Hekimler ve diğer sağlık çalışanları diye başlayan aslında Ülkemizdeki Sağlık İşgücünü Kast Sistemi benzeri katı bir tabaka mahiyetine büründüren bol yıldızlı açıklamaları son günlerde oldukça fazlaca duymaktayız.
 
Değerli Sağlık Çalışanı arkadaşlarım!
 
Sağlık Bakanlığı salt Hekim bakanlığı mıdır?Sağlık Bakanlığında sadece hekimler mi çalışmaktadır? Sağlıkta Dönüşümün mimarları hekimlerde, sözüm ona diğer sağlık çalışanları da bu mimarların eli altında inşaat amelesi midir?Her zaman  Sağlık Hizmetlerinin bir ekip işi olduğundan dem vuran yetkili ağızlara inat bu ikilemde neyin nesi oluyor? Bunu idrak etmekte bir sağlık çalışanı olarak zorlanıyorum.Evet doğrudur hekimlerimiz bize göre ,yani  bir hemşire,sağlık memuru,ebe,sağlık teknisyeni,fizyoterapist,psikolog,sosyal çalışmacı vs.ünvanlı sağlık personellerine göre daha zorlu ve meşakkatli bir tıp eğitim alıyorlar bu inkar edilemez bir gerçektir.Ama bir ameliyethane düşünün nasıl ki bir cerrah, anestezi teknisyeni,hemşire olmadan cerrahi bir operasyonu yapabilir?İşte sağlık hizmetlerinin ekip olmasının bariz bir tezahürüdür bu örneğimiz.Yine bir acil servis düşünün ki bir hekim hem acil tıbbi müdahale hem de acil tıbbi tedavi aynı anda yapabilir mi?Elbetteki yapamaz.Nihai olarak acil sağlık hizmetleri profesyonel eğitim almış bir ekibin yapabileceği bir iştir.Bunların görmezden gelindiği sağlık işgücü ve ücretlendirme politikası ve hekim ünvanlı olmayan sağlık çalışanlarının adeta cezalandırıldığı performans ücret sisteminin üstüne tuz biber olduğu bu tür uygulamalar gerek kamu gerekse özel sağlık sektöründe olan hekimlerle hekim dışı sağlık çalışanları arasında ciddi sosyoekonomik bir güven bunalımı meydana getirmektedir.
 
Hindistan’daki Kast Sistemini veya Ortaçağ Avrupasındaki Derebeylik Sistemini çağrıştıran bu tür söylemler sağlıkçıların arasına nifak tohumları atmak mesabesinde olup sağlık sektöründe ki çalışma barışını dinamitler.Sağlık İş Kolunda söz sahibi olan resmi ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin yapmış olduğu açıklamalarda biraz daha kapsayıcı ve çevreleyici demeçler vermesi inanıyorum ki bu tür tabakalaşma görüntüsünü bir nebze önleyecektir.
 
Yoksa yanılıyormuyum? Yoksa yazımız başlığından da anlayacağımız gibi “bizler diğer sağlık çalışanı oluyoruz da hekimler demiryolu çalışanlarımı oluyor?
 
Ercan Mattaoğulları
 
Sağlık Memurları Derneği Hatay İl Temsilcisi 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.