Sağlık Bakanlığı, Kiralık Alanlar İçin Maliye Bakanlığı İle Anlaştı

Sağlık Bakanlığı, bakanlığa bağlı kurumlardaki ticari alanların kiraya verilmesi hususunda Maliye Bakanlığı ile protokol imzaladı. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanarak 81 il valiliğine gönderilen genelgede, ticari alanların, protokolle döner sermaye işletmeleri eliyle işlettirilmesine ilişkin esas ve usullerin belirlendiği vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı, Kiralık Alanlar İçin Maliye Bakanlığı İle Anlaştı
27 Kasım 2015 Cuma 18:44

Mülkiyeti Hazineye ait, Sağlık Bakanlığı'na tahsisli olan yerler ile bakanlıkça kiralanmış ve kira bedelleri merkezi yönetim bütçesinden karşılanan hastane ve birinci basamak sağlık kurumlarındaki ticari amaçla kullanılması mümkün olan bölümlerinin döner sermaye isletmeleri eliyle işlettirilmesine ilişkin esas ve usullerin belirlenmesi amacıyla Maliye Bakanlığı ile protokol imzalandı.
Protokol, mevcut ticari alanlar ile protokolün imzalanmasından sonra Sağlık Bakanlığı'nca oluşturulacak yeni ticari alanları kapsıyor. Protokol, 10 yıl süreyle yürürlükte kalacak. Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlar ile üçüncü kişiler arasında düzenlenecek sözleşmeler hiçbir şekilde protokol süresini aşmayacak. Üçüncü kişiler ile yapılacak sözleşmelere, protokolün herhangi bir gerekçe ile sona ermesi halinde kira sözleşmesinin de sona ereceğine ve bu şekilde sona ermeden dolayı herhangi bir hak ve tazminat talebinde bulunulmayacağına dair hüküm konulacak. Üçüncü kişilere hiçbir şekilde kiralama karşılığında ticari alan yaptırılmayacak. Bakanlığa bağlı kurumlardaki ticari alanlar hiçbir şekilde bedelsiz olarak işlettirilmeyecek.

MEVCUT SÖZLEŞMELER DEVAM EDECEK
Genelgede, ticari alanların amacı dışında kullanılamayacağı ve taşınmazların Sağlık Bakanlığı'na tahsis amacı ile bağdaşmayacak faaliyetlere konu edilmeyeceği vurgulandı. Genelgede, şu ifadelere yer verildi:
"Bakanlığımıza bağlı kurumlar içerisinde yer alıp, Maliye Bakanlığı birimleri tarafından kiraya verilen ticari alanlara ait devam eden sözleşmeler protokolün imzalandığı tarih itibarıyla, sözleşme süresi sonuna kadar aynı şartlarla Bakanlığımıza bağlı kurumlara devredilmiş olup, kira bedelleri Bakanlığımıza bağlı ilgili kurumlarca tahsil edilecek ve elde edilen kira gelirleri döner sermaye bütçesine gelir kaydedilecektir. Mevcut sözleşmelerin süresinin bitiminde yeni ihaleler kurumlarımızca yapılacaktır. Bakanlığımıza bağlı kurum ve kuruluşlarımız döner sermayeli işletme niteliğinde olup, tabi olduğu mevzuat çerçevesinde kar amacı gözetmeden genel işletmecilik esasları doğrultusunda yönetilmektedir."
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.