Sağlık Bakanlığı Kadrolu Becayişlerinde Yaşanan Sıkıntılar

Becayiş işlemlerinde “aynı hizmet bölgesi iller”

Sağlık Bakanlığı Kadrolu Becayişlerinde Yaşanan Sıkıntılar
12 Ekim 2011 Çarşamba 16:00

personelsaglik@gmail.com okuyucu köşesi
Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 29. maddesinde “Aynı hizmet bölgesi illerde aynı unvan ve branşta görev yapan personel, il müdürlükleri vasıtası ile müracaatları ve Bakanlığın uygun görmesi halinde karşılıklı olarak yer değiştirebilirler.” denilmektedir.
Becayiş işlemlerinde “aynı hizmet bölgesi iller” şartı hiçbir maddiyat gözetmeden amaçları yalnızca ailelerine daha yakın yerlerde görev yapmayı isteyen personel için bu uygulama büyük sorun ve problem oluşturmaktadır. Konu ile ilgili tarafınıza birçok başvuru olduğunu tahmin etmekteyiz. Öncelikle mağdurların göz önünde bulundurularak başka bir formül geliştirilmesini istemekteyiz. Örneğin;
1- Becayiş için yılın belli dönemlerinde belli bir süre ile ( 2–3 ay gibi) aynı hizmet bölge farkı olmadan becayiş hakkı verilemez miydi?
2- Becayiş yapan personele(özür durumlular hariç) bu hak yalnızca 1 defaya mahsus verilerek gerçek mağdurların bu durumu giderilerek ve böylelikle para için yapanların önüne geçilemez miydi?
Becayişlerde yaşanan diğer bir sorun ise aynı hizmet bölgesi illerde aynı unvan ve branşta görev yapsalar da bu sefer de döner sermaye/ taşra kadro sorunu yaşamaktadırlar. Becayiş talebinde bulunan personelin, becayiş talepleri bir tarafın döner sermaye karşı tarafın genel bütçe olduğu için ret edilmiştir. Her ne kadar 'kadrolu' sicili verilmiş olsa da, bu personel, maaş, döner sermaye, çeşitli kesintiler ve özlük hakları gibi durumlarda ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bakanlığın, bir an önce yanlıştan dönüp, tüm personeli eşit şartlarda, 657/4- a taşra teşkilâtına geçirmesi gerekmektedir. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.