Sağlık Bakanlığı Hastanelerin Engellilere Uygun Hale Getirilmesi İçin Çalışma Başlattı...

Sağlık Bakanlığı hastanelerin engellilere uygun hale getirilmesi için çalışma başlattı

Sağlık Bakanlığı Hastanelerin Engellilere Uygun Hale Getirilmesi İçin Çalışma Başlattı...
08 Ocak 2013 Salı 13:51

08/11/2012 tarih ve B.10.1.TKH.0.27.00.00/3455 sayılı yazımız ile Genel Sekreterliklerce oluşturulacak bir ekip tarafından Kurumumuza bağlı sağlık tesislerinin söz konusu rehberde belirlenen standartlar dahilinde denetlenmesi ve eksikliklerin tespit edilmesi ve giderilmesinin sağlanması talimatı verilmiştir.Bu çerçevede, sağlık tesislerinde engelli hastalara yönelik sağlık hizmetinin sunumunda eksikliklerin ve sorunların daha net görülebilmesi amacıyla Sağlık Kurumlarında Özürlü Bireyler İçin Ulaşılabilirlik Temel Bilgiler Rehberi doğrultusunda “Sağlık Tesisleri Denetleme Formu” hazırlanmıştır.

Aşağıda yer alan " Sağlık Tesisleri Denetleme Formu" Genel Sekreterlikce belirlenecek bir ekip tarafından Birliğe bağlı tüm sağlık tesislerinde uygulanacaktır. Söz konusu denetleme ekibi 1 sorumlu idareci, 1 idari personel ve 2 teknik personelden oluşmalıdır. Ekip oluşturulurken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya Belediyelerden destek alınabilir.

Denetleme Formu uygulanırken öncelikle beyaz alanlarda yer alan maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

- Formda mavi ile boyanan parametler denetimlerde öncelikli olmayıp, daha sonrada düzenlenebilecek alanlardır. (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yöneticileri istişare edilerek karar verilmiştir. )

- Uygulanan denetim formunun 15.02.2013 tarihine kadar gönderilecek olan denetim sonuç raporu ile birlikte gönderilmesi,

- Denetim sonuç raporunda, uygulanan denetim formu doğrultusunda sağlık tesislerinde belirlenen eksikliklerin neler olduğu, sorunların çözümlenmesi için ihtiyaç duyulan kaynaklar ve öneriler hakkında ayrıntılı bilginin yer alması,

- Hazırlanan denetim sonuç raporu ve denetim formunun Kurumumuz Hasta, Çalışan Hakları ve Güvenliği Daire Başkanlığı e-posta ( kamusosyalhizmetler@gmail.com) adresine ve Kurumumuz resmi adresine 15.02.2013 tarihine kadar gönderilmesi gerekmektedir.

İlgili yazıya aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.


Denetleme Formu 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.