Sağlık Bakanlığı, Hastanelerde Bürokrasiyi Azaltıyor

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde hizmet sunum süreçlerinin kolaylaştırılması, devlet ve vatandaşa yönelik hizmet yüklerinin azaltılması, hizmete erişimin daha hızlı ve daha etkili hale getirilmesi amacıyla çalışma başlattı.

Sağlık Bakanlığı, Hastanelerde Bürokrasiyi Azaltıyor
24 Kasım 2015 Salı 17:37

Müşteşar Prof. Dr. Nihat Tosun imzasıyla sağlık kuruluşlarına gönderilen “Bürokrasinin Azaltılması ve İdari Basitleştirme” çalışmaları hakkındaki genelge hastanelere önemli düzenlemeler getiriyor.

Bakanlar Kurulu'nca kabul edilen “Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul ve Esaslara ilişkin Yönetmelik, 31 Mayıs tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, kamu hizmetlerinin kolay erişilebilir, kaliteli, etkin, verimli ve ekonomik bir şekilde sunulmasını hedefliyor. Bürokrasinin azaltılması ve idari basitleştirme çalışmalarının da süreklilik göstermesi gerektiğinin belirtildiği genelgede, şu bilgilere yer verildi: “Bu çerçevede, merkez ve il sağlık müdürlüklerindeki çalışmalar, performans ve kaliteden sorumlu yöneticiler tarafından koordine edilecek. Bu ekiplerin olmadığı birimlerde ise amirin uygun göreceği yardımcısı yürütecek. Bakanlığımızca zaman zaman yerinde izleme ve denetlemeler yapılacak. Bakanlık sitesinde yer alan Denetim Formu kullanılarak bürokrasinin azaltılması ve idari basitleştirme çalışmalarının, kamu hizmetlerinin sunulmasında usul uyulacak usul ve esaslara ilişkin yönetmelik hükümleri uyarınca yürütülüp yürütülmediği kontrol edilecektir.”

Buna göre, hastaneler şu konulara dikkat edecek: Kamu hizmetlerinin ilk kademede ve vatandaşa en yakın yerde sunulması, kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunulması, sunulan kamu hizmetleri hakkında vatandaşın internet sayfaları aracılığı ile bilgilendirilmesi, hizmet standartlarının oluşturulması ve internet sayfaları ile hizmet kapılarında vatandaşa duyurulması, özürlülerin hizmete erişimini sağlayıcı ve kolaylaştırıcı tedbirlerin alınması, hizmet talep edenlerin mali yükümlülükler hakkında bilgilendirilmesi, kurumu içi ve kurum dışı yazışmaların elektronik ortamda yapılması
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.