Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Eksiklikler

Sayın Sağlık Bakanımıza Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde sağlıkla ilgili şube müdürlüklerine sağlıkla ilgili en az lisans mezuniyeti düzeyinde sağlık çalışanlarının şube müdürlüğü şartı getirdiği için teşekkür ediyoruz. 17/04/2014 tarih ve 28975 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yayımlanmıştır. Personel Saglik Net ekibi farkıyla Yönetmelikle ilgili açıklamamız titizlikle yorumlanmıştır.

Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Eksiklikler
17 Nisan 2014 Perşembe 16:42

 1.Madde "Bu Yönetmeliğin amacı, liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında görev yapan personelin görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir." hükmü yer almaktadır.

Yönetmeliğin 7/b.Maddesinde "İl sağlık müdürlüklerinde bulunan kamu yataklı sağlık hizmetleri, özel yataklı sağlık hizmetleri, tıp meslekleri, özel tanı tedavi merkezleri, halk sağlığı hizmetleri, acil sağlık hizmetleri, afetlerde sağlık hizmetleri, sağlık araştırmaları, sağlığın geliştirilmesi, tıbbî cihaz ve biyomedikal, araştırma bilgi sistemleri, özel sağlık hizmetleri eczacılık ve tıbbî cihaz, sağlık hizmetleri, kamu sağlık hizmetleri, tıp meslekleri ve özel tanı tedavi merkezleri, eczacılık işleri, ağız ve diş sağlığı işleri ile ilgili şube müdürü kadrolarına atanabilmek için; (1) Sağlıkla ilgili en az dört yıllık yüksekokul veya fakülte mezunu olmak,"


Yönetmeliğin 7/ç. Maddesinde " Halk sağlığı müdürlüklerinde bulunan aile hekimliği, aile hekimliği eğitim ve geliştirme, aile hekimliği izleme ve değerlendirme, aile hekimliği uygulama, aile hekimliği ve toplum sağlığı hizmetleri, aşı programları, bulaşıcı hastalık kontrol programları, bulaşıcı hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar çevre ve çalışan sağlığı, bulaşıcı olmayan hastalıklar ve kronik durumlar, bulaşıcı olmayan hastalıklar ve programlar, bulaşıcı olmayan hastalıklar programlar ve kanser, çalışan sağlığı, çocuk kadın ve üreme sağlığı hizmetleri, kanser, obezite diyabet ve metabolik hastalıklar, toplum sağlığıhizmetleri, tüberküloz, tütün ve diğer bağımlılık yapıcı maddeler, çevre sağlığı, çevre ve çalışan sağlığı, ruh sağlığıprogramları, tütün ve diğer bağımlılık yapıcı maddeler işleri ile ilgili şube müdürü kadrolarına atanabilmek için; (1) Sağlıkla ilgili en az dört yıllık yüksekokul veya fakülte mezunu olmak," hükümleri getirilmiştir.


Yönetmeliğin 7/b ve 7/ç maddeler gereği Sağlık Müdürlükleri, Halk Sağlığı Müdürlüklerinde sağlıkla ilgili şube müdürlüklerine eskiden tercihen hekim bulunmadığı zamanlarda herhangi bir alan lisans mezunu (işletme, iktisat, ilahiyat, öğretmenlik bölümleri vb.) mezunları kişiler görevlendirilebiliyordu. Yeni yönetmelik değişikliğinde Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde sağlıkla ilgili şube müdürlüklerine sağlıkla ilgili en az lisans mezuniyeti düzeyinde sağlık çalışanlarının şube müdürlüğü sınavına girebileceği veya görevlendirilebileceği maddesi eklenmesi olumlu bir düzenleme olmuştur. Ama yeterli değildir. Burada eksik olan madde sağlıkla ilgili lisans düzeyinde olupta yönetim bilimleri alanında yüksek lisans yapmış olma şartıyla beraber mesleğinde en az 5 yıl hizmet vermiş olma kriterinin eklenmesi sağlıkta çıtayı artıracağı düşünülmektedir.


Bir çok iller incelendiğinde sağlıkçı olmayıp, sağlık alanında lisans mezuniyeti olmayan kişiler malesef hala sağlıkla ilgili şubelerde şube müdürlüğü yapmaktadırlar. Örneklendirecek olursak bazı illerde Aile hekimliği şubesinde şube müdürlüğüne veri hazırlama kontrol işletmeninin vekalet etmesi üzücü olduğu kadar hizmette kaliteyi düşürmektedir. Bu Yönetmelik sonrası Sağlık Bakanlığının Sağlık Müdürlüğü ve Halk sağlığı Müdürlüğü bünyesindeki sağlıkla ilgili şube müdürlüklerine sağlıkla ilgili lisans mezunu olmayan kişilerin şube müdürlüğü görevlendirmesinin iptal edilmesi gerektiği düşünülmektedir.

MADDE 12–"(1)Şube müdürü kadrosuna görevde yükselme suretiyle atanacaklardan yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının beş katına kadar aday sözlü sınava alınır. Son adayla aynı puana sahip olan personelin tamamı sözlü sınava alınır." hükmü yer almaktadır.


Madde 12'de sözlü sınavı şartı getirilmesi kafaları karıştırmaktadır. Sözlü sınavlar objektif kıstaslarda yapılacak mı? komisyonlarda tarafsız sınav görevlisi olarak sivil toplum temsilcilerinin olması ve kamera sistemi ile sözlü sınav sisteminin getirilmesi kısmende olsa kafalarda ki soru işaretlerini giderecektir. Sözlü sınavının kaldırılması en doğru karar olacağı düşünülmektedir.


Şuan var olan sistemde şube müdürlüğü görevlendirmelerinde sınav gibi objektif kıstaslar gözetilmemiştir. Görevlendirilen kişilerin belirli siyasi ve sendikal referanslarla görevlendirildiğine yönelik duyumlar yer almaktadır. Bu duyumlar personeli olumsuz etkilemektedir. Eğer duyumların gerçeklik payı var ise sözlü sınav sisteminde aynı siyasi ve sendikal referansın burada etkili olacağı düşünüldüğünde çalışma barışının bozulacağı endişesi hasıl olmaktadır. Bu nedenle sözlü sınav şartının kaldırılması gerektiği düşünülmektedir.
 

Sağlık Bakanımız ve üst düzey bürokratların eksiklikler ile ilgili önerilerimizi dikkate alarak gerekli çalışmaları yapmalarını ümit ediyoruz Saygılarımızla


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.