Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı Yapacak Mı?

Sağlık Bakanlığı liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlamasını esas alarak görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esasları yeniden düzenlenmelidir. Sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin en önemli güvencesinin de hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesi ile olur.

Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı Yapacak Mı?
09 Şubat 2014 Pazar 17:56

 “Muhakkak ki Allah, emanetleri sahibine teslim etmenizi ve insanlar arasında hakemlik yaptığınız zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Muhakkak ki Allah, onunla (bununla) size ne güzel öğüt veriyor. Ve muhakkak ki Allah, en iyi işiten ve en iyi görendir. (Nisâ, 58) âyeti

Bu âyet-i kerime emanetlerin ehline verilmesini emrediyor ve ehliyetli olan kimseden emanetin alınmamasını istiyor; insanlar arasında adaletli olmayı emrediyor.

İşlerin ehil olmayan kimselere bırakılmasının kötü neticesi hakkında Peygamberimiz'in (sallallahu aleyhi ve sellem) "İş ehil olmayan kişiye verildiği zaman kıyameti bekle" diye buyurması çok mânidardır. âyet ve hadîsler, açıkça her işin başına ehlini, ustasını getirmeyi emreder. Kişiler idarecilik görevine getirilirken, sıfatları üzerinden değerlendirilmelidir. Liyakat değerlendirmeleri, görevin gerektirdiği sıfatlarla, kişinin sahip olduğu sıfatların ne oranda örtüştüğüne bakılarak yapılmalıdır.

657 sayılı DMK'nın, “Temel İlkeler” başlıklı bölümünde yer alan, 3. maddesinin (B) fıkrasında “Kariyer”, C fıkrasında ise “Liyakat” ilkeleri yer almaktadır.

Kariyer ilkesi; “Devlet memurlarına, yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkânını sağlamaktır.”

Liyakat: “Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkânlarla uygulanmasında Devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır.” şeklinde tanımlanmıştır.

Kariyer ve Liyakat ilkesinin temelinde objektif kurallar çerçevesinde işin ehline verilmesi ve hak etme kavramı yatmakta olup, işin ehline verilmesi ve hak etme durumunun mutlak anlamda sağlanabilmesi ancak kriterleri objektif olarak belirlenmiş ölçme ve değerlendirme tekniklerinin kullanılması, kamu yararı ve eşitlik ilkesine uyulması ile mümkün olabilecektir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunda kariyer ve liyakat ilkeleri bu şekilde tanımlanırken, 663 Sayılı KHK'nin çıkmasından bu yana, uygulamada bu ilkelere uygun hareket edildiğini söylemek mümkün müdür? Yapılan görevlendirmelerin hukuka ve vicdanlara uygun olup olmadığı hep tartışma konusu olmuştur. Tartışma konusu olmaya da devam edecektir.

Kamu Hastaneler Birlikleri, Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde uygulamalar incelendiğinde objektif yazılı veya sözlü sınav yapılmadan herhangi bir kriter gözetilmeden yönetici ve uzman görevlendirmeleri yapılmaktadır. Özellikle sağlık müdürlüğü ve halk sağlığı müdürlüklerinde şube müdürü olarak görevlendirilenlerin bir çoğunun 2 yıllık ön lisans mezunu olduğu, fakülte mezunu olmadığı yönünde rivayetler mevcuttur. Görevlendirilen yönetici ve uzmanların hangi objektif kriterlerle ve hangi ayırıcı özelliklerinden dolayı görevlendirildikleri bilinmemektedir.

Ülke genelinde özellikle kamu hastane birliklerinde uzman ve yönetici kadroları tahsis edilerek, bu kadrolara liyakat ve kariyer ilkesi göz ardı edilerek herhangi bir sınav ve belirleyici objektif kriter olmadan sözleşmeler yapılmıştır. Ülke genelinde genel sekreterler, daire başkanları, hastane yöneticileri, uzman ve sözleşmeli büro personellerine ödenen yüksek ücretler toplamda ekonomiye ağır yük oluşturmaktadır. Her hangi bir sınava tabi tutulmadan yüksek ücretlerle bu kadrolarda sözleşme ile görev yapan yöneticiler ve uzman personellerin verimliliği tartışılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı; liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlamasını esas alarak görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esasları yeniden düzenleyerek şube müdürü, müdür, genel sekreter, daire başkanları, hastane yöneticileri, uzman ve büro personelleri gibi personel görevlendirmelerinde veya sözleşme imzalamadan önce ÖSYM veya tarafsız sınav uygulaması yapan kurumlar tarafından bilgi ve tecrübelerini ölçen objektif bir sınav yapılmalıdır. Puan üstünlüğüne göre objektif ve şeffaf kriterlerde görevlendirme yapılması kafalardaki soru işaretini gidereceği gibi Sağlık Bakanlığına karşı güveni artıracaktır.

Sağlık Bakanlığı tüm yönetici ve uzman görevlendirmelerinde objektif kriterler eşliğinde öncelikle sağlık yönetimi  ilgili olmak üzere yönetim bilimleri alanında yüksek lisans veya doktora yapmış olan tecrübeli Sağlık Bakanlığında görev yapan sağlık çalışanları tercih edilmek kaydıyla objektif bir kriter ortaya koymalıdır.

Sivil Toplum Kuruluşları (Sendikalar, mesleki birlikler ve mesleki dernekler vb.)  kamu çalışanlarının sesi, gözü ve kulağıdır. Bakanlık ve çalışanlar arasında bir köprüdür. Mesleki sivil toplum kuruluşları özelikle kamu çalışanlarının tüm hak ve hukukunun savunucusudur.  Liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlamasını esas alarak görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esasları yeniden düzenlenmesine yönelik yeterli miktarda gerektiği şekilde girişim olmadığı gibi bu konuda ses çıkarmadıkları düşünülmektedir. Özellikle sağlıkta yaşanan kariyer ve liyakat önem verilmeden sınav gibi herhangi bir objektif kriter gözetilmeden idareci ve uzman görevlendirilmelerinde sessiz kalınması manidardır. Sivil Toplum Örgütlerinin sessizliği kendilerine olan güveni yitirmektedir. Sağlık çalışanları üyelikleri bulunduğu sivil toplum örgütlerinin gerekliliğini sorgulamaya başlamışlardır. Özellikle sivil toplum örgütleri bu konuyu gündemlerine almalıdırlar.
                  
Bu yazının tüm hakları personelsaglikhaber.net'e aittir.  "www.saglikpersoneli.com.tr" şeklinde aktif bağlantı kurulabilir. adresimiz ve logomuzun  zorunludur. Açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik yayınlanabilir.Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.