Sağlık Bakanlığı Büyük Zarara Uğratıldı

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nün (THSSGM) son 6 yılını inceleyen bakanlık denetçilerinin hazırladığı yolsuzluk raporundan çarpıcı ayrıntılar çıkıyor.

Sağlık Bakanlığı Büyük Zarara Uğratıldı
11 Aralık 2014 Perşembe 14:10

Öyle ki bürokratlar kurumla ihaleyi alan şirket arasında sözleşme imzalanmadan aynı ihalenin iş artışı için 56 gün öncesinden "Bakanlık Oluru" alınmış. Sağlık Bakanlığı'nın "geleceği gören bürokratları" rapora aynen, "Bahse konu ihale incelendiğinde, yüklenici firma ile idare arasında sözleşmenin 12 Ekim 2011 tarihinde imzalandığı, ancak ilgili iş artışına dair 'Bakanlık Oluru'nun 18 Ağustos 2011 tarihinde alındığı göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu ihalede daha sözleşme yapılmadan -56 gün önce- iş artışının 'Olur'unun verildiği cihetle temel ilkelere aykırı hareket edildiği" ifadesiyle girdi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ihaledeki iş artışına imza atan Bakanlık Müşaviri Ahmet Hamdi Bozgan ve Performans Birim Sorumlusu Suat Yıldız hakkında soruşturma izni verdi.

Soruşturma raporuna giren bir çarpıcı ayrıntı da milyonlarca dolarlık bir ihaleyle ilgili. personel Raporda, "ihale için ilk teklifini 4 milyon 200 bin dolar olarak veren şirketin aynı cihazı sadece 2 ay sonra 6 milyon dolara kuruma sattığı" belgelendi. Belgelerin anlatıldığı rapora, "18 Eylül 2008 tarihli 4 milyon 200 bin dolarlık teklifin değerlendirmeye alınmamasının nedeni anlaşılamamıştır" notu düşüldü. Radontek Medikal adlı şirkete verilen yaklaşık 30 milyon dolarlık 4 ihalede kamunun 10 milyon dolar zarara uğratıldığı da yine rapora girdi.

Sağlık Başdenetçisi Ahmet Özdemir ile Sağlık Denetçileri Serdal Elmas, Halil İbrahim Çiftçi ve Koray İnce tarafından düzenlenen 87 sayfalık Ön İnceleme Raporu 13 Kasım 2014 tarihini taşıyor. Ağır suçlamalar yöneltilen raporda Bakanlık Müşaviri Bozgan ile eski Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü İbrahim Şentürk'ün de aralarında bulunduğu ve halen görevde olan çok sayıda bürokrat hakkında "görevini zincirle me kötüye kullanma" suçlamasıyla soruşturma izni istendi. Bakan Müezzinoğlu'nun onayının ardından 26 Kasım 2014 tarihinde soruşturma başladı.

1 ŞİRKET, 4 İHALE: 10 MİLYON DOLAR KAMU ZARARI

Raporda kurumun ihalelerine abone olan bir şirketin aldığı ihaleler de incelendi. Denetçiler, Radontek Medikal adlı şirketin aldığı toplam 30 milyon ABD Doları'nı bulan 4 ihalede yaklaşık 10 milyon dolarlık kamu zararı tespit etti. Şirketin aldığı "Tüm Vücut İçin Çerçevesiz Stereotaktik Robotik Radyocerrahi Sistemi"yle ilgili ihalelerin yılları, ihale tutarları ve kamu zararları şöyle:

* Yıl: 2008. İhale tutarı: 12 milyon dolar. Kamu zararı: 5 milyon 286 bin 466 dolar.
* Yıl: 2010: İhale tutarı: 5 milyon 500 bin dolar. Kamu zararı: 1 milyon 608 bin 25 dolar.
* Yıl: 2011. İhale tutarı: 5 milyon 250 bin dolar. Kamu zararı: 1 milyon 100 bin 468 dolar.
* Yıl: 2013: İhale tutarı: 5 milyon 150 bin dolar. Kamu zararı: 768 bin 946 dolar
CUMHURİYET 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.